UÇANKUŞ İHBAR HATTI: Whatsapp Telefon: 0 532 472 88 88 E-Posta: haber@ucankus.net Haber Merkezi: 0212 283 54 54

GÜNDE 1 SAAT ÇALIŞIYOR, ASGARİ ÜCRETTEN FAZLA KAZANIYOR

Felç olan annesine bakmak için köyüne dönen Yeşim Kavak, devletten aldığı 30 bin liralık hibenin yanında 15 bin lira da kredi çekerek istiridye mantarı üretmeye başladı. Günde 1 saat çalışıp ayda 1 ton mantar üreten Kavak, asgari ücretten fazla kazanarak ailesinin geçimini sağlıyor.

GÜNDE 1 SAAT ÇALIŞIYOR, ASGARİ ÜCRETTEN FAZLA KAZANIYOR

Cumhuriyet Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Büro Yönetimi bölümünden mezun olan Yeşim Kavak (26), Aksaray kent merkezinde bir markette çalıştığı sırada annesi Hayriye Kavak, geçirdiği rahatsızlık sonucu felç oldu. Kavak da annesini yalnız bırakmamak için 2 yıl önce köyüne geri dönme kararı aldı. Bekarlar köyüne geri dönüp, ailesiyle birlikte yaşamaya başlayan Kavak, iş kurmak istedi. Bunun için araştırma yapan Kavak, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü'nün 'Genç Çiftçi Projesi' kapsamında üreticilere hibe desteğinin olduğunu öğrendi. Yaptığı girişimler sonucu 30 bin lira proje kapsamında hibe desteği alan Kavak, 15 bin lira da kredi çekip 1 yıl önce istiridye mantarı üretme tesisi kurdu.

"ASGARİ ÜCRETİN ÜSTÜNDE PARA KAZANMAYA BAŞLADIM"

Ayda 1 ton mantar ürettiğini ve kilosunu 15 liraya kadar sattığını belirten Yeşim Kavak, "1 yılda 3 kez ekim yaptık. İki ekimin kompostosunu hazır alarak üretim yaptık. En son bu kompostoları kendimiz yaptık. Tüm ailemin geçimini şimdi mantar üreterek sağlıyoruz. Bölgede sadece biz mantar üretiyoruz. Burada asgari ücretin üstünde para kazanmaya başladım. Sürekli sürümü olan bir ürün. Ürettiğimiz ürünü, otellere, pazarcıları ve köylülere satıyoruz" dedi.

"AYLIK ORTALAMA 1 TON MANTAR ÜRETİYORUM"

Mantar üretiminin özveri isteyen bir iş olduğunu belirten Kavak, "Mantar işi biraz nazlı bir iş ve özen göstermeniz gerekiyor. Günlük 1 saatimi buraya ayırıyorum. Buranın temizliği kontrolü ve sıcaklığını, havalandırması kontrol ediyorum. En son hasat zamanı toplaması biraz zahmetli oluyor. Başka bir zahmeti olmayan bir iş. 100 metre kare alanda aylık ortalama 1 ton mantar üretiyorum. Diğer zamanlarımda da ev işleriyle, anneme bakıyorum" dedi.

Tüm kadınlara da tavsiyelerde bulunan Kavak, "Başta maddi anlamda biraz para harcamak gerekiyor; ama daha sonra işin devamı geliyor ve aile ekonomisine maddi anlamda ciddi gelir getiriyor. Ben Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü'nden çok ciddi destek aldım" diye konuştu.

"AMACIMIZ ÇİFTÇİLERİMİZİ DOĞDUKLARI YERDE DOYURMAK"

Aksaray Tarım ve Orman İl Müdürü Bülent Saklav da, 'Genç Çiftçi Projesi' kapsamında çiftçiliğe destek sağladıklarını belirterek, "Amacımız çiftçilerimizi doğdukları yerde doyurmak. Bununla alakalı da genç üreticilerimizi destekliyoruz. Proje çıkan üreticilerimizi her türlü teknik desteği verip, üretimlerine katkı sunuyoruz. Çiftçimiz kendi geçim kaynağını buradan sağlıyor" dedi.

Son Güncelleme: 3.05.2020 15:14:13
ETİKETLERmantar  asgari ücret  felç  köy