UÇANKUŞ İHBAR HATTI: Whatsapp Telefon: 0 532 472 88 88 E-Posta: haber@ucankus.net Haber Merkezi: 0212 283 54 54

BEKLİRTİLERE DİKKAT! ŞİMDİ DE ÖLÜMCÜL BAKTERİ...

ABD Mississippi'nin Körfez Kıyısı'nda ilk kez ölümcül bir bakteri bulunduğunu açıkladı. ABD Hastalık önleme ve Kontrol merkezleri (CDC), 'Burkholderia pseudomallei' adlı bakterinin Melioidosis hastalığına neden olduğunu belirtti ve hastalığın ciddi sonuçları olabileceği konusunda uyardı.

BEKLİRTİLERE DİKKAT! ŞİMDİ DE ÖLÜMCÜL BAKTERİ...

Omicron'un alt varyantlarından BA.5 Koronavirüs vakalarının yaz aylarında artmasına neden olurken, Dnya Sağlık Örgütü (DSÖ) Maymun çiçeği hastalığı için de 'Acil durum' ilan etti.

Dünyada iki hastalıkla ilgili endişeler artarak devam ederken ABD'den herkesi korkutan bir haber daha geldi.

ABD'DE BİR İLK: ÖLÜMCÜL BAKTERİ BULUNDU

ABD Hastalık önleme ve Kontrol merkezleri (CDC), Mississippi'nin Körfez Kıyısı'nın toprağında ve suyunda ölümcül bir bakteri bulunduğunu duyurdu. CDC virüsün ABD'de ilk kez bulunduğuna dikkat çekti ve söz konusu bakterinin melioidosis hastalığına neden olabileceğini belirtti.

ATEŞ, EKLEM AĞRISI, BAŞ AĞRISI...

Melioidosis, 'Burkholderia pseudomallei' adlı bir bakteri türünün neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır. Kemirgenlerin yanı sıra sığır, koyun ve keçi gibi hayvanlarda da görülebilir. İnsandan insana nadir olarak bulaşsa da sonucu ölümcül olabilir.

CDC hastalığın "ateş, eklem ağrısı ve baş ağrısı" gibi bir dizi semptoma neden olduğunu ve bazı durumlarda zatürre, enfeksiyon gibi daha ciddi durumlara yol açabileceğini belirtti.

DAHA ÇOK TROPİK BÖLGELERDE BULUNUYOR

Söz konusu hastalık tipik olarak olarak Güney Asya, kuzey Avustralya gibi tropikal bölgelerde bulunur. ABD'de yıllık ortalama 12 vaka tespit edilirken hastaların çoğu bakterilerin endemik olduğu bir ülkeye seyahat etmiştir.

Hastalık en son 2021 yılında dört ayrı eyalette patlak verince, vakaların ithal bir aromaterapi spreyi ile bağlantılı olduğu ortaya çıkmıştı.

CDC UYARI YAYINLADI: BELİRTİLERE DİKKAT EDİN

Bakterinin ne zamandır çevrede var olduğu ya da başka eyaletlerde olup olmadığı henüz bilinmiyor. Ancak körfez kıyısındaki eyaletlerin koşullarının bakteri için elverişli olduğuna dikkat çekiliyor.

CDC, genel nüfus için enfeksiyon riskinin şuan "çok düşük olmaya devam ettiğini" belirtti ancak yine de ülke genelinde bir uyarı yayınlayarak belirtiler konusunda dikkatli olunmasını istedi.

Hastalığın diyabet, böbrek hastalığı, akciğer hastalığı gibi kronik hastalığı olanları daha çok etkilediğine dikkat çekilen açıklamada şu uyarılara yer verildi;

Özellikle fırtına veya şiddetli yağmurdan sonra toprak ve çamurlu su ile temastan kaçının

Açık havada çalışırken su geçirmez botlar giyin

Toprakla çalışırken eldiven giyin

Son Güncelleme: 28.07.2022 12:30:24
ETİKETLEROLUMCUL BAKTERİ