UÇANKUŞ İHBAR HATTI: Whatsapp Telefon: 0 532 472 88 88 E-Posta: haber@ucankus.net Haber Merkezi: 0212 283 54 54

BÜYÜ VE MUSKA İLE MİLLETİ DOLANDIRANLAR ŞİMDİ YANDI!

YARGITAY TARAFINDAN VERİLEN KARARA GÖRE BÜYÜ VE MUSKA İLE VATANDAŞI KANDIRANLAR ARTIK AĞIR CEZA’DA YARGILANACAKLAR!

BÜYÜ VE MUSKA İLE MİLLETİ DOLANDIRANLAR ŞİMDİ YANDI!

Muska ve büyü yöntemleri ile psikolojik sorunlarından kurtulacağını vaat edilen bir kişi 3 vatandaşı dolandırıldı. Yargıtay 11. Ceza Dairesi, söz konusu zanlıya verilen 1 yıl 3 ay hapis cezasının bozulmasına, zanlının Ağır Ceza'da yargılanmasına hükmetti. Muska ve büyü yöntemleri ile psikolojik sorunlarından kurtulacağını vaat edilen bir kişi 3 vatandaşı dolandırıldı. Yargıtay 11. Ceza Dairesi, söz konusu zanlıya verilen 1 yıl 3 ay hapis cezasının bozulmasına, zanlının Ağır Ceza'da yargılanmasına hükmetti.

Yargıtay 11. Ceza Dairesi Dairesi’nin kararına göre, Aydın'da bir kişi, ‘muska’ ve ‘büyü’ yöntemlerini kullanarak psikolojik sorunlarından kurtaracağını, sıkıntılarını gidereceğini, medyumluk diploması vereceğini ve emekli edeceğini söyleyerek 3 kişiden 17 bin 350 lira para aldı. Olayın ardından yapılan şikayet üzerine şüpheli hakkında dava açıldı. Yargılama sonucu Aydın 3. Asliye Ceza Mahkemesi, sanığı "dolandırıcılık" suçundan 1 yıl 3 ay hapis ve adli para cezasına çarptırdı.

Duvar'da yer alan habere göre karara yapılan itiraz üzerine dosya Yargıtay’a geldi. Temyiz istemini görüşen Yargıtay 11. Ceza Dairesi, verilen mahkumiyet hükmünün bozulmasını kararlaştırdı.

'AĞIR CEZADA YARGILANMALI'

Dairenin kararında, sanığın eyleminin Türk Ceza Kanunu'nun 158/1'inci maddede belirtilen "dini inanç ve duyguların istismar edilmesi kapsamında nitelikli dolandırıcılık" kapsamında değerlendirilmesi ve yargılama yerinin asliye ceza mahkemesi değil, ağır ceza mahkemesi olması gerektiği kaydedildi.

Asliye ceza mahkemesinin bu hususu gözetmeden yazılı şekilde hüküm kurmasının kanuna aykırı olduğuna işaret edilen kararda, hükmün oy birliğiyle bozulmasının kararlaştırıldığı belirtildi.

10 YILA KADAR HAPİS

Türk Ceza Kanunu'nun 158/1'inci maddesinde belirtilen "dini inanç ve duyguların istismar edilmesi kapsamında nitelikli dolandırıcılık" suçunu işleyenlere 3 yıldan 10 yıla kadar hapis ve 5 bin güne kadar adli para cezası verilmesi öngörülüyor.

Son Güncelleme: 23.07.2022 18:34:21
ETİKETLERmuska dolandırıcı