UÇANKUŞ İHBAR HATTI: Whatsapp Telefon: 0 532 472 88 88 E-Posta: haber@ucankus.net Haber Merkezi: 0212 283 54 54

ABD’DEN UKRAYNA’YA DÜNYA SAVAŞI UYARI!

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, ABD’nin Ukrayna’ya 300 kilometre menzilli füzeleri vermeyeceğini söyleyerek üçüncü dünya savaşı uyarısında bulundu.

ABD’DEN UKRAYNA’YA DÜNYA SAVAŞI UYARI!

Rusya’nın saldırıları karşısında direnen Ukrayna’ya ABD ve AB ülkelerinden silah yardımının yapılması gerilimi daha da yükseltti.

Rusya, İngiltere ve ABD başta olmak üzere Ukrayna’ya silah yardımı yapan ülkeleri tehdit etti ve bölgeye yollanan bazı mühimmatların deposunu hedef aldı.

Savaş devam ederken ABD, Ukrayna’ya aralarında HIMARS roket sistemleri ve Phoenix Ghost dronlarının olduğu 275 milyon dolarlık ek silah yardımı yapacağını açıklamıştı. Almanya Savunma Bakanı Christine Lambrecht ise Ukrayna’ya daha fazla silah yollanmayacağını ifade etti.

Ukrayna konusunda değerlendirmelerde bulunan Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, 300 kilometre menzilli füzelere değindi. Sullivan, Amerikan istihbaratının Rus ordusunun savaşta çok daha kabiliyetli çıkacağını beklediğini ancak Rusya’nın savaşta hedeflerinden birçoğunu elde edemediğini ifade etti.

Rusya’nın mevcut hedeflerine ulaşma konusunda da büyük zorluklar yaşadığını belirten Sullivan, bunun büyük ölçüde Ukraynalıların cesaretinden ve batı ülkelerinin verdiği silahlardan kaynaklandığını dile getirdi.

Biden’ın güvenlik danışmanı ayrıca, “Rusya’nın Ukrayna işgalinin Putin için stratejik başarı olmaması ve stratejik bir başarısızlık olması ABD’nin stratejik hedefimizdir” değerlendirmesinde bulundu.

Ukrayna’ya gerekli silahların yavaş ulaştırıldığı iddialarına da cevap veren Sullivan, ABD ordusunun lojistik kapasitesine uygun şekilde silah yardımı yapıldığını ve bu tür eleştirileri kabul etmediğini savundu.

Sullivan, ABD’nin menzili 300 kilometreyi bulan Kara Kuvvetleri Taktik Muharebe Füzelerini (ATACM) Ukrayna’ya vermeyeceklerini belirterek, “Başkan, üçüncü dünya savaşına yol açacak şartlara neden olmamak gerektiğine inanıyor.” dedi.

Sullivan, ABD’nin menzili 300 kilometreyi bulan Kara Kuvvetleri Taktik Muharebe Füzelerini (ATACM) Ukrayna’ya vermeyeceklerini belirterek, “Başkan, üçüncü dünya savaşına yol açacak şartlara neden olmamak gerektiğine inanıyor.” dedi.

Washington’da son günlerde ABD’nin Ukrayna ordusuna pilotluk eğitimi vereceği ve sonrasında da ABD uçaklarını sağlayacağı iddiaları tartışılıyor. ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin’den sonra Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby ve üst düzey Pentagon yetkililerine de bu konu soruldu.

Kirby, “Savunma Bakanlığı Ukrayna’ya savaş uçakları vermek konusunda istikşafi çalışmalar yapıyor. Ama bu hemen veya kısa süre içerisinde yapılacak bir şey olmayacak. Çünkü özellikle de gelişmiş bir uçağı üzerindeki kompleks sensör, sistem ve silah kabiliyetiyle entegre etmek oldukça zor bir çaba. Bu öyle hemen olacak bir şey değil.” dedi.

Aynı konu Savunma Bakanlığında Ukrayna’ya verilecek yardımlarla ilgili brifing düzenleyen üst düzet bir Pentagon yetkilisine de soruldu. Yetkili, bu konuda şu aşamada verilmiş bir karar olmadığını, Kirby’nin yorumları üzerine değerlendirmelerde bulunmayacağını söyledi.

Austin’de 20 Temmuz’da düzenlediği bir basın toplantısında, bu konuda gelecekte değerlendirme yapabileceklerini ancak henüz Ukrayna ordusuna pilotluk eğitimi vermek ve uçak sağlamak gibi bir kararın söz konusu olmadığını dile getirdi.

Son Güncelleme: 23.07.2022 12:24:08
ETİKETLERABD UKRAYNA RUSYA