UÇANKUŞ İHBAR HATTI: Whatsapp Telefon: 0 532 472 88 88 E-Posta: haber@ucankus.net Haber Merkezi: 0212 283 54 54

SARAN GROUP’TAN SÜPER LİG YAYIN İHALESİ AÇIKLAMASI

SARAN GROUP, FEDERASYONUN İSTEDİĞİ/ONAYLADIĞI ŞARTLARI KABUL EDİP, 125 MİLYON DOLARLIK TEMİNAT MEKTUBU DA VERMESİNE RAĞMEN HALA SÖZLEŞME İMZALANMADI.

SARAN GROUP’TAN SÜPER LİG YAYIN İHALESİ AÇIKLAMASI

FEDERASYON İÇİNDEN GENEL SEKRETER KADİR KARDAŞ İLE RİZESPOR BAŞKANI TAHİR KIRAN’IN beIN İLE DEVAM ETME ISRARI KULÜPLERİ İKİYE BÖLDÜ. BAŞTA TRABZONSPOR OLMAK ÜZERE FENERBAHÇE VE GALATASARAY İLE BİR ÇOK ANADOLU KULÜBÜ SARAN GROUP’LA HEMEN SÖZLEŞME YAPILMASINI İSTERKEN, KADİR KARDAŞ İLE TAHİR KIRAN’IN BAŞINI ÇEKTİĞİ BAZI ANADOLU KULÜPLERİ MUHALEFET YAPINCA FEDERASYON DA NE YAPACAĞINI ŞAŞIRDI. BU BASKILARLA ŞU ANDA FEDERASYON ÇEKİLMESİNE RAĞMEN YENİDEN beIN İLE GÖRÜŞMEYE BAŞLANIRKEN (BU KEZ 2 MİLYAR 500 BİN TL’YE ÇIKMASINI İSTİYORLAR) FEDERASYON ÜYELERİ ŞU NOKTAYA KADAR GELİNMİŞ İHALEDE SARAN’DAN MESNETSİZ BİR ŞEKİLDE VAZGEÇİLİRSE beIN’İN BUNDAN SONRAKİ DÖNEMDE (SARAN DA ARTIK KÜSÜP TALİP OLMAYACAĞI İÇİN) YİNE ESKİSİ GİBİ TEK BAŞINA KALACAĞINDAN BÜYÜK PROBLEMLER ÇIKACAĞINI VARSAYIYORLAR. BİR DİĞER DÜŞÜNCE DE beIN’İN BU İHALEDE TEK BAŞINA BIRAKMAYAN VE REKABET YÜZÜNDEN FUTBOL DÜNYASININ KAZANDIĞI AVANTAJLAR NEDENİYLE beIN’E DÖNÜLSE BİLE SARAN GROUP’A BÜYÜK HAKSIZLIK OLACAĞI İÇİN MUTLAKA YAYIN HAKLARININ BİR KISMININ SARAN’A VERİLMESİ GEREKTİĞİ ŞEKLİNDE. AYRICA PERDE ARKADINDAKİ beIN GÖRÜŞMELERİMDEN OLUMLU BİR SONUÇ ÇIKMAZSA SARAN GROUP, İHALEDEN ÇEKİLEN TRT’NİN YAYIN HAKLARINA DA VE TÜM MAÇLARA DA TALİP OLDUĞUNU AÇIKLADI!

İşte Saran Media Group'tan yapılan yazılı açıklamanın tam metni:

"14 Mart 2022 Pazartesi günü yapmış olduğumuz açıklamada ifade ettiğimiz gibi, grubumuz devam eden naklen yayın ihalesi süreciyle ilgili tüm yükümlülüklerini yerine getirdikten sonra karşılıklı imzayı bekleme aşamasındayken, uzayan süreçle de birlikte kamuoyunda lüzumsuz tartışmalar ve algı sorunları oluşmuş; bu nedenle de açıklama yapma gereği doğmuştur.

Kamuoyunun bilmesini isteriz ki, şartname dahilinde yapmış olduğumuz teklifleri içeren ve mevcut yayıncı kuruluşun ihaleden çekilmesiyle birlikte kazanmış olduğumuz paketlerin yanı sıra, bir de 1A dahil tüm paket kırılımlarını kapsayan Süperlig TV teklifi yapmıştık.

Bu teklif çerçevesinde, grubumuzca TFF’ye, teminatlı olarak ve yarısı dolar cinsinden olmak üzere toplam 125 milyon dolar garanti edilirken, üzerine Kulüpler Birliği ile gelir paylaşımlı bir de model önermiştik.

Söz konusu yeni yapının yayıncı kuruluşun şartnameye aykırı olan teminatsız teklifinin aksine teminatla destekleniyor olması, iş modelimizi mevcut yayıncı kuruluşun yıllık sadece yüzde 10 artış öngören 2.105.000.000 TL’lik teklifinden açıkça daha yüksek ve somut olarak da daha güvenli bir teklif yapmaktaydı.

Ezber bozan Süperlig TV teklifimizle Türk futbol pazarına yeni bir vizyon ve beraberinde güzide kulüplerimize de yayıncısının esiri olmak yerine kendi ürününün sahibi olma fırsatını sunmuştuk. Gelinen noktada kaybedilen her dakikanın mevcut yayıncı kuruluş lehine ve yarattığımız bu tarihi fırsat aleyhine işlediğini de özellikle belirtmek isteriz.

Bu konuyu netleştirirken ayrıca belirtmek isteriz ki, TRT’nin ihaleden çekildiğini de öğrenmiş bulunmaktayız. TFF’nin 28 Şubat 2022’de resmi sitesinden yaptığı duyuruya ve kurumumuza yazdığı yazıya istinaden, mevcut durumda, Paket 1D için sözleşme yapma hakkının yasal olarak tarafımıza geçmesi sebebiyle, ilgili sözleşmeyi de imzalamaya hazır olduğumuzu bu vesileyle ayrıca duyurmak isteriz. Saygılarımızla."

Son Güncelleme: 18.03.2022 15:12:53