UÇANKUŞ İHBAR HATTI: Whatsapp Telefon: 0 532 472 88 88 E-Posta: haber@ucankus.net Haber Merkezi: 0212 283 54 54

MUCİZE DOĞUM!

İstanbul’da benzerine az rastlanır türden bir olay yaşandı. Elif ve Emre Kaş çifti bebek sahibi olabilmek için yaklaşık 6 yıl mücadele verdi.

MUCİZE  DOĞUM!

İstanbul’da 2015 yılında dünya evine giren Elif (30) ve Emre Kaş (31) çifti, evlendikten sonra vakit kaybetmeden bebek sahibi olmak istedi. Anne-baba olmak isteyen genç çift, evliliklerinin birinci yılında doğal yolla gebelik oluşmayınca doktora başvurdu. 6 yıl içinde 3 kez aşılama 2 kez de tüp bebek tedavisi gören çiftin doğal yollarla oluşan gebeliği de düşükle sonuçlandı. Bebek sahibi olabilmek için yılmayan, çocuk arzusundan vazgeçmeyen genç çift, yıllar sonra müjdeli haberi aldı. Kontrollerde Elif Kaş’ın rahminin doğuştan çift boynuzlu (bikornuat uterus) olduğu da ortaya çıktı.

HEM KORKUYU HEM HEYECANI AYNI ANDA YAŞADILAR

Bebeğin gelişimini öğrenmek için heyecanla doktor yolunu tutan çift, duydukları karşısında şoke oldu. Genç kadın, tek embriyo transfer edilmesine rağmen iki rahminde de ayrı gebelik oluştuğunu öğrendi. Bebeklerden biri tüp bebek tedavisi sonucu oluşmuşken diğer rahimde gelişen bebek aynı zamanlamayla doğal yollarla oluşmuştu. İkiz bebekleri olacaklarını öğrenen çift, hem korkuyu hem de mutluluğu aynı anda yaşadı. Yakın takip gerektiren zorlu gebelik sürecinin ardından Elif-Emre Kaş çifti, mucize olayın kahramanı ikizleri Muhammed Tuğra ve Lale Hüma’yı 6 ay önce sağlıklı bir şekilde kucaklarına aldı. Anne Elif Kaş, duygularını “Mucizeler çok şükür kucağımızda” sözleriyle ifade etti.

1 BEKLERKEN 2 BEBEĞİMİZ OLDU

Hamile olduğunu öğrendiğinde hem mutlu olduğunu hem de çok heyecanlandığını söyleyen anne Elif Kaş, “Bir beklerken iki bebek gördük. Daha önce çift rahim görmüşlerdi, şekil bozukluğu olarak görmüşlerdi ama kesin bir sonuç söylenmemişti. Hamile kaldıktan sonra çift rahim olduğu daha net anlaşıldı. Biri sağda biri solda ayrı ayrı tutunmuşlardı. Kimse beklemiyordu çok şükür sağ salim kucağımıza aldık” ifadelerini kullandı.

HER KONTROLDE ‘ACABA YAŞIYORLAR MI?’ DİYE DÜŞÜNÜYORDUM

Yaşadığı diğer düşük gebeliklerin ardından bu hamileliğinde korkularının devam ettiğini belirten anne Kaş, “Diğer düşüklerim olduktan sonra bu hamileliğimde çok korkmuştum. Her kontrole gittiğimde acaba yaşıyorlar mı? Kalpleri durmuş mu? Biri duruyor, biri düşmüş mü? Hep bu korkuyla gittim ama hep sağlıklı gördüm yine de eve geldiğimde içime bir korku düşüyordu. Doktorum bu şekilde 9 ayın geçmeyeceğini, kendimi strese sokmamam gerektiğini, hamilelerin tadını çıkarmam gerektiğini söyledi. Ben de öyle yaptım olumsuz hiçbir şey düşünmedim. Kimse umudunu kaybetmesin dedim. Mucizeler oluyor. Çok şükür ikizlerimiz kucağımızda” diye konuştu.

MANEVİ OLARAK ÇOK YIPRANIYORSUNUZ; UMUT KAYBETMEYİN

“Onlar ağlıyor ben ağlıyorum, gülüyorlar gülüyorum, onlarla her duygularını yaşıyorum” diyen anne Elif Kaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ne olursa olsun çok başka bir duygu. Tarif etmesi çok zor. Onlar benim her şeyim yemeğim, suyum oldu. Kendimi onlara adadım. Yeter ki iyi ve sağlıklı olsunlar. Çok şükür Allah bize iki tane nasip etti. Allah isteyen herkese nasip etsin. Olmaz diyip kimse vazgeçmesin. Umudunu kaybedenlere yaşadıklarımı anlatıyorum. Benim de böyle bebeklerim olacağı aklıma gelmezdi. İkiz çocuklarım olsun çok istiyordum. Aklıma ikiz çocuklarım olacağı gelmezdi. Ameliyathanedeki sancımla bile hep dua ettim. Bu yolda maddi manevi çok uğraşıyorsunuz. Özellikle manevi olarak çok yıpranıyorsunuz. Bıraktım dediğiniz yerde bile belki şimdi olur diyorsunuz. Mutlu son olduktan sonra iyi ki denemişim ve vazgeçmemişim demiştir.”

KENDİMİ 2 KAT DAHA GÜÇLÜ HİSSEDİYORUM

Elif Kaş, “Kendimi 2 kat güçlü hissediyorum. Onlara bakarken bile daha cesaret alıyorum. Ben de yapabilirim, onlara daha iyi gelecek sağlayabilirim diyorum. Birine değil de ikisine birden nasıl yeterim diye düşünüyorum” dedi.

İLK DUYDUĞUMDA KONUŞAMADIM

31 yaşındaki baba Emre Kaş, hamilelik haberini ilk öğrendiklerinde çok sevindiklerine dikkat çekerek, “Transfer olduktan sonra eşimin gebe olduğunu öğrendik ve çok sevindik. İlk duyduğumda kitlendim ve konuşamadım. Kontrollere gittiğimiz zaman ikiz olduğunu öğrendik ve daha çok mutlu olduk. Aynı zamanda endişeye kapıldık çünkü iki defa düşük yaşanmıştı. Erken doğum riski de bizi korkutuyordu” dedi.

BABALIK FARKLI BİR DUYGU VE AĞIR SORUMLULUK

Tüm zorlu süreçlerin atlatıldığını belirten baba Kaş, “Bu süreçleri atlattık ve bebeklerimizi kucağımıza aldık. Birinin normal birinin tüp bebek olması da ayrı bir mucize oldu. Bana ‘baba olunca anlarsın’ derlerdi. Gerçekten de öyleymiş, bu duyguyu baba olmadan anlayamazsınız. Çok farklı bir duygu ve ağır bir sorumluluk” diye konuştu.

ÇİFT RAHMİ OLANLARDA İKİZ GEBELİK DAHA RİSKLİ

Kaş çiftine, kişiye özel tüp bebek tedavisi uygulayan Bahçeci Tüp Bebek doktorlarından Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Lale Susan Karakış, çift rahim anomalisinde ikiz gebeliklerin riskli olduğuna dikkat çekti.

Karakış, “Çift rahmi olan hastalarda kısırlık büyük bir problem olmasa bile gebelik sırasında erken düşük oranları ve erken doğum oranları daha fazla oluyor. İkiz gebelik de bu risklerin görülme olasılığını artırıyor. Bu nedenle tek embriyo transferi ile ilerledik ancak yaptığımız transfer sonrası elde ettiğimiz gebelik muayenesinde tek kese beklerken iki kese olduğunu gördük. Gebelik elde ettiğimiz için sevindik ancak korktuğumuz da başımıza geldi. Hem düşük hem de erken doğum riski olduğu için yakın takip yaptık. Şansımız yaver gitti ve sağlıklı ikizlerimize kavuştuk” ifadelerini kullandı.

KISIRLIK PROBLEMİ OLAN ÇİFTLERDE GÖRÜLME ORANI YÜZDE 8

Birçok kadının farkında bile olmadığı, hiçbir belirti göstermeyen bazı doğumsal anomalilere sahip olduğunu hatırlatan Op. Dr. Karakış, “Bu durum kısırlık olmayan kişilerde yüzde 5 oranında görülüyor, kısırlık problemi olan çiftlerde ise görülme olasılığı yüzde 8. Rahim anomalisi tek başına kısırlık için bir risk faktörü değil. Daha çok gebelik komplikasyonları; erken doğum, doğum sonrası kanama, düşük gibi riskleri artırıyor” dedi.

Son Güncelleme: 24.01.2022 12:14:29
ETİKETLERistanbul