UÇANKUŞ İHBAR HATTI: Whatsapp Telefon: 0 532 472 88 88 E-Posta: haber@ucankus.net Haber Merkezi: 0212 283 54 54

BU BELİRTİLERE DİKKAT!

İngiltere'de kamuoyundan elde edilen verileri inceleyen bilim insanları 'gerçek yaşam verilerini' analiz ederek yeni tip koronavirüsün semptomlarının değiştiğini duyurdu.

BU BELİRTİLERE DİKKAT!

İngiltere'de kullanılan Zoe Covid isimli yeni tip koronavirüs takip uygulamasında toplanan verileri inceleyen ve projenin de lideri olan Prof. Tim Spector, koronavirüs ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Uygulamayı kullananlar Kovid-19 semptomlarını platform ile paylaşırken bu verileri inceleyen Spector, "Grip hastalığı gibi belirtiler gösteren insanların yarısında Kovid-19 tespit edildi. Boğazda ağrı, burun akıntısı ve baş ağrısı en öne çıkan semptomlardan biri" şeklinde konuştu.

Zoe Covid'in verilerini King's College London ile inceleyen uzmanlar Omicron varyantıyla birlikte vaka sayılarının arttığına dikkat çekti.

Spector, "Yeni semptom gösteren vaka sayısı son bir haftada patlama yaşadı. Omicron sonucu pozitif çıkan çok sayıda insanda görülen belirtiler sıradan grip gibi aynı boğaz ağrısı, burun akıntısı ve baş ağrısı var" dedi.

Spector, İngiliz hükümetinin ise Kovid-19 semptomları ile ilgili uyarı ve bilgilendirme mesajlarını değiştirmemesine tepki gösterdi.

Spector, "Zoe verileri bize açıkça koronavirüsüne yakalanan kişilerin gösterdiği en önemli semptomların artık sürekli öksürük, yüksek ateş, koku ve tat kaybı olmadığını gösteriyor. Daha çok insanın hayatını kurtarmak için bu bilgilendirme mesajını değiştirmek gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Son Güncelleme: 25.12.2021 09:09:12
ETİKETLERkoronavirüs