UÇANKUŞ İHBAR HATTI: Whatsapp Telefon: 0 532 472 88 88 E-Posta: haber@ucankus.net Haber Merkezi: 0212 283 54 54

SÜPER GÜÇLER SAVAŞIN KIYISINDA!

Washington ve Moskova'dan gelen açıklamaları uluslararası haber ajansları 'son dakika' koduyla duyurdu. Ukrayna'yı işgal etmeye girişeceği konuşulan Rusya ve müttefiki Belarus'un savaş jetleri havalandı. Bunun üzerine ABD'den çok sert bir açıklama geldi. Kremlin'in ise buna yanıtı gecikmedi. Dünya nefesini tutmuş durumda.

SÜPER GÜÇLER SAVAŞIN KIYISINDA!

Karadeniz'de savaş rüzgarları esmeye devam ediyor. Batı dünyası Moskova'yı Ukrayna'yı işgal etme planları yapmakla suçlarken, Kremlin de NATO'yu bölgede askeri yığınak yapmakla itham ediyor. Bugün ise iki ülkenin jetlerinin havalanması bir anda tansiyonun yükselmesine sebep oldu.

Belarus Savunma Bakanlığı, Minsk'in yakın müttefiki Rusya ile ortak askeri tatbikatlar düzenleneceğini ilan etmesinden bir gün sonra, iki ülkenin savaş uçaklarının Belarus sınırı boyunca devriye uçuşları gerçekleştirdiğini duyurdu.

Batı sınırında kamp kuran göçmenler konusunda Avrupa Birliği ile çatışan Belarus, Pazartesi günü Rusya'nın Ukrayna ile güney sınırında tatbikat düzenleyeceğini açıkladı ve NATO'yu sınırlarının yakınında yığınak yapmakla suçladı.

ABD VE RUSYA ARASINDA KARŞILIKLI TEHDİTLER

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Salı günü Riga'da bir NATO bakanlar toplantısında yaptığı açıklamada, Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik herhangi bir 'saldırganlığının ciddi bir yanıtla sonuçlanacağını' söyledi.

Letonyalı mevkidaşı Edgars Rinkevics ile düzenlediği basın toplantısında Blinken, "Rusya'nın gerginliği tırmandıracak herhangi bir eylemi, Letonya için olduğu gibi ABD için de büyük endişe kaynağı olacaktır. Böylesi bir eylem ciddi sonuçlara yol açar" diye konuştu.

Rusya lideri Vladimir Putin, NATO'nun Ukrayna'daki askeri altyapısını büyütmesinin bir kırmızı çizgi olduğunu tekrarlayıp "Umarım söz konusu çizgi geçilmez" ifadesini kullandı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da NATO'yu Rus sınırına yığınak yapmakla suçlayark, "Batı ve Kiev güvenliğimizi tehdit ediyor. Eğer gerekirse karşılığını veririz" dedi.

Bir başka NATO üyesi Almanya da Rusya'yı uyardı. Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Putin'in batı komşusuna saldırması halinde ağır bir bedel ödeyeceğini söyleyip Kiev yönetimine destek verdi.

'RUSYA ÇOK TEHLİKELİ SİNYALLER GÖNDERİYOR'

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, hafta sonu yaptığı açıklamada Rus lider Vladimir Putin'i bir işgal hazırlığı yaptığını açıkça inkar etmeye çağırdı ve Rusya'nın 'çok tehlikeli sinyaller' gönderdiğini söyledi.

Açıklamalar, Ukrayna sınırlarında yaklaşık 100 bin Rus askerinin yığıldığı iddiasıyla ilgili artan endişeler üzerine geldi. Moskova, işgal planı önerilerinin 'provokasyon' olduğu konusunda uyardı.

ZELENSKİ: ORDUMUZ TAMAMEN HAZIR

Ukrayna lideri, Kiev'de gazetecilere şunları söyledi: “Rusya'dan çok tehlikeli bir söylemin çıktığına inanıyoruz. Bu, gerilimin tırmanabileceğini bir işareti. Bugün bizi korkutmaya yönelik bir girişim görüyoruz ancak ordumuz tamamen hazır."

Zelenski, herhangi bir Rus ilerlemesinin 'güçlü' Ukrayna ordusunun sert yanıtıyla karşılaşacağına söz verdi. Öte yandan bu ordu, Moskova yanlısı ayrılıkçıları desteklemek için ülkenin doğusundaki Rus saldırılarına, yalnızca sınırlı bir direniş gösterebilmişti. Ukrayna lideri, “Rusya Devlet Başkanı ülkesinin Ukrayna'yı topyekün bir işgale hazırlamadığını açık açık duyurmalı” dedi.

ABD VE RUSYA'DAN KARŞILIKLI TEHDİTLER

Ukrayna askeri istihbaratı, sınırının yakınında toplanmış 92 binden fazla Rus askeri olduğunu söylüyor. NATO lideri Jens Stoltenberg, Rusya'nın Ukrayna'ya karşı güç kullanması halinde bunun 'sonuçları olacağı' uyarısında bulunurken, ABD Dışişleri Bakanlığı da "Tüm seçenekler masada" açıklamasını yaptı.

Kremlin, Kiev'in doğu Ukrayna'daki Rus yanlısı isyancı cumhuriyetleri geri almaya yönelik herhangi bir girişiminin 'Ukrayna devleti için ciddi sonuçları' olacağı konusunda uyardı.

Tanklar göründü, uçaklar havalandı Süper güçler savaşın kıyısında

Dün erken saatlerde Rusya Dışişleri Bakanlığı NATO, ABD ve Ukrayna'yı olası bir askeri saldırı iddialarını uydurmakla suçladı. Moskova, ABD'nin Ukrayna'ya verdiği destekten ve Karadeniz'de Kırım yakınlarındaki ABD deniz devriyelerinden endişe duyduğunu, bu nedenle ve kendisini savunmaya hazır olması gerektiğini söyledi.

'DARBE YAPACAKLAR' DEDİ, TARİH VERDİ

Bir grup gazeteciyle yaptığı görüşmede Zelenski, oligark Rinat Akhemtov'un 1 Aralık tarihinde bir darbe girişiminde rol alacağına dair istihbarat raporları

Akhmetov, bir temsilci aracılığıyla şunları söyledi: “Başkan'ın yanlış yönlendirilmiş olabileceği ihtimalinden bağımsız olarak, bu yalanın yayılmasından öfkeliyim. Benim pozisyonum açık ve net: Kırım ve memleketim Donbass ile bağımsız, demokratik ve entegre bir Ukrayna. Eylemlerim de bunu doğruluyor.”

Kremlin de iddia edilen komploda herhangi bir rolü olmadığını duyurdu. Putin'in sözcüsü Dmitri Peskov, "Rusya'nın böyle bir planı yok. Rusya asla bu tür işlerde yer almaz” dedi. İki Rus, Ukrayna hükümetini devirmek için Kremlin destekli bir komploya dahil olduğu gerekçesiyle, 2019 yılında Karadağ'da mahkum edildi.

BOMBARDIMAN SESLERİ KESİLMİYOR

Zelenski'nin Kiev'de konuştuğu sıralarda, doğu Ukrayna'da cephe hattından üç kilometre uzaklıktaki Avdiivka kentinde hükümet birlikleri ile isyancılar arasında çıkan çatışmalardaki bombardıman sesleri duyuldu.

Bölgede yaşayanlardan 59 yaşındaki Roza, olası bir Rus işgalinden korktuğunu söyledi ve "Batı, maddi olarak değil, Ukrayna ve Rusya liderlerini barışçıl bir çözüme yönlendirmek için yardım etmeli. Askeri yardım varsa, daha fazla çatışma tehdidi de var" diye konuştu.

ABD'DEN RUSYA'YA KARŞI NÜKLEER SALDIRI SİMÜLASYONLARI

Rusya ve Çin, ABD'den gelen artan tehditler karşısında askeri bağlarını derinleştirmek için yeni bir anlaşma imzaladı. Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Çinli mevkidaşı Wei Fenghe ile yaptığı görüşmenin ardından 2021'den 2025'e kadar sürecek olan yeni anlaşmayı duyurdu.

Şoygu ve Wei, nükleer bombardıman uçakları ve savaş gemilerinin katıldığı, Güney Çin Denizi ve Japonya Denizi'nde gerçekleştirilen son ortak tatbikatlarını memnuniyetle karşılarken, gelecekte daha fazla tatbikat gerçekleştirme sözü verdi.

'2,5 KATINA ÇIKTI'

İkili, güç gösterilerinin ABD nükleer bombardıman uçaklarının tatbikatlarına karşı gerekli bir denge olduğunu savunurken, Şoygu geçen ay ABD uçaklarının bu türden 30 görev gerçekleştirdiğini ve Washington’ın askeri faaliyetlerinde önemli bir artış görüldüğünü açıkladı.

"Bu oran, geçen yılın aynı dönemine göre 2,5 kat daha fazla" diyerek ABD'ye tepki gösteren Şoygu, bu ayın başlarında 'Rusya'ya karşı düzenlenecek bir ABD nükleer saldırısı simülasyonu yapılmasından' şikayet etti.

Şoygu bu açıklamaları yaparken, Rusya son dönemde birliklerini yığdığı Karadeniz'de - Ukrayna yakınlarında - deniz ve hava tatbikatları düzenlediğini duyurdu. Tatbikatların, Washington'ın 'Moskova'nın Ukrayna'yı işgal etmeye hazırlandığı' iddialarının ortasında gelmesi, kaygıları büyütüyor.

Interfax haber ajansı, tatbikatlarda yaklaşık 10 uçak ve sayısı net bilinmeyen gemilerin yer aldığını bildirdi. Öte yandan Ukrayna, Rusya sınırı boyunca tanksavar ve hava birimlerini içeren tatbikatlar gerçekleştirdiğini açıkladı.

Ukrayna devlet sınır servisi, Belarus sınırındaki 'özel harekatın' Ulusal Muhafız, polis, Silahlı Kuvvetler ve diğer yedek birlikleri içerdiğini söyledi.

ABD UÇAKLARI 20 KM KADAR YAKINA GELDİ

Yeni Çin paktını açıklayan Şoygu, Kasım ayı başında düzenlenen Global Thunder tatbikatına atıfta bulunarak, 10 ABD nükleer bombardıman uçağının Rusya'ya doğudan ve batıdan neredeyse aynı anda yaklaştığını ve sınırın 20 km kadar yakınına geldiğini duyurdu. Rusya Savunma Bakanı, "Böyle bir ortamda, Rusya-Çin koordinasyonu küresel ilişkilerde istikrar sağlayıcı bir faktör haline geliyor" ifadelerini kullandı.

ABD ordusu ise Global Thunder'ın Louisiana ve Kuzey Dakota'daki hava üslerinden kalkan 11 B-52 bombardıman uçağını içerdiğini ve kuvvetlerinin 'nükleer hazırlığını' test ettiğini söyledi.

Tatbikatlar, konuşlandırma sırasında nükleer denizaltıların yeniden ikmalini de içeriyordu. Pentagon, B-52 bombardıman uçaklarının nereye uçtuğunu veya başka bir ülkenin hava sahasına ne kadar yaklaştığını açıklamadı. Şoygu ayrıca, Rusya'nın uzak doğusundaki Okhotsk Denizi üzerindeki ABD bombardıman tatbikatlarının Rusya'ya seyir füzesi atmak için tasarlandığını öne sürdü.

ABD'DEN VATANDAŞLARINA SEYAHAT UYARISI

ABD Büyükelçiliği’nin mesajında Rusya’nın Ukrayna sınırındaki ve ilhak altındaki Kırım’da sıradışı bir askeri hareketliliğine dikkat çekildi ve Kırım’a yönelik seyahat uyarısının “Seyahat etmeyin” anlamına gelen 4. seviyede olduğu hatırlatıldı.

Seyahat uyarısı Kırım’la birlikte Ukrayna’nın doğusundaki Donetsk ve Luhansk’ı da kapsıyor. Başkan Joe Biden da bugün bir açıklama yaparak, ABD’nin Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine verdiği desteğin arkasında olduğunu söyledi.

Son Güncelleme: 30.11.2021 19:52:09
ETİKETLERputin  biden  savaş