UÇANKUŞ İHBAR HATTI: Whatsapp Telefon: 0 532 472 88 88 E-Posta: haber@ucankus.net Haber Merkezi: 0212 283 54 54

ARACI OLAN HERKESİ İLGİLENDİRİYOR!

Trafik kazalarına bağlı sağlık hizmetleri 24.5 milyon araç sahibi başta olmak üzere bütün vatandaşları doğrudan ilgilendiriyor.

ARACI OLAN HERKESİ İLGİLENDİRİYOR!

Trafik kazalarına bağlı sağlık hizmeti bedelini kazazedenin sosyal güvencesi olup olmadığına bakılmaksızın devlet karşılıyor. Prim borcu nedeniyle genel sağlık sigortasından yararlanamayan bir kişinin trafik kazası nedeniyle aldığı hizmet bedeli de ödeniyor.

Sağlık hizmetinde kazadaki kusur oranlarına bakılmıyor. Yüzde yüz kusurlu olsa bile bir fatura çıkarılması söz konusu değil. Trafik kazası geçiren hastalar acil durumlarda Sosyal Güvenlik Kurumu ile sözleşmeli olmayan hastanelerine de başvurabilir. Kaza nedeniyle vücut bütünlüğünü sağlamak için gerçekleştirilen estetik ameliyatların faturası da ödeniyor. Sabah'ın haberine göre; SGK, trafik kazası sonrası sunulan sağlık hizmetlerine ilişkin merak edilen sorulara yanıt verdi. İşte merak edilen 3 sorunun yanıtı şöyle:

1-Trafik kazası nedeniyle hastanelerden sağlık hizmeti alabilmek için genel sağlık sigortalısı olmak gerekiyor mu? Trafik kazalarına bağlı sağlık hizmeti bedelleri devlet tarafından karşılanıyor. Bu kapsamda sunulan sağlık hizmetine ait bedel kazazedenin genel sağlık sigortalısı olup olmadığına bakılmadan Sağlık Uygulama Tebliği'nde yer alan hükümler çerçevesinde karşılanıyor.

2-Prim borcu nedeniyle genel sağlık sigortasından yararlanamayan bir kişinin trafik kazası nedeniyle almış olduğu sağlık hizmet bedeli karşılanır mı? Prim borcu olup genel sağlık sigortasından faydalanmayan kişilerin trafik kazası nedeniyle almış oldukları sağlık hizmetlerine ait bedeller ödeniyor.

3-Trafik kazası geçiren hastalar özel hastanede tedavi olabilir mi? Trafik kazası sebebiyle üniversitelere bağlı hastaneler, diğer bütün resmî ve özel sağlık kurumlarında sunulan sağlık hizmet bedelleri karşılanıyor. Acil hallerde Kurum ile sözleşmeli olmayan sağlık hizmet sunucularına da başvurulabilir.

Son Güncelleme: 12.08.2021 18:17:31
ETİKETLERaraç  kaza