UÇANKUŞ İHBAR HATTI: Whatsapp Telefon: 0 532 472 88 88 E-Posta: haber@ucankus.net Haber Merkezi: 0212 283 54 54

VAKALAR PATLADI YENİ YASAKLAR MI GELİYOR?

Bilim Kurulu bugün saat 16:30'da toplanıyor. Toplantıda iki doz aşı olmayanlara yönelik yeni yasaklar masaya yatırılacak. Bilim Kurulu üyesi Ateş Kara, "Aşınızı olun. Yoksa yeni tedbirler gelecek" dedi.

VAKALAR PATLADI YENİ YASAKLAR MI GELİYOR?

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu saat 16.30’da video konferans yöntemiyle toplanacak. Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, toplantının ardından saat 18.00’de YouTube üzerinden canlı açıklama yapacak. Toplantıda kafe ve restoran temsilcilerinin de talep ettiği iki doz aşı olmayanların 1 Eylül’den itibaren restoran, kafe, gece kulübü, spor salonu, sinema, konser ve düğün salonu gibi yerlere alınmaması yasağı da gündemde olacak.

Koronavirüs Bilim Kurulu bugün saat 16:30'da toplanacak. Toplantıda aşı olmaktan kaçan 22 milyon kişiyle ilgili yeni yasakların gündeme gelmesi bekleniyor. Bilim Kurulu'nun, hükümete aşı olmayanları teşvik etmek için yasaklar dahil bazı önerilerde bulunması bekleniyor. İlk önerinin aşı olmayanlara yeni yasakların getirilmesi olacağı belirtiliyor.

Turizm Restoran Yatırımcıları ve Gastronomi İşletmeleri Derneği (TURYİD) Başkanı Kaya Demirer, 1 Eylül’den itibaren restoran, kafe, gece kulübü, spor salonu, sinema, konser ve düğün salonu gibi yerlere alınmamasını istemişti. Sektörün diğer oyun kurucu dernekleri de bu öneriye destek vermişti. 

Normalleşme sürecinin başlangıcında 5 binli rakamlara inen günlük koronavirüs vaka sayıları 9 günlük Kurban Bayramı tatiliyle birlikte 20 binli rakamlara doğru katlanarak artmaya başladı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın, salgına karşı en önemli silah olan aşılanma konusunda bir haftadır verdiği mesajlar adeta çığlığa dönüşmüş durumda.

Hemen her gün "Yaklaşık 23 milyon kişi henüz aşı olmadı. Aşıdan istediğimiz sonucu almak için süreci hızla tamamlamalıyız. Ne çok insanı, sevdiklerimizi kaybettiğimizi hatırlayın" sözleriyle uyarılarda bulunan Bakan Koca önceki gün 1 milyon 367 bin 970 doz aşı vurulduğunu ve 22 milyon 344 bin 407 kişinin hâlâ aşısız olduğunu söyledi.

Duyun artık bu çığlığı, yoksa yeni yasaklar gelecek

Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Ateş Kara ise "Bakan bey çok ciddi çaba sarf ediyor. Hepimizin birbirimize saygı gereği, öncelikle çocuklarımızın geleceği için bu virüs dolaşımını durdurmamız lazım. Duyun artık bu çığlığı. Aşınızı olun. Yoksa yeni tedbirler gelecek" dedi.

TEDİRGİN EDİCİ ARTIŞ:

Vaka sayıları 20 bine dayandı

Türkiye'de dün 246 bin 648 Kovid-19 testi yapıldı, 19 bin 761 vaka tespit edildi. 51 kişi hayatını kaybederken, 7 bin 108 kişi iyileşti. Son 24 saatte birinci, ikinci ve üçüncü doz toplam 1 milyon 214 bin 958 aşı uygulandı. Uygulanan toplam aşı sayısı ise 68 milyon 681 bin 744'e yükseldi.

Yoğun bakımdaki 20 hastanın 19'u aşısız

Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof. Dr. İsmail Cinel, "Yoğun bakımdaki 20 hastanın 19'u aşısız. Şu anda yoğun bakımlarımızda yavaş yavaş artışı görme dönemine giriyoruz. Aşıya uzak durma ya da 'Ben sonra olurum' deme gibi lüksünüz yok. Aynı gemideyiz." uyarısı yaptı.

Son Güncelleme: 28.07.2021 19:58:28