UÇANKUŞ İHBAR HATTI: Whatsapp Telefon: 0 532 472 88 88 E-Posta: haber@ucankus.net Haber Merkezi: 0212 283 54 54

WHATSAPP’TAKİ YENİ TEHLİKE!

Whatsapp'ın yeni güncellemesi ile tartışmalar sürerken Cumhurbaşkanı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç kritik uyarılarda bulundu. Koç Whatsapp'ın yeni güncellemesini kabul eden vatandaşlara paylaşım yaptığınız fotoğraf, video ve dosyalar Whatsapp'ın sunucularından silinmeyeceği ve orada depolanabileciğini söyledi.

WHATSAPP’TAKİ YENİ TEHLİKE!

Bazı durumlarda mesajlar da sunucularda saklanabilir. IP adresi, telefon numarası, konum gibi veriler toplanabilir. Kişisel verilerin kullanıcıların rızası dışında belirsiz süre saklama ihtimali de var" dedi.

Koç, vatandaşların sözleşmeyi onaylamadan önce kişisel verilerin kullanımı hakkında önemli detayların incelenmesi gerektiğini söyledi. Koç ayrıca, uygulama ile ilgili şu uyarılarda bulundu:

Mesajlaşma, arama, durum, grup adı dâhil tüm grup bilgileri, profil fotoğrafı, son görülme bilgisi ve hakkımdaki kısmındaki bilgileri en son ne zaman güncellediğini gibi bilgiler toplanabilecek.

Pil seviyesi, sinyal gücü, uygulama sürümü, bağlantı bilgileri, dil ve saat dilimi ve tanımlayıcılar gibi cihaza ve bağlantıya özgü bilgiler işlenebilecek.

Konumla ilgili özellikler kullanılmasa bile kullanıcının genel konumunu tahmin etmek için IP adresleri ve telefon numarası alan kodları gibi diğer bilgiler kullanılabilecek.

Son Güncelleme: 18.05.2021 09:33:35
ETİKETLERwhatsapp