UÇANKUŞ İHBAR HATTI: Whatsapp Telefon: 0 532 472 88 88 E-Posta: haber@ucankus.net Haber Merkezi: 0212 283 54 54

TAM KAPANMA 19 MAYIS'A UZATILACAK MI?

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, canlı yayında katıldığı programda koronavirüsle mücadeleyle ilgili sorulara yanıt verdi. Oktay, tam kapanmanın bir hafta uzatılma ihtimaliyle ilgili de net konuştu: Şu anda böyle bir şey gündemimizde yok...

TAM KAPANMA 19 MAYIS'A  UZATILACAK MI?

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın NTV canlı yayınına katılarak gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu:

"Kapanma süreci net ve şeffaf yürttüğümüz bir süreç. Sağlık Bakanlığımız günlük verileri sürekli paylaşıyor. Salgın dönemini tam kapanmaya girmeden yönetmeye çalıştık. Ekonomik ve sosyal boyutu olduğu için tüm çarkları yürütmeye çalıştık. Ramazan'dan önce pik yaşadık. Yoğun bir dönem yaşadık. Bir ilk yarı kapanma ile bazı tedbirler almıştık. Azaltmayı gerçekleştirebilirsek yaz sezonuna girersek çok daha avantajlı şekilde girelim diye tedbirlere başvurmuştuk. Tam kapanmanın gerekli olduğunu gösterdi veriler.

KAPANMA 19 MAYIS'A UZAR MI?

Şu anda böyle bir şey gündemimizde yok. Kabinede değerlendirilir, sonrasında nihai karar verilir. Kamuoyu ile de paylaşılır bu. Şu anda böyle bir uzatma gündemimizde yok. Biz bu dönemde sanayinin çarklarını hiç durdurmadık. Üretim devam etti Türkiye'de. Sanayide çalışanların istihdamı da devam etti. Hizmetler sektörü etkilendi.

Sanayi sektöründe Türkiye tarihinin en başarılı yılını kapatacağız. Burada hem toplumumuzun sağlığını korumak diğer yandan da bir yılı aşan kısıtlamalar döneminde hizmet sektöründeki esnafımızın biraz daha canlanmayı sağlarsak salgın yönetiminde daha ileri bir aşamaya gelmiş oluruz.

ÜÇÜNCÜ DOZLAR YERLİ AŞI İLE UYGULANACABİLECEK GİBİ

Çok arzu ediyoruz. Aşı bir güç aracına dönüşmüş durumda. Bu bizi şaşırttı mı? Hiç şaşırmadık buna.

ÇİN'LE YENİ TEMAS VAR MI?

Görüşmeler devam ediyor. Sinovac da BionTech de. Sputnik ile ilgili Rusya ile görüşmeler devam ediyor. Aşılamada 24 milyonu geçtik. Toplam aşılama sayısında dünyada 7. sıradayız. Önümüzde ABD, Çin, Almanya var. İnşallah burada çok daha hızlı şekilde devamını getireceğiz. Sputnik Türkiye'den onay aldı. İlgili firmalarla görüşmelerini yaptılar. Anlaştıklarını biliyoruz. Çok hızlı şekilde üretim boyutuna geçiyor olacaklar. Cumhrubaşkanımız da Putin'le görüşmesinde bu konular güncel olan konular. Sorun yaşamayız

Son Güncelleme: 6.05.2021 17:27:14
ETİKETLERCORONAVİRÜS  FUAT OKTAY