UÇANKUŞ İHBAR HATTI: Whatsapp Telefon: 0 532 472 88 88 E-Posta: haber@ucankus.net Haber Merkezi: 0212 283 54 54

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN İLK HAMLE GELDİ!

ABD Başkanı Joe Biden'ın 1915 Olayları'nı 'soykırım' olarak tanımlamasının ardından Türkiye'den ilk hamle geldi. ABD Büyükelçisi Satterfield, Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Satterfıeld'a Türkiye'nin güçlü tepkisi iletildi. Biden'ın 1915 açıklaması onarılması zor yaralara yol açtı." denildi.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN İLK HAMLE GELDİ!

ABD Başkanı Joe Biden'ın 1915 Olayları'nı 'soykırım' olarak tanımlamasının ardından Türkiye'den kritik bir hamle geldi.

ABD BÜYÜKELÇİSİ DIŞİŞLERİ'NE ÇAĞRILDI

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, ABD Başkanı Joe Biden'ın 1915 olaylarıyla ilgili olarak yaptığı açıklama sonrasında, ABD Büyükelçisi David Satterfield'ın akşam saatlerinde Bakanlığa çağırıldığı bildirildi. Satterfield'ın, Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sedat Önal tarafından kabul edildiği bildirilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"İKİ ÜLKE ARASINDAKİ İLİŞKİLERE ONARILMASI ZOR BİR YARA AÇTI"

"Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sedat Önal tarafından kabul edilen Büyükelçi Satterfield'a, söz konusu açıklamaya ilişkin güçlü tepkimiz iletilmiştir. Bu çerçevede, tarihi ve hukuki herhangi bir dayanaktan yoksun olan bu açıklamayı kabul edilemez bulduğumuz, tümüyle reddettiğimiz ve en kuvvetli şekilde kınadığımız ifade edilmiştir. Açıklamanın uluslararası hukuk bakımından hükümsüz olduğu, ayrıca Türk halkını derinden incittiği ve ilişkilerimize onarılması zor bir yara açtığı kayda geçirilmiştir."

Son Güncelleme: 25.04.2021 09:32:59
ETİKETLERdışişleri bakanlığı  abd