UÇANKUŞ İHBAR HATTI: Whatsapp Telefon: 0 532 472 88 88 E-Posta: haber@ucankus.net Haber Merkezi: 0212 283 54 54

NASA AY GÖREVİ İÇİN SPACEX’İ SEÇTİ!

Dünyanın en zengin iki insanı Jeff Bezos ve Elon Musk, NASA'nın Ay projesi için karşı karşıya geldi. Kazanan Elon Musk'ın şirketi SpaceX oldu. Ay'a inecek uzay aracını SpaceX üretecek.

NASA AY  GÖREVİ İÇİN  SPACEX’İ  SEÇTİ!

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) 1972 yılından sonra Ay’a ilk gerçekleştirilecek insanlı uçuş görevi için önemli bir adım atıldı. NASA’nın Artemis projesi kapsamında gerçekleşecek görevde astronotları Ay’a indirecek olan uzay aracı için dünyanın en zengin iki insanı Jeff Bezos ve Elon Musk karşı karşıya geldi.

Financial Times’ın haberine göre NASA, Musk’ın şirketi SpaceX, Bezos’un şirketi Blue Origin ve Dynetics şirketlerinin projelerini inceledi. Değerlendirmeler sonucunda 2.9 milyar dolarlık anlaşmayla Musk’ın SpaceX şirketi uzay aracını üretme projesini kazanmış oldu. Karar sonrası açıklama yapan NASA’dan Mark Kirasich, “Projeyi önümüzdeki yıllarda daha gerçekçi bütçeler sunan SpaceX’e verdik” dedi.

SpaceX ve Blue Origin, havacılık ve uzay projelerinde sık sık karşı karşıya geliyor. SpaceX, NASA’yla daha önce yaptığı anlaşma kapsamında Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) kargo taşıyan roketler göndermeye başlamıştı.

1 AY ÖNCE İNFİLAK ETMİŞTİ

SpaceX, Ay’a gidecek ekip için Starship uzay aracının denemelerine çoktan başladı. Söz konusu denemeler ABD’nin Texas eyaletinde gerçekleşiyor. Starship’in prototipi SN10, geçtiğimiz ay gerçekleştirilen fırlatmada başarılı bir uçuşun ardından iniş yapmış ancak 8 dakika sonra infilak etmişti.

NASA ve SpaceX’in ortaklığındaki Ay görevinin 2024 yılında gerçekleştirilmesi hedefleniyor.

 

Son Güncelleme: 17.04.2021 09:42:54
ETİKETLERjeff bezos  elon musk  nasa  spacex