UÇANKUŞ İHBAR HATTI: Whatsapp Telefon: 0 532 472 88 88 E-Posta: haber@ucankus.net Haber Merkezi: 0212 283 54 54

İSTANBUL’DAKİ BARAJLARIN DOLULUK ORANI KAÇ OLDU?

İstanbul'da cuma gününden beri devam eden kar yağışı barajlardaki su seviyesini artırdı. Yağan karların da erimesiyle ilerleyen günlerde su seviyesinin daha da yükselmesi bekleniyor. Sultangazi Belediyesi ekipleri ise cadde ve sokak aralarından topladıkları karları Alibeyköy Barajı bölgesine döküyor.

İSTANBUL’DAKİ BARAJLARIN DOLULUK ORANI KAÇ OLDU?

Megakent İstanbul’da 13 Şubat Cumartesi akşam saatlerinden bu yana şiddetli kar yağışı etkili oluyor. Kar yağışı şehir merkezinde hayatı olumsuz etkilese de en çok İstnabulluların susuzluk korkusu çektiği barajlara yaradı. 4 günlük kar yağışı İstanbullulara yaklaşık 15 günlük su daha kazandırdı.

DOLULUK YÜZDE 48.2'YE YÜKSELDİ

İHA'da yer alan habere göre barajların her geçen gün artan doluluk oranı İSKİ verilerine de yansıdı. 8 Ocak günü yüzde 19.16 seviyesine kadar düşen barajların doluluk oranı bugün itibariyle yüzde 48.28 seviyesine çıktı. Bu oran son 5 ayın zirvesi olarak açıklandı. Diğer taraftan barajların doluluk oranı ay bazında yükselişe geçse de bu oran 6 yılın en düşük doluluk oranı olarak kayda geçti.

ALİBEYKÖY BARAJI'NA DÖKÜLÜYOR

DHA'da yer alan habere göre Sultangazi Belediyesi ekipleri de kepçe yardımıyla cadde, sokak ve kaldırımlardan topladıkları karları kamyonlara doldurup, Alibeyköy Barajı bölgesine döküyor. Böylece, özellikle yaz aylarında İstanbul'un su ihtiyacına çare olunması amaçlanıyor.

"SUYUMUZA HEP BİRLİKTE SAHİP ÇIKALIM"

Sultangazi Belediye Başkanı Av. Abdurrahman Dursun, "Yoğun kar yağışı öncesi ekiplerimizi ve araç filomuzu hazır hale getirmiştik. Ekiplerimiz, özellikle araç ve insan sirkülasyonun yoğun olduğu noktalarda da kar küreme ve tuzlama çalışmaları gerçekleştirdi, gün içerisinde de bu çalışmalar devam ediyor. Su sıkıntısı yaşadığımız günlerde yoğunlaşan kar yağışının yalnızca barajlara düşen miktarı bizlere su olarak dönüyor. Bu noktada arkadaşlarımız ile sokaklarımızda kürediğimiz karları ilçemizdeki Alibey Barajı bölgesine boşaltıyoruz. Suyumuza hep birlikte sahip çıkalım" diye konuştu.

"KARLAR BARAJA YAKIN OLAN MAHALLELERDEN TOPLANIYOR"

 

Ekiplerin kar küreme, tuzlama çalışmalarını aralıksız yaptığını söyleyen Sultangazi Belediyesi Fen İşleri Müdür Vekili Murat Özgür ise "Yollarda biriken kar suları yağmur suyu sistemiyle boşa gitmesin istedik. İlçemiz çok yoğun kar alıyor.

Sokak ve caddelerden toplanan karları Alibeyköy Barajı bölgesine getirip İstanbul´un susuzluk problemine bir nebze de olsa katkı sağlamak istiyoruz. Böylece yazın daha rahat etmeyi umuyoruz. Karları, baraja yakın olan Habipler, Yayla, Eski Habipler mahallelerinden topluyoruz. Günde 100-150 kamyon kar getiriyoruz" dedi.

İSTANBUL'DAKİ BARAJLARIN DOLULUK ORANI:

 

- Ömerli Barajı doluluk oranı yüzde 55.76

- Papuçdere barajı doluluk oranı yüzde 32.80

- Sazlıdere barajı doluluk oranı yüzde 24.19

- Büyükçekmece barajı doluluk oranı yüzde 50.72

- Alibeyköy barajı doluluk oranı yüzde 54.37

- Terkos barajı doluluk oranı yüzde 46.53

- Kazandere barajı doluluk oranı yüzde 63.69

- Elmalı barajı doluluk oranı yüzde 54.17

- Darlık barajı doluluk oranı yüzde 54.40

- Istrancalar barajı doluluk oranı yüzde 50.53

Son Güncelleme: 18.02.2021 23:51:17
ETİKETLERistanbul  kar  baraj