UÇANKUŞ İHBAR HATTI: Whatsapp Telefon: 0 532 472 88 88 E-Posta: haber@ucankus.net Haber Merkezi: 0212 283 54 54

CEP TELEFONLARINDA FİYAT MÜJDESİ!

Cepte yerli üretim hamlesi giriş seviyesi modellerin fiyatını düşürecek. 2.500- 3.000 TL bandında yer alan bu cep telefonu fiyatlarının 1.000-1.750 TL bandına inmesi bekleniyor.

CEP TELEFONLARINDA FİYAT MÜJDESİ!

Türkiye cep telefonunda tarihindeki en büyük üretim hamlesine hazırlanıyor. Xiaomi, Oppo, Tecno Mobile Türkiye’de üretim planlarını açıklarken, Samsung, Huawei, Honor, Vivo, TCL de üretim planları yapıyor. Bu markaların bir kısmı kendi üretim tesislerini kurarken, bir kısmı da var olan tesislerde üretim yaptıracak. Bu yatırımlar ülke ekonomisine milyon dolarlık katkı sağlarken, binlerce kişinin de istihdam edilmesini sağlayacak. Ayrıca yerli üretim sonrasında giriş seviyesi modellerin fiyatlarının düşmesi bekleniyor. Fiyatlarda yüzde 30-yüzde yüz arasında düşüş öngörülüyor. Oppo bu ay, Tecno Mobile ve Xiaomi de gelecek ay üretime başlıyor.

Bin TL fark olabilir

Milliyet’in haberin göre; Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği (MOBİSAD) Başkanı Mustafa Kemal Turnacı, sektörün geçen yılı 10 milyon 500 bin adetlik satışla kapattığını belirterek, yerli üretim hamlesiyle beraber 2021 yılında 12 milyon adetlik satış ve sektörde yüzde 5’lik büyüme beklediklerini söyledi.

Turnacı, dünya devi teknoloji şirketlerinin Türkiye’de üretime başlamasının giriş seviyesi telefonların fiyatlarını düşüreceğini kaydederek, “Bu giriş seviyesi ürünlere tüketicilerin daha kolay ve uygun fiyata erişmesini sağlayacak. Vatandaşın alt ve orta segmentte ürün seçenekleri çoğalacak, rekabet ortamında bu durum fiyatlara da yansıyacak. Şu anda alt segmentte 2.500-3.000 TL bandı ürünler yoğunlukta. Yerli üretim sonrasında fiyat düşecek. 1.000-1.750 TL bandı ürünlerin yoğunluğu oluşacak” dedi.

Turnacı’nın verdiği bilgiye göre, Türkiye’de şu anda 200 doların altında ithal edilen cihazlarda gözetim belgesi isteniyor. Bu durum piyasada bu cihazların da 200 dolarlık vergi dilimine girmesine neden oluyor. Yerli üretimde gözetim belgesi istenmediği ve gümrük vergisinden muafiyet geldiği için vergi maliyetleri düşecek ve cep telefonları çok daha uygun fiyata satılacak. Turnacı, “200 doların altındaki ceplerde yerli indirimi ağustos ayına kadar uzatıldı. Buradaki belirsizlik ortadan kaldırılıp uzun vadeli düzenleme açıklanırsa yatırımcıların iştahı daha fazla artar” değerlendirmesini yaptı.

Cep telefonu üretiminde de uluslararası firmaların önce iç pazardaki ihtiyacı karşılayacağını, sonrasında bölgemizdeki diğer ülkelere ihracat yapacaklarını aktaran Turnacı, “Ülkemizdeki yerlilik oranı üreticilerin de cep telefonu alanında küresel tedarik zincirine entegrasyonu için bir fırsat olacak. Ayrıca Türkiye’deki yerli üretimle beraber bu üretim tesislerinde çalışacak vatandaşlar, ülkemizin yetişmiş insan kaynağının oluşmasını da sağlayarak ülkeye uzun vadede pozitif bir etki yaratacak” diye konuştu.

Son Güncelleme: 12.02.2021 09:57:03
ETİKETLERcep telefonu  telefon