UÇANKUŞ İHBAR HATTI: Whatsapp Telefon: 0 532 472 88 88 E-Posta: haber@ucankus.net Haber Merkezi: 0212 283 54 54

SİVRİSİNEKLERLE KANSER TESPİTİ YAPILACAK

Tıp dünyasından çığır açan buluş! Sivrisineklerle kanser tespiti yapılacak... Japon araştırmacılar sivrisineğin koklama duyusuyla kanser dedektörü geliştirdi. Tüm dünyada en çok can alan hastalıkların başında gelen kanserle ilgili bu buluş tıp dünyasında çığır açacak nitelikte.

SİVRİSİNEKLERLE KANSER TESPİTİ YAPILACAK

Japon araştırmacılar sivrisineğin koklama duyusuyla kanser dedektörü geliştirdiklerini açıkladı..

Japonya'da ulusal basındaki haberlere göre, Tokyo Üniversitesinden Prof. Takeuçi Şoji'nin liderliğindeki ekip, sivrisineklerin insan terinde bulunan "oktenol" kimyasalını saptayabilen koku alıcılarını inceledi…

Ekip sivrisineğin, insan terinde bulunan ve karaciğer kanserinin biyogöstergesi kabul edilen "oktenolü" tespit edebilen koku alıcısını yerleştirerek, bir yapay hücre zarı üretti..

Kanser hastalarının nefeslerinde bulunan koku yayan maddeyi tespit amacıyla düşük maliyetle üretilmesi planlanan dedektörün 10 yıl içerisinde pratik kullanıma sunulması hedefleniyor.

ABD'DEKİ DERGİDE YAYIMLANDI

Sivrisinek anteni yaklaşık 100 çeşit koku alıcısına sahip ve her biri özel koku yayan maddeyi tespit ediyor. Tüm bu alıcılar koku alma hücrelerinin yüzeyinde bulunuyor.

Koku alıcı reseptörler, özel koku molekülleriyle birleştiğinde, iyonları hücre içine alabilmek için hücre zarının yüzeyinde delik açılıyor ve böylelikle koku saptanıyor.

Araştırmanın detayları ABD'den Bilimsel İlerlemeler Dergisinde yayımlandı.

Son Güncelleme: 16.01.2021 11:29:41
ETİKETLERsivrisinek