UÇANKUŞ İHBAR HATTI: Whatsapp Telefon: 0 532 472 88 88 E-Posta: haber@ucankus.net Haber Merkezi: 0212 283 54 54

TRUMP İÇİN AZİL KARARI ÇIKTI!

ABD 6 Ocak'taki kanlı Kongre baskınının ardından tarihi günler yaşıyor. Başkan Donald Trump'ın beş kişinin hayatını kaybettiği hadiseleri kışkırttığı gerekçesiyle azledilmesi yolundaki teklif, Temsilciler Meclisi'nde oylandı. Karar 232'ye karşı 197 oyla geçti. Fakat bu, Trump'ın görevden alınacağı anlamına gelmiyor. Son sözü yargılama makamına dönüşecek olan Senato söyleyecek...

TRUMP İÇİN AZİL  KARARI ÇIKTI!

ABD Başkanı Donald Trump'ın görevden alınması için Demokratların yanı sıra 10 Cumhuriyetçi Kongre üyesi de lehte oy kullandı. Bu sonuçla Trump, hakkında iki kez azil kararı alınan ilk ABD Başkanı olarak tarihe geçti.

Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Donald Trump'ın azledilmesi yolunda karar çıktığını resmen duyurdu. Meclis 232'ye karşı 197 oyla Trump'ın 6 Ocak'taki olaylarda "isyana teşvik" rolü üstlendiğini kabul etti ve görevden alınması gerektiğine hükmetti.

AZİL OYU KULLANDIM, ÇÜNKÜ...

Trump'ın görevden alınması için Demokratların saflarında yer alıp tarihe geçen Cumhuriyetçi üyeler şöyle: Dan Newhouse, John Katko, Jaime Herrera Beutler, Adam Kinzinger, Fred Upton, Liz Cheney, Peter Meijer, Anthony Gonzalez, Tom Rice ve David Valadao.

Cumhuriyetçilerin safında Trump aleyhine bu kadar çok fire verileceği tahmin edilmiyordu. CNN'in haberine göre; Cumhuriyetçi Jim Jordan, Trump'ın azledilmesi için oy kullanan Cumhuriyetçilerin sayısı karşısında şaşırdığını söyledi. Jordan, "Daha az olacağını umuyordum" dedi.

Trump aleyhinde tutum takınan Cumhuriyetçi California Temsilcisi David Valadao, gerekçesini Twitter'dan yayınladığı şu mesajla açıkladı: "Başkan Trump'ın azledilmesi yolunda oy verdim. Kışkırıtıcı retoriği gayri Amerikan'dı, nefret uyandırıcıydı ve kesinlikle bir azil suçuydu. Ülkeyi siyasetin üstünde tutma zamanıdır."

Son Güncelleme: 14.01.2021 09:18:05
ETİKETLERdonald trump  trump