UÇANKUŞ İHBAR HATTI: Whatsapp Telefon: 0 532 472 88 88 E-Posta: haber@ucankus.net Haber Merkezi: 0212 283 54 54

İŞTE SON DURUM

ABD’de tekrar hızla artışa geçen Kovid-19 vakalarının 11 milyonu aşması ve son bir haftada bir milyondan fazla vaka tespit edilmesi ülkede salgına yönelik endişeleri bir üst boyuta taşıdı.

İŞTE SON DURUM

ABD’de tekrar hızlı bir yükselişe geçen yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayısının 11 milyonu geçmesi ve virüse bağlı can kaybı sayısının 256 bini aşması, ülkede salgının gidişatıyla ilgili endişeleri artırdı.

Amerikan John Hopkins Üniversitesinin yayımladığı Kovid-19 günlük verilerine göre, Amerika'nın 48 eyaletinde Kovid-19 vaka ve ölüm sayıları artarken, ülke genelinde vaka sayısı günlük ortalama 150 binin üstünde seyretmeye başladı.

Ülkede sadece son bir haftada 1 milyondan fazla kişide Kovid-19 tespit edilmesi üzerine yetkililer önlemleri sıkılaştırmaya başladı.

Acil önlem çağrısında bulunan vali ve belediye başkanları, birçok bölgede kapalı mekan toplantılarını ve restoranlarda iç mekan servislerini yasaklarken, bazı kalabalık şehirlerde maske takmak tekrar zorunlu hale getirildi.

KOVİD-19'DAN ÖLENLERİN SAYISI 256 BİNİ GEÇTİ

Kovid-19 verilerinin derlendiği Worldometers internet sitesine göre, kasım ayının 3. haftasında ABD'de Kovid-19'dan hayatını kaybedenlerin sayısı 256 bini geçmiş durumda.

ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Direktörü Dr. Anthony Fauci, Kovid-19 salgınının patlak verdiği mart ayında, "Amerika'da salgından dolayı 200 bin kişi ölebilir" uyarısında bulunmuş, ekim ayında ise gerekli önlemlerin alınmaması durumunda bu kış ölü sayısının 400 bine çıkabileceği öngörüsünü paylaşmıştı.

AŞI ÇALIŞMALARI

Ülkede Kovid-19 vaka sayıları hızla artarken Amerikan ilaç firması Moderna, pazartesi yaptığı açıklamada, geliştirdikleri Kovid-19 aşısının yüzde 94,5 etkili olduğunu duyurdu.

Firma yetkilileri, sonuçların hayal ettiklerinden çok daha iyi olduğunu söylerken aşının 2021 baharına kadar kısıtlı miktarda üretilebileceğini belirtti.

Moderna'nın açıklamasından 2 gün sonra, Pfizer'in bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin'in kurucu ortağı olduğu Alman biyoteknoloji firması BioNTech ile geliştirdiği aşının 3'üncü aşama denemelerinde Kovid-19'a karşı yüzde 95 etkili olduğuna dair bir açıklama geldi.

BioNTech ile Pfizer iş birliğinde geliştirilen aşının, bir hafta önce yapılan açıklamada, yüzde 90'ın üzerinde verimli olduğu açıklanmıştı.

Son Güncelleme: 19.11.2020 15:09:53
ETİKETLERcorona  coronavirüs