UÇANKUŞ İHBAR HATTI: Whatsapp Telefon: 0 532 472 88 88 E-Posta: haber@ucankus.net Haber Merkezi: 0212 283 54 54

2021 YILI İÇİN KITLIK UYARISI! TÜM DÜNYAYI BEKLEYEN TEHLİKE...

Dünya Gıda Programı Direktörü'nün yaptığı son dakika açıklamasına göre; dünyayı 2021 yılında kıtlık tehlikesi bekliyor. Yaptığı açıklamada koronavirüs salgını ile mücadelenin devam ettiği bu süreçte eğer birkaç ay içerisinde önlem alınmazsa korkunç boyutta bir kıtlığın başlayacağını ifade eden WFP Direktörü David Beasley, Nisan ayında yaptığı uyarıyı yineledi.

2021 YILI İÇİN KITLIK UYARISI! TÜM DÜNYAYI BEKLEYEN TEHLİKE...

WFP direktörü David Beasley geçtiğimiz Nisan ayında dünyayı kıtlık tehlikesinin beklediğini vurgulayan uyarısını hatırlattı. Karşılaşılan trajedi ve krizlerin 2021 yılına doğru olağandışı bir hal alacağına dikkat çeken Beasley, bu durumda kıtlık, açlık, istikrarsızlaştırma ve göç konularına odaklanmak gerektiğini bildirdi ve önlem alınması konusunda uyarılarda bulundu.

DÜNYAYI BEKLEYEN TEHLİKE: KITLIK…

Tüm dünyanın koronavirüs salgını ile mücadele ettiği şu süreçte bir tehlikenin de kıtlık olduğu konusundaki uyarı niteliğindeki açıklama Dünya Gıda Programı Direktörü tarafından geldi. Önümüzdeki birkaç ay içerisinde tedbir alınmadığı takdirde korkunç boyuttaki kıtlığın tüm dünyayı etkisi altına alabileceğini iddia etti.

Dünya Gıda Programı (WFP) Direktörü David Beasley, gelecek yıl büyük çapta kıtlık beklendiği uyarısında bulundu. Gelecek yıl büyük çapta kıtlık beklendiği uyarısında bulundu.

Merkezi Roma'da bulunan WFP'nin Amerikalı İcra Direktörü Beasley, Associated Press (AP) ajansına verdiği mülakatta, bu yıl verilen Nobel Barış Ödülü'nün WFP'ye dünya liderlerini gelecek yılın bu yıldan daha kötü olacağına dair uyarması için megafon görevi gördüğünü söyledi.

Beasley, "2021'de korkunç boyutta kıtlık olacak." dedi.

Ödülün tam zamanında verildiğine dikkati çeken Beasley, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyine (BMGK) nisan ayında yaptığı "dünyada yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla uğraşılırken bir de birkaç ay içinde önlem alınmazsa korkunç boyuttaki kıtlık salgınının eşiğinde olunduğuna" dair uyarısını yineledi.

Beasley, dünya liderleri para ve teşvik paketleri sağladıkları için bu kıtlık salgınını 2020'de engelleyebildiklerini söyledi.

Kovid-19 vakalarındaki artışa dikkati çeken Beasley, salgın nedeniyle özellikle düşük ve orta gelirli ülkelerin ekonomilerinin kötüye gittiğini vurguladı.

 

Beasley, sokağa çıkma yasaklarının başladığını ve işlerin durdurulduğunu ifade etti.

Bu yıl ulaşabildikleri paranın 2021'de olmayacağının altını çizen Beasley, herkesin Nobel Barış Ödülü kazananıyla görüşmek istediğini bu yüzden de liderle görüşmek ve parlamentolarda konuşmak için Nobel Ödülü'nden faydalandığını dile getirdi.

Beasley, bu şekilde liderlere gelecek yılın kıtlık açısından ne kadar zor geçeceğini anlatabildiğini vurguladı.

Karşılaşılan trajedi ve krizlerin gelecek 12-18 ayda olağandışı bir hal alacağına dikkati çeken Beasley, kıtlık, açlık, istikrarsızlaştırma ve göç konularına odaklanması gerektiğini vurguladı.

Beasley, WFP'nin gelecek yıl kıtlıkla mücadele için 5, dünya genelindeki programlarını sürdürebilmek için de 10 milyar dolara ihtiyaç duyduğunu ifade etti.

Yeterli paraya erişmezlerse yaklaşık 30 ülkenin kıtlık şartlarına girebileceğini belirten Beasley, Kovid-19 aşısının sayesinde dünya genelindeki ekonomilerde sıçramalar olabileceğini de anlattı.

Beasly ayrıca düşük ve orta gelirli ülkelerin ertelenen borç ödemelerinin zamanının gelmesiyle 2021'in kötü bir yıl olacağı değerlendirmesinde bulundu.

Nobel Barış Ödülü ekim ayında Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programına verilmişti. (Kaynak:NTV)

Son Güncelleme: 16.11.2020 10:24:19
ETİKETLERkıtlık  yıl  dünya