UÇANKUŞ İHBAR HATTI: Whatsapp Telefon: 0 532 472 88 88 E-Posta: haber@ucankus.net Haber Merkezi: 0212 283 54 54

SON DAKİKA! ERMENİSTAN'DA RUS HELİKOPTERİ DÜŞÜRÜLDÜ

Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Ermenistan'da Rusya’ya ait Mi-24 tipi askeri helikopterin karadan havaya ateşlenen taşınabilir hava savunma sistemi ile vurularak düşürüldüğü duyuruldu. Helikopterde bulunan 2 kişinin hayatını kaybettiği, 1 kişinin de yaralandığı açıklandı. Azerbaycan ise helikopteri 'yanlışlıkla' düşürdüklerini duyurdu.

SON DAKİKA! ERMENİSTAN'DA RUS HELİKOPTERİ DÜŞÜRÜLDÜ

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Ermenistan'da Yerash yerleşim yerinin yakınlarında Rus yapım bir Mi-24 helikopterinin düştüğü, hava aracının karadan MANPADS tipi taşınabilir hava savunma sistemi ile vurulduğu belirtildi.

 

Açıklamada, “9 Kasım tarihinde Moskova saatiyle yaklaşık 17.30’da (TSİ ile aynı) Nahcivan Özerk Cumhuriyeti (Azerbaycan Cumhuriyeti) sınırının yakınındaki Ermeni yerleşimi Yerash’ın hava sahasında, 102. Rus askeri üssünün konvoyuna Ermenistan Cumhuriyeti topraklarından geçerken refakat eden Rus Mi-24 helikopteri karadan MANPADS tipi taşınabilir hava savunma sisteminden ateşe tutuldu. Füzenin isabet etmesi sonucunda helikopter kontrolü kaybetti ve Ermenistan topraklarında dağlık araziye düştü” ifadelerine yer verildi.

 

MÜRETTEBATTAN 2 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ, BİR KİŞİ YARALI

Açıklamada ayrıca Ermenistan’daki Rus helikopterin düşmesi sonucu mürettebattan 2 kişinin hayatını kaybettiği, bir kişinin ise orta derece yaralanmalarla ana hava üssüne tahliye edildiği belirtildi.


YANLIŞLIKLA VURULDU


 Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, Rusya’ya ait helikopterin Azerbaycan tarafından ‘yanlışlıkla’ düşürüldüğünü açıklayarak “Trajik kazadan dolayı üzüntülüyüz. Kesinlikle Rus tarafına yönelik bir şey değildi” dedi. İHA

 

 

 

Son Güncelleme: 9.11.2020 21:02:05
ETİKETLERRUS HLEİKPTER