UÇANKUŞ İHBAR HATTI: Whatsapp Telefon: 0 532 472 88 88 E-Posta: haber@ucankus.net Haber Merkezi: 0212 283 54 54

VAN GÖLÜ'NDE SULAR ÇEKİLİNCE MİKROBİYALİTLER GÜN YÜZÜNE ÇIKTI

Küresel ısınma ve yağış azlığından olumsuz yönde etkilenen Van Gölü sahillerinde sular çekilince, doğa harikası mikrobiyalitler de gün yüzüne çıktı.

VAN GÖLÜ'NDE SULAR ÇEKİLİNCE MİKROBİYALİTLER GÜN YÜZÜNE ÇIKTI

Mikrobiyalit bakımından oldukça zengin olan Van Gölü’nde uzunlukları yer yer 23 metreyi bulan mikrobiyalitler bulunuyor. Van Gölü’nün altında bulunan çatlaklardan çıkan kalsiyum ve zengin suların birleşimi ile oluşan ve siyano denilen bakteriler ile birleşerek ortaya çıkan mikrobiyalitler, Van Gölü sularında son dönemlerde yaşanan geri çekilmeyle birlikte gün yüzüne çıkmaya başladı. 

KEŞİF TUTKUNLARI BÜYÜK İLGİ GÖSTERDİ


Van Gölü’nün kuzeyini oluşturan Erciş sahillerinde ortaya çıkan bu mikrobiyalitler, fotoğraf ve keşif tutkunları tarafından da büyük ilgi görürken; farklı şekilleri ve desenleri ile de dikkat çekiyor.


Gün yüzüne çıkan mikrobiyalitleri fotoğraflayan Ferzende Coşar, son dönemlerde küresel ısınmadan dolayı Van Gölü’nde birçok buluntunun gün yüzüne çıktığını belirterek, fotoğraf çekmek için Van Gölü sahiline geldiğinde çok enteresan şeylerle karşılaştığını, gün yüzüne çıkan bu buluntuların farklı şekilleriyle dikkat çektiğini ve araştırılması gerektiğini ifade etti.

Son Güncelleme: 6.11.2020 16:44:20
ETİKETLERvan golu