UÇANKUŞ İHBAR HATTI: Whatsapp Telefon: 0 532 472 88 88 E-Posta: haber@ucankus.net Haber Merkezi: 0212 283 54 54

TÜRKİYE’DEN ÜÇLÜ ZİRVE BİLDİRİSİNE TEPKİ

Dışişleri Bakanlığı, Mısır-Yunanistan-Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin (GKRY), Kıbrıs Rum Kesimi’nde düzenlediği zirvenin sonunda yayımlanan bildiriye tepki gösterdi.

TÜRKİYE’DEN ÜÇLÜ ZİRVE  BİLDİRİSİNE TEPKİ

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, “Kıbrıs Rum Kesimi’nde düzenlenen Mısır-Yunanistan-GKRY zirvesi sonunda yayımlanan ve bu üçlünün önceki toplantılarından da artık alışılageldiği üzere, ülkemize karşı mesnetsiz itham ve iddialar içeren bildiriyi bütünüyle reddediyoruz” denildi.

Açıklamada, “Doğu Akdeniz’de barış, istikrar ve iş birliğini desteklemek” amacını taşıdığı öne sürülen bu üçlü oluşum tarafından yayımlanan bildirilerin her seferinde Türkiye’yi hedef almasının, bu ülkelerin asıl niyetlerini ortaya koyduğu vurgulandı.

Doğu Akdeniz’de gerçek iş birliğinin ancak içinde Kıbrıs Türklerinin de olacağı, tüm kıyıdaş ülkeleri içine alan kapsayıcı bir yaklaşımla sağlanabileceğinin altı çizilen açıklamada, “Bölgedeki sorunları yaratan ülkeler, maksimalist ve düşmanca politikalarını değiştirmedikçe sorunların çözümü olamazlar. Doğu Akdeniz’de hem kendi haklarımızı hem de Kıbrıs Türklerinin haklarını kararlılıkla korumaya devam edeceğiz” ifadelerine yer verildi.

Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis, Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis ve Mısır Cumhurbaşkanı Abdül Fattah el-Sisi, önceki günkü zirvede Akdeniz’deki durumun normale dönmesini arzu ettiklerini belirterek, yükselen tansiyondan Türkiye’yi sorumlu tutan açıklamalar yapmıştı.

 

Son Güncelleme: 23.10.2020 10:16:22
ETİKETLERtürkiye  üçlü zirve