UÇANKUŞ İHBAR HATTI: Whatsapp Telefon: 0 532 472 88 88 (BiP'teki Uçankuş Kanalı) E-Posta: haber@ucankus.net Haber Merkezi: 0212 283 54 54

DUYULMAMIŞ ZULÜM!

Atina yönetimi, Meriç sınırında mülteci ve göçmenlere karşı kullanılmak üzere insanları sağır edebilecek cihazlar satın aldı. Yunanistan ayrıca sınırda 26.5 kilometrelik yeni duvar inşasına da başladı.

DUYULMAMIŞ ZULÜM!

Yunanistan hükümeti Meriç hududunda, bir yandan olası mülteci ve göçmen akınlarına karşı kullanmak üzere insanları sağır edebilecek güçte ses dalgaları üreten Uzun Erimli Akustik Cihaz (LRAD) cihazları satın alırken, diğer yandan 26.5 kilometrelik yeni duvar inşasına başladı. Edinilen bilgilere göre bir süre önce satın alınan 2 adet seyyar LRAD cihazı geçtiğimiz günlerde, Yunan Polis Teşkilâtı’na teslim edildi. “Ses topu” da denilen seyyar cihazlar, Meriç hududu yakınındaki Dedeağaç (Aleksandrupolis) şehrinde bulunuyor.

YÜKSEK DESİBEL

LRAD cihazından çıkan ses dalgaları 2 kilometreye kadar yayılabiliyor. Sesin rahatsız etmesi için 300 metrelik uzaklık yetiyor. Cihaz, kulaklarda çınlama yaratıyor, bu da kitlelerde şaşkınlığa, paniğe yol açıyor. LRAD cihazlarından çıkan ses dalgalarında desibelin yüksek tutulması ise kalıcı sağırlığa neden olabiliyor.

ÜÇ AYRI NOKTADA İNŞA

Kalıcı sağırlık için 160 desibel yeterken, aygıt 152 desibele kadar ulaşıyor. 30 derecelik açının dışında kalanlar sesten etkilenmiyor. Meriç’teki Yunan sınır güçleri bir süre önce 15 adet termal kamera, 5 adet plastik bot, 10 adet zırhlı devriye aracı ve 4 adet insansız hava aracı (İHA) ile de takviye edildi.

Bu arada, Meriç hududunda toplam 26.5 kilometrelik uzunluğunda ve yaklaşık 4.5 metre yüksekliğinde yeni duvarın inşası başladı. Duvar, Farecik (Ferres) mevkiinde, 9, 15 ve 2.5 kilometre uzunluğunda üç ayrı noktada inşa edilecek. Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’in bugün ziyaret etmesi beklenen Meriç hududunda ayrıca, Pazarkule’nin karşısındaki Kastanies’ten Nea Vissa köyüne kadar uzanan ve 2012’de inşa edilen 10.3 kilometrelik tel çitte de bakım-onarım çalışmaları yapılacak.

 

Son Güncelleme: 17.10.2020 09:54:22
ETİKETLERyunanistan