UÇANKUŞ İHBAR HATTI: Whatsapp Telefon: 0 532 472 88 88 (BiP'teki Uçankuş Kanalı) E-Posta: haber@ucankus.net Haber Merkezi: 0212 283 54 54

AVRUPA ALARMDA! CORONAVİRÜSTE İKİNCİ DALGA KORKUSU

Vaka sayılarındaki rekor artış nedeniyle Avrupa ülkeleri alarma geçti. İngiltere, Fransa, İspanya ve İtalya’nın günlük vaka sayısı 75 bine dayandı. Her gün ortalama 5 bin kişinin hayatını kaybettiğine dikkat çeken Dünya Sağlık Örgütü yetkilileri, tedbirlerin hafifletilmesi durumunda ölüm oranlarının 4-5 kat artabileceğini söyledi. Almanya ise salgında bir ilki yaşadı.

AVRUPA ALARMDA! CORONAVİRÜSTE İKİNCİ DALGA KORKUSU

Avrupa'da koronavirüste ikinci dalga kabusu her geçen gün büyümeye devam ediyor. Artan vaka sayılarıyla birlikte alarm veren ülkelerde hükümetler yeniden sıkı tedbirler almaya başladı.

ALMANYA

Almanya’daki Kovid-19 vaka sayılarını resmi olarak açıklama yetkisi bulunan Robert Koch Enstitüsü (RKI), ülkede Kovid-19 tespit edilen kişi sayısının son 24 saatte 7 bin 334 arttığını bildirdi. Bu rakam, virüsün Almanya'da ortaya çıktığı günden itibaren "rekor bir rakam" olarak kayıtlara geçti.

ORDUDAN YARDIM İSTENDİ

Önceki gün 6 bin 638 olarak açıklanan vaka sayısı, salgının başından beri çıkılan en yüksek seviye olarak açıklanmıştı.

Son 24 saatte Kovid-19 nedeniyle 24 kişinin öldüğü ifade edilen açıklamada, Almanya genelinde vaka sayısının 348 bin 557'ye ve virüs nedeniyle ölenlerin sayısının ise 9 bin 734'e yükseldiği belirtildi. 655 kişinin Kovid-19 nedeniyle yoğun bakımda tedavi gördüğü, bunlardan 329'unun ise entübe durumunda olduğu ifade edildi.

Başbakan Angela Merkel, daha fazla önlem alınacağını açıklarken Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn ise “Alman halkının davranışları, Noel’i nasıl kutlayacağımızı belirleyecek” dedi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, artan vaka sayılarından endişe duyduğunu belirterek, "İkinci bir dalgayı ne sağlık sistemi olarak ne de ekonomik olarak kaldıramayız." ifadesini kullanmıştı.

Ülkede riskli bölge ilan edilen yerleşim yeri sayısı son bir haftada üç kat artarak 30’a yükseldi. Alman hükümeti, tüm Hollanda ve Fransa'yı "riskli bölge" ilan etti. İki ülkede artan yoğun vaka sayısı nedeniyle bu kararın alındığı belirtildi.

Son 7 günde 100 bin nüfus başına vaka sayısının 50'yi aştığı kent ve ilçelerde, tedbirlerin sıkılaştırılacağı açıklandı.

Son Güncelleme: 16.10.2020 10:18:05
ETİKETLERuçankuştv  corona