UÇANKUŞ İHBAR HATTI: Whatsapp Telefon: 0 532 472 88 88 (BiP'teki Uçankuş Kanalı) E-Posta: haber@ucankus.net Haber Merkezi: 0212 283 54 54

SİVİLCE VE AKNEYİ ANINDA ARTIRIYOR!

Hayatımızın bir döneminde başımıza bela olan sivilce ve akne probleminin altında pek çok neden olabilir.

SİVİLCE VE AKNEYİ  ANINDA ARTIRIYOR!

Uzm. Dr. Ufuk Güleç, hemen herkesin yakındığı sivilcelere ilişkin önemli uyarılarda bulundu. Dr. Güleç, ergenlik döneminde fonksiyonları artan yağ bezlerindeki yağ salgısının birikerek siyah (komedon) veya beyaz nokta (kapalı komedon) yapılarını oluşturduğunu söyledi ve ekledi:

Hangi kremler sivilce yapar?

"Sürülen yağlı kremler özellikle internette sivilce lekeleri için çözüm olarak sunulan Centella asiatica ekstresi, epitelizan merhemler, pudra, fondöten, kapatıcı kremler gibi makyaj malzemeleri ve uygun temizleyicilerin kullanılmaması gözenekleri tıkar.

Tıkanan gözeneklerde biriken özellikle propionibacterium acnes, malasezia spp. gibi mikroorganizmalar sivilcelere yol açar."

Süt hormonu yüksekliğine dikkat!

Sivilcelerin ergenlik sivilcesi (25 yaş öncesi) ve erişkin aknesi olmak üzere iki dönemde de görülebildiğine değinen Dr. Güleç, şöyle devam etti:

"Ergenlik döneminde olan sivilceler hormonal düzenlemelerden kaynaklanır. 25 yaş sonrası devam eden ve geleneksel tedavilere dirençli sivilcelerde altta yatan bir hormon düzensizliğinin araştırılmasında fayda vardır.

Sivilceye yol açan hormonlar hangileridir?

Bunlar arasında PCOS gibi hormonal düzensizlik yapan hastalıklar, böbrek üstü bezi hormonları, yumurtalık hormonları, PRL gibi süt hormonu yüksekliği bulunur.

Sivilce ile ilişkili olduğu bilinen hormonlar arasında testosteron, dehidrotestosteron, östrojen, progestinler, melanokortinler, kortizol, insülin benzeri büyüme faktörü gibi hormonlar vardır.

Sivilcenin bunun dışında herhangi bir karaciğer veya iç organ bozukluğu ile ilişkisi yoktur. Genetik bir yatkınlık söz konusu olup ailesinde şiddetli akne sorunu olanlarda daha sık görülür. Ek olarak SAHA, PAPA, SAPHO, HAİR-AN gibi bazı genetik hastalıkların parçası olarak bulunabilir."

Beslenme şekli sivilceyi etkiler mi?

Dr. Güleç, sivilce ve beslenme arasında çok kesin kanıtlar olmadığına da değinerek şu bilgileri paylaştı: “Buna rağmen süt ve süt ürünleri tüketiminin akne oluşumunda önemli rolü olduğu düşünülüyor.

Yüksek glisemik indeksi yani karbonhidrat değeri yüksek olan gıdaların akneyi artırdığı, glisemik yükü düşük olan beslenme ile akne şiddetinde azalma saptandığı ile ilgili kuvvetli veriler var.

Sivilceye neden olan besinler nelerdir?

Bu gıdalar içinde çikolata, patates, beyaz ekmek, şeker, fast food gıdalar, yağda kızartma, hazır meyve suları, krakerler yer alır. Sebze, meyve ve balık yiyen kişilerde akneye daha az rastlandığı yönünde de sonuçlar bildiriliyor.

Yüzü ovalama ve sert cisimler sürtme gibi mekanik travmaya neden olacak uygulamalar sivilceleri artırır. Ayrıca lezyonları sıkmak ya da koparmak iyileşme sürecini olumsuz etkileyerek iz gelişimine neden olabilir."

'Vazelin, susam yağı, kakao yağı sivilce ve akneyi tetikliyor'

Akneli hastaların ürün seçerken alkali temizleyicilerin sivilcelerini artıracağını bilmesi gerektiğine işaret eden Dr. Güleç, sözlerini böyle noktaladı:

“Özellikle asidik yapıda temizleyiciler tercih edilmeli. Yüz ürünleri seçerken su bazlı olmasına dikkat edilmeli. Bazen kozmetiklerin kendisi de akneye neden olabilir.

Komedojenik kozmetik ham maddelerin listesi oldukça uzundur ve listede izopropil miristat ve analogları, mineral yağlar, susam yağı, vazelin, kakao yağı gibi okluziv nemlendiriciler, emülsifiye edici maddeler yer alır.

Koyu deri rengine sahip kişilerin kullandığı deri rengini açıcı maddeler içeren kozmetik ürünlerin de akneye neden olduğu bildirildi.

Akneli hastalarımızda en büyük yanılgı sivilcelerin çıktığı hızda iyileşmesine olan beklentileridir ki bu birçok hastamızda tedaviye karşı umutsuzluk oluşturur.

Son Güncelleme: 16.10.2020 08:40:43
ETİKETLERcorona  coronavirüs