UÇANKUŞ İHBAR HATTI: Whatsapp Telefon: 0 532 472 88 88 E-Posta: haber@ucankus.net Haber Merkezi: 0212 283 54 54

BURSLULUK PARALARI NE ZAMAN YATACAK?

Bursluluk paraları ne zaman yatacak 2020? 5 Eylül'de gerçekleştirilen bursluluk sınavının sonuçları 28 Eylül'de açıklanacak. İOKBS adıyla gerçekleştirilen bursluluk sınavının sonuçlarının açıklanmasının ardından burs paralarının yatacağı tarih araştırılmaya başladı. İşte, Bursluluk paraları ne zaman yatacak 2020? Burslar ne zaman, hangi tarihte yatacak? Merak edilen detaylar haberimizde...

BURSLULUK PARALARI  NE ZAMAN YATACAK?

Bursluluk paraları ne zaman yatacak 2020? Burslar ne zaman, hangi tarihte yatacak? Sorularının cevapları araştırılan konular arasında yer alıyor. MEB'in takvimine göre, bursluluk sınavının sonuçları 28 Eylül'de erişime açılacak. Burs almak için sınava katılan öğrenciler ile velileri bursların ne zaman ödeneceğini merak ediyor. Sınavda ter döken adaylar, MEB son dakikası sonrasında burs ücretlerinin yatacağı tarihi merak ediyor. İşte, Bursluluk paraları ne zaman yatacak 2020? Burslar ne zaman, hangi tarihte yatacak? İşte tarihler...

2020 BURSLAR NE ZAMAN YATACAK?

Öğrenci bursları, Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Resmi Okullarda Yatılılık, Bursluluk, Sosyal Yardımlar ve Okul Pansiyonları Yönetmeliği hükümleri gereği, bursluluk sınavı kazanılarak okula kayıt yaptırılan tarihi izleyen Ekim ayı başından itibaren ödenir.

İOKBS BURS MİKTARI NE KADAR OLDU?

2020 İOKBS burs ücreti henüz açıklanmadı. Konu ile ilgili resmi açıklama geldiğinde haberimizin içeriğinde yer alacak.

İOKBS PUAN HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

Sınava katılan öğrencilerin İOKBS puanı, aşağıdaki işlem basamaklarına göre hesaplanacaktır.

a. Her öğrencinin cevap kâğıdı, optik okuyucu ile okutulur.

b. İOKBS'de soru sorulan derslere ait testlerin her biri için doğru ve yanlış cevap sayıları belirlenir.

c. Her test için yanlış cevap sayısının üçte biri, doğru cevap sayısından çıkarılarak geçerli cevaplara karşılık gelen ham puanlar bulunur. Böylece her öğrenci için dört ayrı ham puan hesaplanır.

ç. Tüm öğrencilerin ham puanları toplamı, sınava giren öğrenci sayısına bölünerek her bir testin ortalaması bulunur.

d. Ham puanlar, test ortalamaları ile sınava giren öğrenci sayısı kullanılarak her testin standart sapması hesaplanır.

e. Öğrencilerin her bir teste ait Standart Puanı (SP); o teste ait ortalama ve standart sapma kullanılarak tüm öğrencilerin ham puanlarının ortalamasını 50'ye, standart sapmasını 10'a getiren bir dönüştürme işlemi sonunda elde edilir.

f. Her test için hesaplanan standart puanlar, aşağıdaki tabloda verilen katsayılar ile çarpılarak her bir testin ağırlıklı standart puanları bulunur.

g. Testlerin ağırlıklı standart puanları toplanarak Toplam Ağırlıklı Standart Puan (TASP) bulunur.

ğ. Cevap anahtarında hata olması ve bu hususun Merkez Sınav Kurulu kararı ile belirlenmesi sonucunda, soru/sorular iptal edilmeyecek, soru/soruların doğru seçenekleri dikkate alınmak suretiyle değerlendirmeye bu soru/sorular dâhil edilecektir.

h. Değerlendirme sırasında Merkez Sınav Kurulu kararı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen soru/sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soru/soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılır.

ı. Sınava girdiği hâlde, cevap kâğıdına işaretleme yapmayan öğrencilerin sınavları değerlendirmeye alınmayacaktır

 

Son Güncelleme: 28.09.2020 00:36:08
ETİKETLERiokbs  burs  sınav