UÇANKUŞ İHBAR HATTI: Whatsapp Telefon: 0 532 472 88 88 E-Posta: haber@ucankus.net Haber Merkezi: 0212 283 54 54

SÜREKLİ CEP TELEFONU KULLANANLAR DİKKAT!

Bilgisayarlar, telefonlar, tabletler… Tüm bu teknolojik gelişmeler hayatımızı kolaylaştırsa da aynı zamanda çeşitli sağlık problemlerini beraberinde getiriyor.

SÜREKLİ CEP TELEFONU KULLANANLAR DİKKAT!

Uzun saatler başından kalmadığımız bu teknolojik aletler boyunda fıtık oluşma sebepleri arasında ilk sıraya yerleşiyor. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Şenay Şıldır, konuyla ilgili önemli bilgiler veriyor.

Boyun fıtığı nedir?

Omurga, vücudumuzun hareket kabiliyetini ve dik durmasını sağlar, ortalarından omuriliğin geçtiği ve omur (vertebra) denilen 33 kemikten oluşur. Kuvvetli bağ dokusundan oluşan disk içinde omurlardaki baskıyı azaltacak kıkırdak dokusu vardır.

Travmalar, zorlamalar, kazalar veya yaşlandıkça diskin merkezi su içeriğini kaybetmesi, diskin yastıklama görevini eskisi kadar iyi yapamaz duruma getirir. Bu durumda boyun fıtığı ortaya çıkar. Diskin merkezi dış tabakadaki bir yırtıktan çıkarak sinirlerin ve omuriliğin yer aldığı boşluğa taşar ve boyun fıtığı meydana gelir.

Boyun fıtığı neden ortaya çıkar?

Genellikle boyun fıtıkları vücudunu çok kullanan 20-40 yaş arası kişilerde görülür. Bunun yanı sıra; ağır yük kaldırma, itme hareketinin çok sık yapılması, ters bir hareket yapma, uzun süre masa başı işte çalışma, uzun saatler bilgisayar başında oturma, cep telefonunu uzun süre kullanma, travma, trafik kazası geçirme, anne/babada boyun fıtığı olması durumunda bağ dokusunda yırtılmalar görülebilir.

Boyun fıtığının belirtileri nelerdir?

Boyun fıtığının temel belirtisi boyun ağrılarıdır. Fıtığa bağlı olarak yaşanan ağrılar genellikle sırta, kürek kemiğine, başın arka tarafına ve parmak uçlarına vurur. Aynı zamanda bu bölgelerde uyuşukluk ve güç kaybı da gözlemlenebilir.

El becerilerinde azalma, duyu kaybı, elektriklenme, kol ve el kaslarında güç kaybı, sırt, omuz ve kollarda ağrı, reflekslerde zayıflama, kol ve parmaklarda karıncalanma, kolda incelme, kas spazmı, kulak çınlaması, baş dönmesi, yürüme güçlüğü, dengesizlik, ileri seviyede idrar ve dışkı tutamama, yürümede zorluk görülebilir.

Boyun fıtığı nasıl teşhis edilir?

Doktorunuz kesin teşhis için röntgen filmi, MR ve Bilgisayarlı Tomografi (CT) yöntemini kullanabilir. Röntgen filmleri omurga yıpranıp bozuldukça ortaya çıkan kemik çıkıntıları ve disk aralıklarındaki daralmayı gösterebilir ancak diskin fıtıklaşmasını ya da omurilikten çıkan sinirleri gösteremez. Bu noktada en sağlıklı bilgi MR ile alınır. Tüm bunlara ek olarak elektrotanısal test çalışmaları yapılarak bir bel fıtığı sonucu oluşabilecek sinir hasarının bulguları aranabilir.

 

Son Güncelleme: 29.08.2020 09:01:20
ETİKETLERcep telefonu