UÇANKUŞ İHBAR HATTI: Whatsapp Telefon: 0 532 472 88 88 (BiP'teki Uçankuş Kanalı) E-Posta: haber@ucankus.net Haber Merkezi: 0212 283 54 54

YİNE ABARTTILAR! SÖZÜN BİTTİĞİ YER...

Dünya genelinde normalleşme çalışmaları henüz yeni başlamışken, koronavirüs vaka sayılarının tekrar yükselmeye başlaması Avrupa'da pek çok ülkeyi endişelendiriyor.

YİNE ABARTTILAR! SÖZÜN BİTTİĞİ YER...

İkinci dalga korkusuyla baş etmeye çalışan ülkelerden biri de İngiltere. Hafta sonu sıcak havayı fırsat bilip önce plajlara akın eden ardından ise eğlenmeye çıkan gençlerin hali, yetkilileri endişelendirdi. Sosyal mesafe kuralına önem vermeyen ve maske takmayan gençler, gece kulüpleri ve barlarda bir araya geldi. Alkolün dozu arttıkça sağlık önlemleri daha da gözardı edildi. İşte tüm detaylar...

Çin’de ortaya çıkan yeni tip koronavirüs salgınında dünya genelinde bilanço her geçen gün ağırlaşıyor. 200’den fazla ülkeyi etkileyen salgında Avrupa ikinci dalga etkisine girdi.

Bu ülkelerden biri de İngiltere. Ülkede koronavirüs vakalarındaki artış sürerken, yetkililer arasında ikinci dalga korkusu da yayılıyor.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, ülkedeki koronavirüs vakalarının ardından alınan yeni kararları, düzenlediği basın toplantısıyla duyurmuştu.

Başbakan Johnson, vaka sayılarındaki artışın ardından Kuzey İngiltere'de koronavirüs kısıtlamalarına geri dönüleceğini açıklamıştı.

İngiltere'de ikinci dalga korkusunun hızla yükseldiğini söyleyen Johnson, Kuzey İngiltere'de bazı kısıtlamalara geri dönüleceğini duyurmuştu.

Sokağa çıkma yasağının uygulanmayacağını söyleyen Johnson, "8 Ağustos'tan itibaren maske kullanımı zorunlu olacak. Kuralları ihlal edenlere 100 sterlin para cezası kesilecek" demişti.

İngiltere'deki normalşşeme adımlarının 2 hafta erteleneceğini açıklayan Johnson, "1 Ağustos'ta İngiltere'de kapalı kalan riskli ortamları yeniden açmayı umuyorduk." demişti.

Başbakan sözlerine "Bu değişiklikleri en az iki haftalığına ertelediğimizi üzülerek açıklıyorum. Attığımız adımların birçok insan için gerçek bir darbe olacağını biliyorum. Bunun için gerçekten çok üzgünüm ama riski alamayız." diyerek devam etmişti.

17 YILIN EN SICAK GÜNÜ

İngiltere, son 17 yılın en sıcak Ağutos gününü yaşadı. 2003 yılından beri yaşanan en sıcak günde, İngilizler gündüz saatlerinde plajlara akşam ise barlara ve gece kulüplerine akın etti.

Plajlarda sosyal mesafe kuralına uyulmadı, öyle ki bırakın yer bulmayı adım atacak yer bile yok denecek kadar azdı.

Termometreler 36.4 dereceyi gösterirken ülkenin kıyı kenti Brighton'da halk plajlara akın etti. Kimi denize girmeyi tercih ederken kimi de güneşlendi.

Leicester'da ise güneş patmaya başladığında halk barlara ve gece kulüplerine akın etti.

Mekanların önünde kalabalık kuyruklar oluştu, oturacak masa bulamayanlar dışarı taştı.

İngiltere'de sıcak havanın birkaç gün daha devam etmesi ve ülkeyi etkisi altına alması bekleniyor. Hal böyle olunca, gündüz saatlerinde plajların, akşamları ise bar, pub ve gece kulüplerinin yoğun olacağı tahmin ediyor.

Uzmanlar ise insanları sorumlu davranmaya ve sıcak havanın hararetine kapılarak koronavirüs önlemlerini unutmamaya davet ediyor.

İngiltere'nin Preston kentinde, karantina duurma geri dönüldüğü ve koronavirüs önlemlerinin sıkılaştırılacağı açıklanmıştı.

Yetkililer ve Preston sakinleri, bu kararın alınmasında geze gezmelerinde karışıklığı abartanları ve salgın yokmuşçasına normal hayatlarına dönenleri suçluyor.

Sağlık Bakanı Matt Hancock, koronavirüs vakalarında ciddi bir düşüş yaşanana kadar kısıtlamaların sürdürüleceğini söyledi.

Hancock, kısıtlamalar konusunda yeni bir karar alınırsa, 14 Ağustos tarihinde açıklanacağını da sözlerine ekledi.

Lancashire'ın halk sağlığı direktörü Dr. Sakthi Karunanithi, Preston'da bildirilen vakaların neredeyse yarısının 30 yaş ve altındaki kişiler arasında olduğunu söyledi.

Preston, hükümet tarafından bir "müdahale alanı" olarak belirlendi ve şehir, koronavirüsün yayılmasıyla mücadele etmek için ek desteğe erişebilecek.

Preston'ın yeni kısıtlamaları, gece yarısından itibaren farklı hanelerden insanların evlerde veya bahçelerde buluşmasına izin verilmediği anlamına geliyor.

Aynı haneden insanlar bazı mekanları ziyaret edebilecek olsa da, iki farklı haneden insanlar bar ve restoranlarda buluşamayacak.

Önlemlerin sıkılaştırılması şimdilik yalnızca Preston sınırları içerisinde yaşayanlar için geçerli.

Dün akşam eğlenceleri sokaklara gençlerin bir hayli "sosyal" olduğu gözlemlenirken "mesafe"yi ise korumadıkları dikkat geçti. Korkutucu bir başka nokta ise, gece gezmesine çıkmış olan gençlerin genellikle maske de takmamasıydı.

Kalabalık arkadaş gruplarının, gece kulüpleri, barlar, pub'lar ve restoranların dışında sarıldıkları ve kucaklaştıkları görüntülendi.

Kimisi ise alkolün dozunu kaçırınca kavgaya tutuştu. Yerlerde yuvarlananlar, çevredekilerin yetişmesiyle güçlükle birbirinden ayrıldı.

Birleşik Krallık'ta dün 950 yeni koronavirüs vakası bildirildi. Böylece toplam vaka sayısı 309 bin 5'e yükseldi.

25 Temmuz ile 7 Ağustos arasındaki iki haftalık dönemde bildirilen yeni vakaların sayısı ise 10 bin 988 olarak rapor edildi.

Dün 46 kişinin daha koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetmesiyle toplam ölü sayısı 46 bin 511'e yükseldi.

Koronavirüsten en çok etkilenen Avrupa ülkesi olan İngiltere'de salgının başında sürü bağışıklığını deneyen ancak vakaların artmasıyla kısa sürede bundan vazgeçildi.

Koronavirüsten en çok etkilenen Avrupa ülkesi olan İngiltere'de salgının başında sürü bağışıklığını deneyen ancak vakaların artmasıyla kısa sürede bundan vazgeçildi.

The Times, Başbakan Boris Johnson'ın 50 yaş üstüne karantina getirecek bir hazırlık içinde olduğunu ileri sürdü. İngiliz hükümetine yakın kaynaklardan elde edildiği öne sürülen haberde, ikinci bir koronavirüs dalgasının ülkeyi vurması ihtimaline karşı, Johnson yetkililerden 50 yaş ile 70 yaş arası kişilerin sokağa çıkmasının yasaklanacağı bir senaryo üzerinde çalışması talimatını verdiği iddia edildi.

Ancak bu iddia tepki çekti ve Johnson'ın 50 yaş üzeri kitleyi eve kapatmaktansa, sosyal mesafe kurallarına uymayan genç nüfus konusunda kararlar alması gerektiği ileri sürüldü.

Hükümetin üzerinde çalıştığı iddia edilen plan dahilinde, koronavirüsün başkent Londrada ve çevresinde hızla yükselmesi durumunda katı seyahat kısıtlamalarının da önü açılacak.

Başbakan Johnsonın çarşamba günü Hazine Şansölyesi Rishi Sunak ile bir araya geldiği ve bu katı kısıtlama senaryosunun ekonomi üzerinde olası etkilerini değerlendirdiği ifade edildi.

İngiltere şu anda dünyada koronavirüs vakalarının en çok görüldüğü 12'nci ülke konumunda.

Ülkede toplam vaka sayısı 309 bin 5 olarak açıklanırken, virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı ise 46 bin 511 olarak güncellendi.

68 milyon nüfuslu ülkede, test sayısı 17 milyona yaklaştı.

Son Güncelleme: 8.08.2020 10:20:50
ETİKETLERuçankuştv  corona