Yandex Metrika
Uçankuş
ÖLÜM DÖŞEĞİNDEKİ HASTALAR SEVDİKLERİNİN SON SÖZLERİNİ DUYUYOR!

ÖLÜM DÖŞEĞİNDEKİ HASTALAR SEVDİKLERİNİN SON SÖZLERİNİ DUYUYOR!

13/07/2020 21:26

Kanada'da yapılan bir araştırmada, hastaların yaşamlarının sonuna yaklaştıklarında kendilerine söylenenleri hala duyabildiği ortaya konuldu.

Kanada’da yer alan British Columbia Üniversitesi tarafından yapılan araştırmada ölüm döşeğindeki hastaların son anlarında verdiği biyolojik tepkiler incelendi. Yapılan ilk araştırmada, hastaların son anlarına kadar kendine söylenenleri duyabildikleri ortaya çıktı.

Araştırmacılar, bilinçsiz halde bulunan  ve ölümüne son saatler kaldığı değerlendirilen hastaların beyin faaliyetlerini inceleyecebilmek için onlara içinde 64 adet elektrot bulanan bir şapka taktı. Ardından, hastaların değişen ses tonlarına verdiği tepkiler analiz edildi. Sonuçları karşılaştırmak için genç ve sağlıklı insanlardan oluşan bir kontrol grubu kullanıldı.

Bilim insanları, bilinci kaybı yaşayan hastalar ile bilinç kaybı olamayan kişilerin beyinlerinde aynı tepkileri ölçtüğünü açıkladı. Bununla birlikte, bilim insanları ölüm döşeğinde bulunan kişilerin söylenen sözlerini anlayıp anlamadıklarından emin olmadıklarını ancak kesinlikle onları duyabildiğini aktardı.

HASTALAR SEVDİKLERİNİ BEKLİYOR

Çalışmanın başyazarı Elizbeth Blundon, bu durumun aynı zamanda hastaların ölmeden önce sevdiklerini beklemesine açıklık getirdiğini söyledi.

Hilary Jordan’ın polis eşi, 1987’de ciddi bir kaza sonucunda başından ağır bir şekilde yaralandı. Ancak Jordan, 31 yıl boyunca her akşam hastane odasında bilinci yerinde olmayan eşiyle olan sohbetini sürdürdü. Bir gün ise, eşine onları geride bırakmasının sorun olmayacağını ve huzur içinde ölebileceğini söyledi. Hilary Jordan yerel medyaya yaptığı açıklamada, daha önce eşine böyle bir şeyi hiç söylemediğini ve söz konusu konuşmadan kısa bir süre sonra eşinin vefat ettiğini açıkladı. 

Farklı bir örnek ise 2015 yılında Guillain-Barre Sendromu’na yakalanan Jenny Bonne’ın komaya girdiği esnada yaşandı.

Bonne, hastane yatağında ve komadayken, doktorunun eşine kendisine olan yaşam desteğinin kesilmesi hakkındaki konuşulanları duyduğunu söyledi: “Etrafımda yapılan konuşmaların tamamen farkındaydım. En acı verici olanı ise bir doktor ve eşim arasında benim oksijen desteğimin çekilmesi hakkındaki konuşmaydı.”
Uçankuş TV canlı yayın için tıkla

UÇANKUŞ İHBAR HATTI
BiP - Whatsapp

Telefon:
0 532 472 88 88
BiP'teki UçanKuş Kanalı

e-mail:
Haber Merkezi
0212 283 54 54
ÇOK KONUŞULACAK İDDİA! TAKIM SATIN ALIYOR!

POP TOP 10
 • ECE SEÇKİN - ACAYİP İYİ
  1- ECE SEÇKİN - ACAYİP İYİ
 • HANDE YENER - BELA
  2-HANDE YENER - BELA
 • ZİYNET SALİ - KALBİM TATİLDE
  3-ZİYNET SALİ - KALBİM TATİLDE
 • SERDAR ORTAÇ - BİZ İSTEMEZSEK
  4- SERDAR ORTAÇ - BİZ İSTEMEZSEK
 • OĞUZHAN KOÇ - KENDİME SARDIM
  5-OĞUZHAN KOÇ - KENDİME SARDIM
 • YALIN - OYUNBAZ
  6- YALIN - OYUNBAZ
 • ZEYNEP BASTIK - BİR DAHA
  7- ZEYNEP BASTIK - BİR DAHA
 • EMİR CAN İĞREK - SAMAN SARISI
  8-EMİR CAN İĞREK - SAMAN SARISI
 • IRMAK ARICI - YAĞMURUM OL
  9-IRMAK ARICI - YAĞMURUM OL
 • BURAY& FERİDE HİLAL AKIN & KÖKSAL - RAMPAPAPAM
  10-BURAY& FERİDE HİLAL AKIN & KÖKSAL - RAMPAPAPAM
GUPSE ÖZAY İLE BARIŞ ARDUÇ EVLENDİ!
Copyright © 2003 - 2020 Uçan Kuş
 • Facebook
 • Instagram
 • Twitter