UÇANKUŞ İHBAR HATTI: Whatsapp Telefon: 0 532 472 88 88 (BiP'teki Uçankuş Kanalı) E-Posta: haber@ucankus.net Haber Merkezi: 0212 283 54 54

"OZAN GÜVEN’İN BAŞI BÜYÜK DERTTE"

Ozan Güven ve Deniz Bulutsuz’un darp fotoğrafları ve ifadeleri magazin gündeminde bomba etkisi yarattı. Hürriyet’ten Fulya Soybaş, İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Uzmanı Prof. Dr. Nevzat Alkan ile ifadeler ve fotoğraflar üzerinden bir iz sürerek ‘erkek şiddeti’ konusunu masaya yatırdı.

"OZAN GÜVEN’İN  BAŞI BÜYÜK DERTTE"

İşte o röportaj;

Prof. Dr. Nevzat Alkan şöyle diyor: “‘Kadın her koşulda haklıdır’ diye bir durum yok, ortada iftira da olabilir. Ama hukuk konuya ‘daha ziyade’ kadın haklı diye bakar. Herkesin atladığı bir şey daha var. Deniz Bulutsuz’un Adli Tıp Kurumu’ndan aldığı bir rapor var. Ne diyor rapor? Sol göz tamamen hasarlı. Karşı tarafta ne var? Boğuşmaya bağlı birkaç tırnak izi ve bazı morluklar. Kadın, hâkime ‘Beni neredeyse öldürecekti, kendimi korudum’ derse hâkim buna inanır ve ikna olur. Daha detay vereyim. Kadının boyu 1.60-65 civarı ve 50 kilo kadar. Güven ise 80 kilo-1.80 boylarında gibi. Bu durumda kadının erkeğe fiziksel şiddet uygulama olasılığı çok daha azdır.”

‘BİR KADIN NE KADAR ZARAR VEREBİLİR’

“Kadın saldırmış dahi olsa erkeğe fiziksel olarak ne kadar zarar verebilir? Kafasına taş, vazo bir şey geçirmedikçe (ki ortada böyle bir durum yok) eliyle yumruk atmış ya da tırmalama olsa ne olur? Fiziksel olarak güçlü olan erkek her zaman kendini rahatça savunabilir. Peki kadının o gözünü nasıl açıklayacaksınız? Ozan Güven kadının gözünün o halini hiçbir şekilde açıklayamaz. Ortada bariz bir güç dengesizliği var. Ozan Güven’in başı büyük belada. Hadi boğuştular, birbirlerine saldırdılar diyelim. Yine aynı kapıya çıkıyor. Bir noktada kadının elini, kolunu, gözünü o hale getirecek hoyratça bir davranışta bulunmuş. Yani başı büyük belada.”

TIRNAK İZLERİ MEŞRU MÜDAFAA DA OLABİLİR

Ozan Güven’in kolları ve yüzündeki tırnak izlerine gelince... Prof. Dr. Nevzat Alkan 2 olasılık olduğunu söylüyor ve “Sevgilisi bir hiddet saldırıyor diyelim. Ozan Güven de kendini koruma amaçlı kollarını kaldırınca, tırnaklanıyor. İkinci olasılık da şu: Ozan Güven kadına sert bir hamle yapıyor ve kadın kendini korumaya çalışırken ya da kaçıp kurtulmak isterken tırnaklıyor. Meşru müdafaa olabilir. Aydınlatılması zor bir konu. O nedenle biz böyle bir durumda psikiyatrist görüşü isteriz” diyor.

ÖZEL, İSTEMEDEN RAPOR VERMEZ

Prof. Dr. Nevzat Alkan, Deniz Bulutsuz’un Adli Tıp’tan, Ozan Güven’in ise özel hastaneden rapor aldığına dikkat çekiyor. Bu durum Güven’in ifadesinde şöyle yer buluyor: “Olaydan sonra ateşim çıktığı için hastaneye gittiğimde doktor darp izlerini görünce darp raporu tuttu. Amacım darp raporu almak değildi.” Prof. Dr. Alkan böyle bir durumun mümkün olamayacağını belirterek “Özel hastaneler kurumsal bir yapıdadır, hastane yönetiminin bilgisi olmadan, doktor şiddeti kendi fark etmiş dahi olsa ‘Ben şiddet gördüm’ deyip siz rapor istemeden böyle bir darp raporu düzenlemez.”

FARKINDALIĞI YÜKSEK BİR KADIN

Deniz Bulutsuz, Galatasaray Basketbol takımı oyuncusu Caner Erdeniz’e cinsel taciz suçlamasıyla dava açmış ve kazanmıştı. Erdeniz’e 2 yıl hapis cezası verildi ama cezası ertelendi. Prof. Dr. Alkan buradan hareketle “Belli ki bu genç kadın hukuka başvurup hakkını savunmaktan geri duran biri değil” diyor.

KADINA ŞİDDETE HAYIR

Prof. Dr. Alkan’ın çözüm önerisine gelince: “İstanbul Sözleşmesi işte tam da bu durumlar için can simididir. Kadınların haklarını korumak ve kollamak adına önemlidir. Ayrıca böylesi kötü durumdaki kişilerin arayabileceği, psikiyatrik ve sosyal destek sağlanabilen, telefon hatları olmalı.”

Son Güncelleme: 6.07.2020 09:02:31
ETİKETLERozan güven  deniz bulutsuz