UÇANKUŞ İHBAR HATTI: Whatsapp Telefon: 0 532 472 88 88 E-Posta: haber@ucankus.net Haber Merkezi: 0212 283 54 54

CEP'TE YENİ KORKU! BİNLERCE TELEFON HER AN KAPANABİLİR

Operatör üzerine kampanyayla alınan cep telefonlarıyla ilgili düzenlenen yasa, vatandaşın hoşuna gitmeyecek.

CEP'TE YENİ KORKU! BİNLERCE TELEFON HER AN KAPANABİLİR

2019 yılında yürürlüğe giren ancak uygulanmayan, taahhütle satılan kampanyalı cep telefonlarını kapsayan yasa ile ilgili yeni düzenlemeler yapıldı.

Şimdiye dek uygulanmayan yasanın yürürlüğe girmesinin ardından binlerce telefon kullanıma kapatılacak.

YASA HANGİ TELEFONLARI KAPSIYOR

Tüketicinin borcunu ödememesi üzerine kara liseteye alınacak olan operatörlerin taahhütlü kampanyalarla sattıkları cep telefonları ve 7 yıldır kullanılmayan cihazların IMEI’leri de kara listeye alınacak.

Bir kenara atılan eski telefonlara kayıtlı IMEI numaralarının, kaçak şekilde yurda sokulan veya çalıntı telefonların IMEI numaraları ile değiştirilerek kullanıma açılmalarının önüne geçilecek.

OPERATÖRLER TALEP ETTİ, UYGULAMA DURDURULDU

22 yıldır Kırıkkale'de telefon sektöründe çalışan Serkan Üstüner 2019'da çıkarılan yasanın, operatörlerin Bilişim ve Teknoloji Kurumlarına (BTK) yaptıkları talep üzerine uygulamaya konulmadığını öne sürdü.

YASA HER AN UYGULAMAYA GEÇEBİLİR

Üstüner, "2019 yılında hat üzerine temlikli olarak 12 ay taksitle alınan telefonların borcu bitene kadar kullanabileceğini, borcu bittikten sonra kullanıma açılacağını o ödenmeyen telefonların da kara listeye alınacağı diye bir yasa çıkarıldı. Operatörlerin o zaman ki talepleri doğrultusunda şu ana kadar o yasa uygulanmadı. Normalde var ama yasa uygulanmadı. Birkaç gün önce bu yasayı biraz daha genişletip beyaz eşya ve araba gibi bunu da eklediler. Yasa var ama Türkiye’de uygulanmıyor. Ben herhangi bir şekilde kapanan görmedim. Ama yasa var." ifadelerini kullandı.

Son Güncelleme: 26.06.2020 14:27:26
ETİKETLERuçankuştv  corona