UÇANKUŞ İHBAR HATTI: Whatsapp Telefon: 0 532 472 88 88 E-Posta: haber@ucankus.net Haber Merkezi: 0212 283 54 54

Emekliye 405 tl! SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİSİNE EK GELİR...

Emeklinin temmuz zammını öğrenmesine çok kısa bir süre kaldı. Emeklinin zam hesabı yılın ilk yarısındaki enflasyon oranı baz alınarak yapılıyor. Öte yandan aile yardımlarının emeklilik sürecinde de devam etmesi gündemde. Eğer söz konusu talepler hayata geçerse, emekliler 405 lira ek gelir sahibi olacak. İşte emekli maaş ve ek ödemelerle ilgili detaylar...

Emekliye 405 tl! SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİSİNE EK GELİR...

Emekli maaşlarıyla ilgili son dakika haberleri gelmeye devam ediyor. Memurlara, işçilere eş ve çocukları için her ay ödenen aile yardımının emeklilere de verilmesi gündeme geldi. Konu, hem Türkiye Emekliler Derneği'nin (TÜED) hem de memur konfederasyonlarının talepleri arasında yer alıyor.

Talepler hayata geçerse; çalışırken ödenen aile yardımı emeklilikte de sürecek. Memurlara eş için 332, 0-6 yaş arası çocuk için 73,04, 6 yaş üstü çocuk için 36,52 lira olarak uygulanan aile yardımından, emekliler de yararlanacak. Eşi çalışmayan, 6 yaş üstü 2 çocuğu olan emekli, aylık 405 lira alacak.

 

GÖZLER KPDK'DA

Konu, memur konfederasyonları tarafından toplu sözleşme masasına da taşındı. Burada karara bağlanmayan konular Kamu Personel Danışma Kurulu'nda (KPDK) ele alınıyor. Emekliler, aile yardımı talebinin ilk KPDK toplantısının gündemine alınıp karara bağlanmasını bekliyor. TÜED de "Aile yardımının emeklilikte de devam etmesini sağlayacak mevzuat değişikliklerine gidilmesini istiyoruz" diyor.

 

HER AY EŞ-ÇOCUK DESTEĞİ

Memurların aile yardımı Temmuz'da maaş katsayısındaki artışla zamlanacak. Tutarlar en az yüzde 4 yükselecek. Eğer ilk 6 aylık enflasyon yüzde 4'ün üstünde çıkarsa, aşan kısım kadar fark da eklenecek.

Son Güncelleme: 12.06.2020 10:07:57
ETİKETLERuçankuştv  coorna  para  tl  emekli