UÇANKUŞ İHBAR HATTI: Whatsapp Telefon: 0 532 472 88 88 E-Posta: haber@ucankus.net Haber Merkezi: 0212 283 54 54

MALATYA DEPREMİ SONRASI UYARDI!

Prof. Dr. Şükrü Ersoy, Malatya'da meydana gelen ve çevre illerden de hissedilen 5.0'lık depremin ardından önemli uyarılarda bulundu. Sivrice ile Pütürge arasındaki yer kabuğunda bir rahatlama olduğunu söyleyen Ersoy, bölgenin izlenmesi gerektiğini söyledi.

MALATYA DEPREMİ SONRASI UYARDI!

Malatya'da meydana gelen 5.0 büyüklüğünde deprem sonrası bir televizyon kanalında açıklama yapan Prof. Dr. Şükrü Ersoy, bölge ile ilgili 'İzlenmesi gereken bir yer olarak ifade etmek istiyorum' dedi.

"Bölge halkına geçmiş olsun diyorum. Sivrice Elazığ’daki depremden sonra hem saha gözlemleri hem de artçı şoklardan gördüğümüz kadarıyla Sivrice ile Pütürge arasındaki yer kabuğunda bir rahatlama olduğu yani yer kabuğunun kırıldığı burayı etkilediğin artçı depremlerden anlıyoruz. " diyen Ersoy, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu depremin şöyle bir özelliği var. Pütürge ile Sivrice arasında bir kırılma yaşandığı için burada uzun süreli bir deprem beklenmez. Arada kalan depremler artçı olarak kabul edilebilir. Bu deprem sanıyorum bölge halkı tarafından şiddetle hissedilmiştir. Türkiye’de yorgun binalarda bazı hasarlar meydana gelebiliyor. İzlenmesi gereken bir yer olarak ifade etmek istiyorum.

'BURADA UZUN SÜRE BİR DEPREM OLMAZ'

Teknik olarak rahatlayan bölge Pötürge ile Sivrice arasında burada uzun bir süre deprem olmaz. Aynı fay üzerinde ya da Pötürge’den Malatya tarafına doğru depremlerin devam etmesi teorik olarak beklenir. Ama bunu periyodik olarak yeniden deprem olup oluşturmayacağı ile ilgili bir şey demek mümkün değil."

BİR AÇIKLAMA DA NACİ GÖRÜR'DEN

Prof. Dr. Naci Görür de depreme ilişkin Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Elazığ depreminden sonra stresin Malatya’ya doğru, özellikle Çelikhan-Erkenek koluna doğru kayabileceğini ifade etmiştik. Sanıyorum şimdi olan 5 büyüklüğündeki deprem bu yöne doğru olan hateketliliği gösteriyor olabilir. İnşallah zaiyat yoktur.' ifadelerini kullandı.

Son Güncelleme: 6.06.2020 00:24:12
ETİKETLERşükrü ersoy  malatya  malatya  deprem