Yandex Metrika
Uçankuş
 KEÇİ VE ANNE SÜTÜ PROTEİNİ COVİD-19’DA KİLİT ROL OYNAYABİLİR!

KEÇİ VE ANNE SÜTÜ PROTEİNİ COVİD-19’DA KİLİT ROL OYNAYABİLİR!

29/05/2020 18:10

Rus bilim insanlarına göre, yeni tip koronavirüs bebekleri toplumun geri kalanına nazaran çok daha az etkiliyor ve bunun nedeni anne sütündeki bağışıklık koruyucu proteinler olabilir. Anne sütünü temel alarak bir ilaç geliştirmeye çalışan uzmanlar, keçi sütündeki proteinin genlerini değiştirdi.

Rusya Bilimler Akademisi Gen Biyolojisi Enstitüsü’nden kıdemli araştırmacı İgor Goldman, News.ru sitesine verdiği röportajda, “Milyonlarca enfekte olan insan arasında koronavirüse temas eden çok az bebeğin izole edildiğini gördük” dedi.

Goldan’a göre, bu durum anne sütünde bulunan ve bebeklerin gelişmemiş bağışıklık sistemini her bakteri ve virüse karşı koruyan laktoferrini deneme fikrini verdi.

Bilim insanları, laktoferrinin sadece bebeklerde değil, yetişkinlerde de etkili olarak  virüs ve bakteri ile mücadelede bağışıklığı teşvik edici unsur görevi gördüğüne inanıyor. Uzmanlar, bir süredir de bu proteinin tıbbi uyarlamalarının peşinde.

KEÇİ SÜTÜ İLE BENZER BİR PROTEİN GELİŞTİRDİLER

Belaruslu meslektaşları ile birlikte çalışan Rus uzmanlar, 2007 yılında keçi sütünden aldıkları proteinle anne sütündekine benzeyen, genetiği değiştirilmiş bir protein elde etti. Neolaktoferrin isimli bu proteinin antibakteriyel, antiviral ve antifungal (mantar önleyici) bileşenleri bulunuyor.

Laboratuvar testlerinde ayrıca bu proteinin rotavirüs, hepatit C ve HIV gibi virüslerin etkinliğini engelleme konusunda yeterli bir etki gösterdi. Uzmanlar, bu proteinin modern antibiyotiklere karşı dirençli bakterilerle mücadelede dahi etkili olabileceği görüşünde.

Bilim insanlarına göre, bu protein Kovid-19 hastalarının semptomlarının şiddetini hafifletip kazanılmış bağışıklıklarını uyarabilir. Bunun yanı sıra sağlıklı kişileri enfeksiyondan koruyarak potansiyel bakımından aşıya benzer bir işlev görebilir. Zira bu protein, virüsün bir hücreye yapışmasını ve üremesini engelleyen bir protein.

Bu bağlamda, neolaktoferrin içeren bir sıvı ile ağzın yıkanması veya bu tür bir hapın kullanımı ile bakteriyel komplikasyonların gelişmesi önlenebilir.

‘İLACIN NE KADAR ETKİLİ OLACAĞINI SÖYLEMEK İÇİN ERKEN’

Bağışıklık Uzmanı Vladimir Bolibok ise, yeni ilacın koronavirüsle mücadelede ne kadar etkili olacağını söylemek için çok erken olduğunu belirtiyor. İlaç üreticileri şimdiye kadar ilk denemeler için ilacın Rusya Federal Sağlık ve Biyomedikal Ajansı destekli test numunelerini gönderdi.
Uçankuş TV canlı yayın için tıkla

UÇANKUŞ İHBAR HATTI
BiP - Whatsapp

Telefon:
0 532 472 88 88
BiP'teki UçanKuş Kanalı

e-mail:
Haber Merkezi
0212 283 54 54
CEM’İN SERENAY SESSİZLİĞİ

POP TOP 10
 • ZEHRA - CENNETTEN ÇİÇEK
  1- ZEHRA - CENNETTEN ÇİÇEK
 • SERDAR ORTAÇ- BİZ İSTEMEZSEK
  2-SERDAR ORTAÇ- BİZ İSTEMEZSEK
 • OĞUZHAN KOÇ- KENDİME SARDIM
  3-OĞUZHAN KOÇ- KENDİME SARDIM
 • MUSTAFA CECELİ & SİNAN AKÇIL- DÜNYA SENİN
  4-MUSTAFA CECELİ & SİNAN AKÇIL- DÜNYA SENİN
 • MERVE ÖZBEY - KÜL
  5-MERVE ÖZBEY - KÜL
 • İLYAS YALÇINTAŞ - DÜNYA SENİN
  6-İLYAS YALÇINTAŞ - DÜNYA SENİN
 • ZEYNEP BASTIK- HER MEVSİM YAZIM
  7- ZEYNEP BASTIK- HER MEVSİM YAZIM
 • IRMAK ARICI- YAĞMURUM OL
  8-IRMAK ARICI- YAĞMURUM OL
 • TİMUÇİN UFUK& ZELİŞ - ZOR BU İŞLER
  9-TİMUÇİN UFUK& ZELİŞ - ZOR BU İŞLER
 • BURAY& FERİDE HİLAL AKIN & KÖKSAL - RAMPAPAPAM
  10-BURAY& FERİDE HİLAL AKIN & KÖKSAL - RAMPAPAPAM
ALAY KONUSU OLDU
Copyright © 2003 - 2020 Uçan Kuş
 • Facebook
 • Instagram
 • Twitter