UÇANKUŞ İHBAR HATTI: Whatsapp Telefon: 0 532 472 88 88 E-Posta: haber@ucankus.net Haber Merkezi: 0212 283 54 54

SECDEYE VARILDIĞINDA VİRÜS BULAŞIR MI?

29 Mayıs’ta cami avlularında namaza izin verileceği açıklandı. Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, salgın döneminde ibadetin 8 kuralını sıraladı.

SECDEYE VARILDIĞINDA VİRÜS BULAŞIR MI?

Hürriyet'ten Mustafa Nuri Bilge, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan'a şu soruları sordu:

“29 Mayıs’ta cami avlularında namaza izin çıkacağını okudum, sevindim. Ancak namazda secdeye varıldığında ağzım, burnum, alnım halı ya da avluda hasır yaygıya doğrudan temas edecek. Bu durumda maske koruyacak mı? Camide nasıl bir tedbir almalıyız?”

Prof. Dr. Ceyhan, yanıtlarını 8 maddede açıkladı. İşte Ceyhan'ın verdiği yanıtlar:

-Kişiler, sadece elinin yüzünün geleceği yer için bir bez parçası kullanabilir ya da kendi seccadesini getirebilir ama bunların namazdan sonra 60 derecede yıkanması ya da atılması gerekiyor.

-Camiye girenlerin ateşi ölçülmeli, öksürük ve hapşırık gibi belirtilere dikkat edilmeli.

-Sosyal mesafeye her an dikkat edilmeli.

-Camilerde klima kullanılmaması, doğal yolla havalandırılması uygun olur. Klima olacaksa kişiler arasındaki mesafenin en az 2 metreye çıkarılması gerekir.

-Konuşmayla virüsün bulaş imkanı artacağından herkeste maske olmalı. Duaların yüksek sesle değil, içten okunması lazım. Konuşmak, virüsün bulaş imkanını 10 kat artırıyor. Öksürük ve hapşırmak 1000 kat artırıyor. Konuşmanın tonu da önemli. Yüksek sesle konuşunca bulaş imkanı daha da artıyor. Dua ve tekbirlerin mümkün olduğunca sessiz hatta hiç konuşmadan, nefes alıp vererek içten yapılması öneriyorum...

-İmamların da hastalığı bulaştırma riski var. Cemaatle araya mesafe bırakılması lazım.

-Maskeyle vaaz ve Kuran okuması kolay olmayabilir; imamın olduğu yere şeffaf, fiziksel bariyer konabilir veya yüz siperliklerinden kullanıp alçak ses sorunu için mikrofon kullanılabilir.

-Cami içlerindeki Kuran kursları okul gibi değerlendirilmeli ve açılmamalı.

Son Güncelleme: 21.05.2020 09:27:51
ETİKETLERcami  ibadet  corona  virüs  secde