UÇANKUŞ İHBAR HATTI: Whatsapp Telefon: 0 532 472 88 88 E-Posta: haber@ucankus.net Haber Merkezi: 0212 283 54 54

MASKE İLE TELEFONA BAKANLAR DİKKAT!

iPhone kullanıyorsanız yeni güncellemeyi bu akşam mutlaka indirmelisiniz. İşte telefonunuzda yaşanacak tüm büyük değişimler...

MASKE İLE TELEFONA BAKANLAR DİKKAT!

Apple, belirli sıklıkta güncellemeler çıkararak hem cihazlarının güvenlik açıklarını kapatıyor hem de yeni özellikleri bir bir cihazlarına ekliyor. Sırada ise iOS 13.5 güncellemesi var.

İlk dikkat çeken yenilik Coronavirüs’le birlikte sokağa çıktığımızda taktığımız maskelerle ilgili. Face ID, yüzünüzü hızlıca tarayarak telefonun ekran kilidinin açılmasını sağlıyor. Ancak maske taktığınızda bu teknoloji sizin yüzünüzü tanıyamadığından ekran kilidini açmakta kullanıcı sorun yaşıyor. Bu da şifreli ekrana geçiş ve ekran kilidinin açılma işlemlerinin daha yavaş işlemesine yol açıyor.

iOS 13.5 güncellemesi işte bu noktada kullanıcıların imdadına yetişiyor. Telefonunuz siz maske taktığınızda sizi yüzünüzden tanıyamayacağını artık çok daha hızlı anlayacak ve hemen şifre ekranını karşınıza getirecek. Böylece ekran kilidini açmak için beklemek zorunda kalmayacaksınız.

Güncelleme ile gelen bir diğer yenilik ise COVID-19 maruz kalma bildirimleri API'sinin aktif hale gelecek olması... Bluetooth LE teknolojisiyle birlikte birbirlerinin Bluetooth menziline giren telefonlar, haberleşmeye başlıyor ve bu etkileşimi anonim olarak kayıt altına alıyor. Daha sonra şayet bu kişilerden biri COVID-19'a yakalanırsa, enfekte olan kişinin telefonunda kaydedilen anahtarlar sunucuya yükleniyor ve bu kişinin temasta bulunduğu herkese bilgilendirme mesajı gönderiliyor. Siz de böylece virüslü kişinin menziline girdiğinizde bunu bildirimle fark ediyor ve kişiden uzakta kalabiliyorsunuz.

iOS 13.5 ile gelen bir başka özellik de şu ara oldukça yoğun olarak kullanılan FaceTime'ı kapsıyor. FaceTime görüşmelerindeki otomatik yüz yakınlaştırma özelliği, güncelleme ile birlikte kapatılabilecek. Yani kullanıcılar otomatik yüz yakınlaştırma özelliğini kullanmak zorunda olmayacak.

Son Güncelleme: 20.05.2020 09:28:58
ETİKETLERmaske  telefon  günceleme  iphone