UÇANKUŞ İHBAR HATTI: Whatsapp Telefon: 0 532 472 88 88 E-Posta: haber@ucankus.net Haber Merkezi: 0212 283 54 54

ÇİN, DSÖ'YE BASKI MI YAPTI?

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip Coronavirüs salgını nedeniyle 280 binden fazla kişi yaşamını yitirdi. Dünyanın salgınla savaşı devam ederken, Çin ile ilgili yeni bir iddia ortaya atıldı. Coronavirüs’ün ilk ortaya çıktığı dönemde Çin'in Dünya Sağlık Örgütü'ne (DSÖ) virüsün "insandan insana bulaşmadığını" söylemesi için baskı yaptığı öne sürüldü.

ÇİN, DSÖ'YE BASKI MI YAPTI?

Çin'in, Dünya Sağlık Örgütüne (DSÖ), yeni tip Coronavirüs’ün ilk ortaya çıktığı dönemde “insandan insana bulaşmadığını” söylemesi için baskı yaptığı öne sürüldü.

Der Spiegel dergisinin Alman İstihbarat Teşkilatına (BND) yakın çevrelere dayandırdığı haberinde, Çin'in, DSÖ'yü COVID-19'un patlak vermesinden sonra küresel salgın uyarısı yapmayı ertelemeye çağırdığı belirtildi.

 Haberde, “21 Ocak'ta Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, yaptığı telefon görüşmesinde, DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus'dan, virüsün kişiden kişiye bulaşması hakkında bilgi vermekten kaçınmasını ve bir salgın uyarısı yapmasını ertelemesini istedi.” ifadelerine yer verildi.

DSÖ ise iddiaları yalanlandı.

 

Son Güncelleme: 11.05.2020 08:46:03