UÇANKUŞ İHBAR HATTI: Whatsapp Telefon: 0 532 472 88 88 E-Posta: haber@ucankus.net Haber Merkezi: 0212 283 54 54

"NUR YERLİTAŞ SIRLARLA ÖLDÜ"

Safiye Soyman, geçtiğimiz gün kaybettiğimiz yakın dostu Nur Yerlitaş hakkında bilinmeyenleri Posta’ya anlattı.

"NUR YERLİTAŞ SIRLARLA ÖLDÜ"

İşte o röportaj:

Şu günlerde birbirimize “Nasılsın?” demeye çekinir olduk ama yine de soracağım. Nasılsınız?

İnsanoğlu her zaman iyi olmak zorunda. İsyan ettiğinde başa daha kötüsü gelir. Koronavirüs keyfimizi zaten bozmuştu. Üzerine Faik Bey rahatsızlandı ve prostat ameliyatı oldu. Bir de dostum Nur Yerlitaş’ı kaybettim. Psikolojik olarak etkilenmemek mümkün değil.

Kendinizi güçlü tutabiliyor musunuz?

Yaptığım iş pozitif olmamı gerektiriyor. Benim şarkılarım ilaç gibidir. İnsanlara şifa verir. Biliyorsun, oğlum MS hastası. Kendimi motive ederek 21 yıldır ayakta kaldım. Ben mutsuz olursam çevrem yıkılır. Ağlasam da iki dakika sonra kahkaha atarım. Babam bir gün bana “Doğduğun zaman kulağına şirin olman için dua okudum” demişti. Küçüklüğümden beri aileme ışık saçarmışım. Beni herkes sever. Özel bir şey taşıyorum. Kalbim başka çalışır benim. Bende ne cevherler var!

Nur Yerlitaş’la kaç yıllık arkadaştınız?

30 yıllık dostumdu. Vefatını duyunca canımdan can gitti. Çok yüreğim yandı. Sahne tuvaletlerimi o hazırlardı. Bambaşka güzellikte bir insandı. Onunla aç da kaldık, sefa da sürdük. Kardeşten öteydik. Eli çok boldu, ekmeğini paylaşırdı. Açın halinden anlardı. Merhametliydi. Kadim dostumdu. O bende, ben onda kalırdım hep. 99 depremine de birlikte yakalanmıştık. Nur’la yaşamayan onun kıymetini bilemez.

Nasıl bir dosttu?

O herkesin sırrını bilir ama tek kelime etmezdi. Sırlarla öldü. Yufka yürekliydi. Herkese yardım ederdi. Derdini anlatmaz ama dertleri çok iyi paylaşırdı. Kötü gün dostuydu. Son yaşadığı o canlı yayın olayında büyük haksızlığa uğradı. Şehitlerle ilgili yanlış anlaşılmış bir cümleydi, bilmiyorum. İnsanlar, onu olmadığı biri gibi gördü. O askerini, polisini inanılmaz severdi. Bu olay onu epey üzmüştü.

Bu olaydan bu kadar etkilendiğini düşünmemiştim.

Etkilenmez olur mu! İnanılmaz zor günler geçirdi. Yanlış anlaşıldı. Herkesten defalarca af diledi. Yaşadığı stres onu mahvetti. Duyarlı biriydi. Kötü niyetle öyle bir şey yapmadığına eminim. Bonkör, yardımsever ve vatansever biriydi. Fakiri fukarayı kollar, askere polise saygı duyardı.

Bu dünyadan ayrılırken kırgın olduğu kişiler oldu mu?

Son günlerde “Tanrım kötü kullarını sen affetsen ben affetmem” şarkısını çok dinledi. Kırgınlıkları vardı ama herkesi affetti.

En son ne zaman konuşmuştunuz?

Vefatından üç gün önce konuştuk. Son günlerde rüyamda sürekli onu görüyordum. Onu kaybedeceğimiz içime doğmuştu. Beni arayıp “Safiye’m ne olur benim için dua et. Harun da benim için dua etsin” derdi. Oğlum Harun, engelli olduğu için onların duası melek gibi kabul olur. Ölümden hiç korkmazdı, dipçik gibi bir kadındı. Herkesin imdadına koşardı. Ölen tüm arkadaşlarının helvasını kavururdu. Okuttuğu bir yığın çocuk vardı. Allah’a yakın bir kadındı. Bir dil sürçmesi kadını perişan etti.

Siz ne hissediyorsunuz?

Onu kaybedince hayatın hiçliğini bir kez daha anladım. Her gidenle bir parçanızı gönderiyorsunuz. Sürekli Bülent Ersoy’u arıyorum. Onunla dertleşiyorum. O da annesini kaybetti. Ona da ayrı içim yanıyor. Coronavirüs salgını her şeyimizi aksattı. Bülent de melek gibidir. Onu da kaybetmeye dayanamam. Onunla da kardeş gibiyiz. Bülent Ersoy bir daha gelmez dünyaya.

Son Güncelleme: 3.05.2020 15:14:13
ETİKETLERSAFİYE SOYMAN  NUR YERLİTAŞ