UÇANKUŞ İHBAR HATTI: Whatsapp Telefon: 0 532 472 88 88 E-Posta: haber@ucankus.net Haber Merkezi: 0212 283 54 54

YARASALARIN ÖLDÜRÜLMESİ DAHA FAZLA …

Uzmanlar, Kovid-19'un kaynağı oldukları için yarasa kolonilerinin yok edilmesinin anlamsız olacağını ve hatta insanların yeni virüslere maruz kalma tehlikesini daha da arttıracağı konusunda uyarıyor.

YARASALARIN ÖLDÜRÜLMESİ DAHA FAZLA …

Herhangi bir yerdeki yaban hayatın hijyenik olmayan koşullarda yok edilmesinin, hayatta kalan hayvanlarda yeni hastalık yapıcıların türemesine ve virüslerin güçlenmesine yol açabileceği öne sürüldü.

Bilim insanları yeni tip koronavirüsün Çin'deki bir canlı hayvan kesim pazarındaki nalburunlu yarasalardan kökenlendiğini ve pangolinler aracılığıyla insana sıçradığını düşünüyor.

Bu nedenle pandemi yayılmaya başladığından bu yana Çin'deki halk, evleri ve yakınlarındaki kış uykusundaki yarasaların yok edilmesini talep etmeye başlamıştı.

Yerel bir haber sitesine göre, Peru'nun kuzeyindeki yerel halktan bir grup iki yüz yarasalık bir koloniyi yakmayı planlamıştı. Hayvanları kurtarmak üzere müdahale eden yaban hayatı yetkilileri, yarasaları kasabanın uzağındaki emniyetli bir mağaraya taşımıştı.

San Francisco'da yaşayan bazı sakinlerse koronavirüsün yayılışını önleyeceği ve yaşamları kurtaracağı düşüncesiyle uzmanlara yarasalara nasıl tuzak kurulabileceği veya öldürülebileceğini sormuştu.

Ancak yaban hayatı savunucuları böyle bir eylemin yalnızca hastalık yapıcıların kalan hayvan popülasyonununda yoğunlaşmasına neden olmakla kalmayacağını, aynı zamanda ilk başta koronavirüs salgınını ortaya çıkaran yıkıcı davranışın tekrar edilmesi anlamına geleceğini söylüyor.

Son Güncelleme: 3.05.2020 15:14:13
ETİKETLERyarasa  corona  virüs  çin