Yandex Metrika
Uçankuş
BİNLERCE İNSAN KENTİ TERK ETMEK İÇİN SIRAYA GİRDİ

BİNLERCE İNSAN KENTİ TERK ETMEK İÇİN SIRAYA GİRDİ

08/04/2020 13:03

Coronavirüs'ün 119 gün önce ilk kez ortaya çıktığı Çin'in Vuhan kentinde 76 gündür uygulanan sıkı karantina süreci sona erdi. Seyahat kısıtlamalarının kaldırılmasının ardından binlerce insan şehirden ayrılmak için harekete geçti. Havalimanı, tren istasyonu ve otobüs terminalinde yoğunluk yaşanırken, binlerce insan Vuhan’dan ayrılabilmek için uzun süre sıra bekledi.

Şu ana kadar 1 milyon 432 bin 409 kişiye bulaşan ve 82 bin 114 kişinin ölümüne neden olan yeni tip Conoravirüs ilk kez 12 Aralık 2019’da Çin’in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde tespit edildi.

Vuhan Belediyesi Sağlık Komisyonu, 31 Aralık’ta kentteki Huanan Deniz Ürünleri Pazarı ile teması bulunan 27 kişide ‘gizemli bir hastalığın’ görüldüğünü açıkladı.

1 OCAK'TA GİZEMLİ VAKA NEDENİYLE PAZAR YERİ KAPATILDI

1 Ocak’ta söz konusu gizemli vaka nedeniyle pazar yeri kapatıldı. Vuhan Belediyesi, 5 Ocak’ta hastalığa SARS ya da MERS virüsünün neden olmadığını duyurdu.

Çinli bilim insanları, 9 Ocak’ta gizemli zatürreyi, yeni tip Coronavirüs olarak tanımladı. Vuhan kentinin de içinde bulunduğu Hubey eyaleti, 23 Ocak 2020’de karantina altına alındı.

UZUN KUYRUKLAR...

Karantina tedbirlerinin çok sıkı uygulandığı kent, salgın 76 gün süren mücadelesi ile salgını yenmeyi başardı. Virüsün ilk ortaya çıktığı kent olan Vuhan’da karantina tedbirleri kaldırıldı.

Yetkililer, Vuhan'da yaşayanların kentten izin almadan çıkabileceklerini açıkladı. Seyahat kısıtlamasının kaldırılmasının ardından havalimanı, tren istasyonu ve otobüs terminalinde büyük yoğunluk yaşandı. Binlerce insan Vuhan’dan ayrılabilmek için uzun süre sıra bekledi.

SOSYAL MESAFE KURALI UYGULANMAYA DEVAM ETTİ

Yasaktan sonra ilk seferlerini yapan uçaklar, trenler ve otobüslerde sosyal mesafe kuralı uygulanmaya devam etti.

Kısıtlamaların tamamen kaldırılmadığını ifade eden yetkililer, okulların henüz açılmayacağını, bununla ilgili kararın daha sonra verileceğini belirtti.

SON 24 SAATTE ÖLÜM YAŞANMADI

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu’ndan yapılan açıklamada, ülkedeki Covid-19 vakalarının sayılmaya başlandığı ocak ayından bu yana son 24 saatte ilk defa hiçbir ölümün yaşanmadığı bildirilmişti.

Komisyon ayrıca 32 yeni Covid-19 vakasıyla toplam sayının 81 bin 740'a yükseldiğini, 89 kişinin daha tedavi edildiğini açıklamıştı. Covid-19'un yayıldığı ülke olan Çin'de salgın büyük oranda kontrol altına alınmıştı.
Uçankuş TV canlı yayın için tıkla

UÇANKUŞ İHBAR HATTI
BiP - Whatsapp

Telefon:
0 532 472 88 88
BiP'teki UçanKuş Kanalı

e-mail:
Haber Merkezi
0212 283 54 54
HADİSE AŞKA GELDİ

POP TOP 10
 • OĞUZHAN KOÇ- AŞK DEDİĞİN
  1- OĞUZHAN KOÇ- AŞK DEDİĞİN
 • KENAN DOĞULU- BİZİMDİR
  2-KENAN DOĞULU- BİZİMDİR
 • İREM DERİCİ- DUDAK PAYI
  3-İREM DERİCİ- DUDAK PAYI
 • TUĞBA YURT- TAŞ YÜREK
  4-TUĞBA YURT- TAŞ YÜREK
 • PİNHANİ- AŞK BİR MEVSİM
  5-PİNHANİ- AŞK BİR MEVSİM
 • SİMGE- PES ETME
  6-SİMGE- PES ETME
 • ERSAY ÜNER- GÜM
  7-ERSAY ÜNER- GÜM
 • IRMAK ARICI- KULA BELA
  8-IRMAK ARICI- KULA BELA
 • HANDE YENER- PENCERE
  9-HANDE YENER- PENCERE
 • ZİYNET SALİ&BİLAL SONSES- YARA
  10-ZİYNET SALİ&BİLAL SONSES- YARA
ALAY KONUSU OLDU

ANKET
SİZCE CORONAVİRÜS NE ZAMAN BİTER?

A: Nisan sonu
B: Mayıs
C: Haziran
D: Temmuz


Anket Sonuçları    Anket Arşivi  Copyright © 2003 - 2020 Uçan Kuş
 • Facebook
 • Instagram
 • Twitter