UÇANKUŞ İHBAR HATTI: Whatsapp Telefon: 0 532 472 88 88 E-Posta: haber@ucankus.net Haber Merkezi: 0212 283 54 54

CESEDİ SOKAĞA ATTILAR

Tüm dünyanın Coronavirüs’le savaşı hız kesmeden sürerken, toplam ölü sayısı 60 bini aştı. Kimi ülkelerde sokağa çıkma yasağı uygulanırken, kimilerinde bu durum kısmi olarak hayata geçiriliyor. Güney Amerika ülkesi Ekvador'da ise Coronavirüs’ten ölenlerin cesetleri sokaktan toplanıyor. İşte salgındaki son durum...

CESEDİ  SOKAĞA  ATTILAR

Dünya genelinde Coronavirüs’e yakalananların sayısı 1 milyon 200 bini geçti. Yeryüzündeki vakaların dörtte birinden fazlasının görüldüğü ABD'de ise, pozitif sonuç veren testlerin sayısı 311 bini buldu.

Virüsün ABD'de en hızlı yayıldığı kent olan New York'ta ise, Brooklyn'deki bir hastaneden gelen fotoğraflar yalnızca ülkeyi değil dünyayı çalkaladı. ABD Başkanı Donald Trump, olağan hale gelen günlük basın toplantısında bugüne kadar en karanlık tabloyu çizip "Önümüzdeki iki hafta maalesef çok zor geçecek ve maalesef çok fazla can kaybı olacak" dedi.

Washington yönetiminin eyaletlere yapılacak yardıma odaklanacağını belirten Trump, New York kentinde 1000 asker konuşlandırdıklarını açıkladı. ABD lideri, askeri personel arasında doktorların ve hemşirelerin de olduğu bilgisini verdi. ABD'de yalnızca üç günde vaka sayısı yaklaşık 100 bin arttı, can kayıpları ise 8 bin 500'ü geçmiş durumda. Son 24 saatte 1300'ü aşkın insan hayatını kaybetti.

New York Brooklyn'deki Wyckoff Hastanesi'nde Coronavirüs’ten ölenlerin cesetleri koridorlarda bekletiliyor.

Reuters haber ajansının servis ettiği fotoğraflarda, cesetler daha sonra görevliler tarafından aşağıya taşınıyor.

Hastanenin arka tarafında bekleyen geçici morga götürülen cesetlerin, turuncu torbalarda raflara üst üste konulduğu görülüyor.

Hastanenin arka tarafında bekleyen geçici morga götürülen cesetlerin, turuncu torbalarda raflara üst üste konulduğu görülüyor.

Güney Amerika ülkesi Ekvador'un en kalabalık kenti Guayaquil'in sakinleri ise, kelimenin tam anlamıyla cehennemi yaşıyor. Guayagil'de bir haftayı aşkın bir süredir yalnızca Coronavirüs’ten ölenlerin değil diğer ölülerin de cesetleri toplanamıyor.

Öyle ki, kapı önüne konulan cesetlerin kokusu tüm sokağa yayılıyor ve sokakta yürüyen insanlar burunlarını kapatarak geçmek zorunda kalıyor.

Reuters haber ajansı, kentteki cesetlerin nasıl toplanıdığını gösteren fotoğrafları dünyaya geçti.

Fotoğraflarda, koruyucu kıyafet giymiş görevlilerin cesetleri taşıma paletine koyarak sokaklarda sürüklediği görülüyor.

Toplanan cesetler ise, bir ağacın altında biriktiriliyor. Ekvador'da şimdiye kadar 318 hasta hayatını kaybetti.

Reuters, Ekvador hükümetinin yüzlerce kurbanın cesetlerini Guayagil'deki dev soğutuculu konteynerlere koyduğunu bildiriyor. 12 metre uzunluğundaki dev soğutuculara yüklenen cesetlerden 150'si şimdiye kadar gömülmüş durumda.

Devlet Başkan Yardımcısı Otto Sonnenholzner, cumartesi günü yerel medyada yayımlanan mesajında, "Asla yaşanmamış olması gereken manzaralara şahit olduk. Devlet görevliniz olarak özür diliyorum" dedi.

Liman kenti Guayagil'deki hastanelerinin kapasitesinin aşıldığını aktaran Reuters, hükümetin kurbanların nereye gömüldüğünü gösteren bir online sistem hazırladığını da belirtiyor.

Bugüne kadar yalnızca 171 vakanın kayıtlara geçtiği ve beş hastanın Coronavirüs’ten yaşamanı yitirdiği Güney Asya ülkesi Sri Lanka'da, tepeden tırnağa koruyucu kıyafetler giymiş ekipler bir cesedi binadan aşağı indiriyor.

Tayland'ın Samutprakarn eyaletindeki Paolo Hastanesi Samutprakarn'da yeni doğan bebekler yan yana sıralanmış. Bebeklerin yüzünde, corona virüsten korunmaları için minik maskeler var.

Yeni doğan ünitesindeki bebeklerden biri, muhtemelen gözlerini ilk kez dünyaya açmış ve neler olup bittiğini anlamaya çalışan bakışlar atıyor.

İran'ın en büyük alışveriş merkezi, 3 bin yataklı Coronavirüs hastanesine dönüştürüldü. Başkent Tahran'daki yeni hastane sadece Covid-19 hastalarını tedavi edecek. Hastaneye dönüştürülen İran Mall Alışveriş Merkezi'nin sahibi Ali Ensari, bir haftadan kısa bir sürede binayı hastaneye dönüştürdüklerini söyledi.

Durumu hayli ciddi olan bir Fransız hasta, ambulans uçakla Almanya'ya nakledildi. Vakaların 90 bini bulduğu Fransa'da can kayıpları da 7 bin 560'ı buldu.

Fransa'nın Akdeniz kıyısındaki kenti Marsilya'da ise, bir grup genç bomboş sahilde şarkı söylüyor. Fransa'da Pazar günü 1053 can kaybı kayıtlara geçti. Bu rakam, Avrupa'da bir günde gerçekleşen en yüksek ölüm.

İsveç, Avrupa'da en gevşek Coronavirüs önlemleri uygulayan ülke. Başkent Stockholm'de parklar ve restoranlar dolu. İsveç, vatandaşlarına yalnızca evlerinde kalmaları yönünde tavsiyeler veriyor.

Yaklaşık 1,4 milyar insanın yaşadığı Hindistan'da, sokağa çıkma yasağı devam ediyor. Prayagraj'da belediye ekipleri sokakları ilaçlarken, bir yaşlı kadın yüzünü kapatarak korunmaya çalışıyor.

Orta Amerika ülkesi Guatemala'da bir okulun önünde çocuklarını bekleyen kadınların sosyal mesafe kurallarına uyduğu görülüyor. Kadınların her biri ayrıca maske takmış. Guatemala'da bugüne kadar 61 Coronavirüs teşhisi konuldu, iki can kaybı var.

Afrika ülkesi Kenya'nın başkenti Nairobi'de yolcular durakta otobüsün gelmesini beklerken, ateşleri ölçülüyor. Kenya'da trafikteki herkesin ateşi ölçülüyor ve diğer belirtilere bakılıyor.

Güney Afrika'da sağlık çalışanları Durban yakınlarındaki Umlazi kasabasının sakinleriyle Coronavirüs testini konuşuyor. Umlazi'de test örnekleri evlerin kapılarından alınıyor.

Vaka sayılarının düşmeye başladığı ve Cumartesi günü 4 bin 805 testin pozitif çıktığı İtalya'da, başkent Roma'nın ünlü meydanı Piazza Navona bomboş.

Uganda'nın başkenti Kampala'da yardım görevlileri hükümetin hazırladığı yiyecek paketlerini salgın nedeniyle evlerinden çıkamayanlara ulaştırıyor.

Bugüne kadar 337 vakanın tespit edildiği Afganistan'da ilk Coronavirüs karantina kampı, başkent Kabil yakınlarında kuruldu. Çadır kampta Pakistan sınırından gelen göçmenler kalıyor.

Son Güncelleme: 3.05.2020 15:14:13
ETİKETLERcorona virüsü  corona  virüs