Yandex Metrika
Uçankuş
AVRUPA'DAN GELENLERİN KARANTİNA TAHLİYESİ BAŞLADI

AVRUPA'DAN GELENLERİN KARANTİNA TAHLİYESİ BAŞLADI

01/04/2020 08:57

Avrupa’dan döndükten sonra Coronavirüs önlemleri kapsamında karantinaya alınarak 14 gün boyunca İzmit’te yurtlarda kalan 859 kişinin tahliyesine başlandı.

Almanya, İspanya, Fransa, Avusturya, Norveç, Danimarka, İsveç, Belçika ve Hollanda'ya geçici olarak giden veya bu ülkelerde öğrenci olarak bulunan kişiler Türkiye’ye döndükten sonra Coronavirüs tedbirleri kapsamında İzmit’te Kredi Yurtlar Kurumu’na ait yurtlarda 14 günlük karantinaya alındı. Ali Fuat Cebesoy Yurdu'nda 354 kişi, Şerife Gelin Yurdu'nda 200 kişi, Canfeda Hatun Yurdu'nda 191 kişi ve Gazi Süleyman Paşa Yurdu'nda 114 kişi olmak üzere toplam 859 kişinin karantina süresi sona erdi. Düzenli olarak Coronavirüs testinden geçirilen kişilerden sonuçları negatif çıkanların tahliyelerine saat 06.00 sıralarında başlandı.

Karantinadaki kişiler için AFAD organizasyonu ile İstanbul Havalimanı, İstanbul Harem Otogarı ve Kocaeli Otogarı’na gidecek otobüsler temin edildi. Bazı kişileri ise özel araçları ile yurt önlerine gelen yakınları karşıladı.

Ali Fuat Cebesoy Yurdu’ndaki karantinadan ilk çıkan kişi olan Yavuz Yener, “Devletimize teşekkür ediyoruz. Allah razı olsun. Bütün imkanları seferber ederek bizi burada misafir etti. Testimiz negatif çıktı. Rabbim inşallah bu melaneti bütün ülkemizin başından kaldırsın. Almanya’dan geldim. Her şey çok güzeldi. Bütün imkanları sağladılar. İnternetimizden yiyeceklerimize kadar her şey 10 numaraydı. Bütün kurumlarımıza çok teşekkür ediyoruz” dedi.

İzmir’deki evinde kendisini karantinaya almaya devam edeceğini söyleyen Erdinç Şimşek ise, “Ben Almanya Stuttgart’tan geldim. Buradaki 14 günlük süremiz bitti. Burada sağlık açısından, hijyen açısından her şey çok iyiydi. Sabah kahvaltımız, öğlen yemeğimiz, akşam yemeğimiz çok güzeldi. Emeği geçen herkesten Allah razı olsun. Valilikten, yurt müdüründen, altta çalışan, bizimle beraber 16-18 saat geçiren işçi arkadaşlarımız olsun, hepsi güler yüzlüydü, iyiydiler. Çok memnun kaldık. Ama inşallah bir daha Allah nasip etmesin. Biraz sıkıntılıydı. Stres de vardı. Ama şükür her şey iyi geçti. Negatif çıktı sonuçlarımız. Eve gittiğimde izolasyonu sağlayıp 14 gün daha karantina uygulayacağız. Çünkü biz başkalarına yaymak zorunda değiliz. Herkesin bizim gibi eve gittiğinde izolasyon sağlaması lazım” diye konuştu.

Karantina sonrasında Samsun’daki evine döneceğini söyleyen İlknur Şişman da, “Almanya’dan geldikten sonra 14 gün karantinada kaldık. Herkesin de yapması gerekiyor. Testlerde negatif çıktı. Çok şükür bir sıkıntı yok. Herkes kendisine bu şekilde bakarsa sayıların yükselmeyeceğine eminim. Burada kalmak çok farklı bir psikoloji, anlatılmaz aslında. Bol bol dua ettik, arada kitap okuduk. Sağ olsunlar, AFAD ekibi kitap dağıttılar. Bir şekilde zaman geçti” dedi.
Uçankuş TV canlı yayın için tıkla

UÇANKUŞ İHBAR HATTI
BiP - Whatsapp

Telefon:
0 532 472 88 88
BiP'teki UçanKuş Kanalı

e-mail:
Haber Merkezi
0212 283 54 54
ÜNLÜ OYUNCUYA BÜYÜK ŞOK!

POP TOP 10
 • OĞUZHAN KOÇ- AŞK DEDİĞİN
  1- OĞUZHAN KOÇ- AŞK DEDİĞİN
 • KENAN DOĞULU- BİZİMDİR
  2-KENAN DOĞULU- BİZİMDİR
 • İREM DERİCİ- DUDAK PAYI
  3-İREM DERİCİ- DUDAK PAYI
 • TUĞBA YURT- TAŞ YÜREK
  4-TUĞBA YURT- TAŞ YÜREK
 • PİNHANİ- AŞK BİR MEVSİM
  5-PİNHANİ- AŞK BİR MEVSİM
 • SİMGE- PES ETME
  6-SİMGE- PES ETME
 • ERSAY ÜNER- GÜM
  7-ERSAY ÜNER- GÜM
 • IRMAK ARICI- KULA BELA
  8-IRMAK ARICI- KULA BELA
 • HANDE YENER- PENCERE
  9-HANDE YENER- PENCERE
 • ZİYNET SALİ&BİLAL SONSES- YARA
  10-ZİYNET SALİ&BİLAL SONSES- YARA
ALAY KONUSU OLDU

ANKET
SİZCE CORONAVİRÜS NE ZAMAN BİTER?

A: Nisan sonu
B: Mayıs
C: Haziran
D: Temmuz


Anket Sonuçları    Anket Arşivi  Copyright © 2003 - 2020 Uçan Kuş
 • Facebook
 • Instagram
 • Twitter