UÇANKUŞ İHBAR HATTI: Whatsapp Telefon: 0 532 472 88 88 E-Posta: haber@ucankus.net Haber Merkezi: 0212 283 54 54

"ÖZEL HAREKATÇILAR YUNAN SINIRINA GİTTİ"

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Pazarkule ile Kastanies sınır kapılarında incelemelerde bulunmak üzere Çorlu Havalimanı'na geldi.

"ÖZEL HAREKATÇILAR  YUNAN SINIRINA GİTTİ"

Buradan helikopterle Edirne'ye geçen Soylu, Türkiye-Yunanistan sınırındaki sığınmacı hareketliliği ve bölgeyi havadan inceledi.

Soylu'ya İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy ve AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal da eşlik etti.

1000 TAM DONANIMLI ÖZEL HAREKAT POLİSİ SINIRA GELİYOR

Bakan Soylu, burada gazetecilere yaptığı açıklamada "Bin özel harekat polisini Meriç'in tüm sınır sistemine getiriyoruz, tam donanımlı, geri itmeleri engellemek amacıyla." ifadelerini kullandı.

AVRUPA'YA GEÇECEK GÖÇMENLERLE İLGİLİ ENGELLEME ORTAYA KOYMUYORUZ"

Bakan Soylu'nun açıklamaları şöyle:

"Bütün sınır hattını kontrol ederek havadan helikopterle Pazakule’ye geldik. Orada 4-5 bin kişilik kapının açılmasını bekleyen topluluğu gördük.28 Şubat tarihinden itibaren şu ana kadar sayıyı birazdan yine vereceğim."

"Sayın cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi biz artık buradan Avrupa’ya geçecek göçmenlerle ilgili bir engelleme ortaya koymuyoruz. Türkiye 9 yıldır dünyanın sessiz kaldığı insani trajediye sahip çıktı. Kendini medeni olarak addeden ülkelerin buna sırtını dönmesine rağmen tüm imkanlarıyla buna sahip çıktı."

"SINIRDA 53 BİN KİŞİ YAŞIYOR"

"Biz 18 Mart mutabakatının her maddesine sahip çıktık ve yerine getirdik. Türkiye’de sadece geçen yıl 454 bin kaçak göçmen yakalandı. Dünyada sığınmacının en çok olduğu ülke Türkiye’dir."

"Yunanistan 3 kişinin ölüme sebebiyet verdiler. 1978 model gaz fişeğini insanların üzerine sıktılar. Frontex maalesef bir kolluk kuvveti gibi çalışmaktadır. Hepimizin ortak olduğu bir teşkilattır ancak 164 insanı şu anda yaraladılar."

"Birçok insanın sığınma hakkını elinden alıp Türkiye’ye itmeye çalıştılar 4900 sığınmacıyı Türkiye’ye itmeye çalıştılar. Geçen sene 7600 FETÖ'cüyü seve seve aldılar. Buna en ufak ses çıkarmayanlar bugün tüm insani haklarıyla beraber sığınma hakkı talep edenlere insanlık dışı davranmaktadırlar."

 

Son Güncelleme: 3.05.2020 15:14:13