Yandex Metrika
Uçankuş
NACİ GÖRÜR'DEN ÖNEMLİ UYARI

NACİ GÖRÜR'DEN ÖNEMLİ UYARI

23/02/2020 20:58

İran'ın Hoy şehrinde meydana gelen ve Van'da 9 kişinin ölümüne neden olan 5.9 büyüklüğündeki depremin ardından Prof. Naci Görür, önemli uyarılarda bulundu. Başkale Fayı'nın bölgede 5.8'den daha büyük bir depreme neden olabileceğini belirten Görür, "Dolayısıyla tamamı kırılmamış olabilir" dedi.

Elazığ depreminin uyarısını aylar öncesinden yaparak dikkatleri üzerine çeken Bilim Akademisi Üyesi Prof. Dr. Naci Görür,bugünkü depremin Başkale Fayı'nın kuzeydoğu ucunda gerçekleştiğini belirtti.

"5.8'DEN DAHA BÜYÜK DEPREM ÜRETEBİLİR"

Naci Görür, "Bu fay uzunluğu itibariyle 5.8'den daha büyük deprem üretebilir. Başkale'nin şehir merkezinde dikkatli olunmalı" uyarısında bulundu.

Türkiye-İran sınır bölgesinde bu sabah meydana gelen 5.9 büyüklüğündeki depremde 9 kişi öldü, 37 kişi de yaralandı. Görür, sosyal medya hesabından yaptığı değerlendirmede, depremin Başkale Fayı'nın kuzeydoğu ucunda gerçekleştiğini belirterek, "Bu fay uzunluğu itibariyle 5.8'den daha büyük deprem üretebilir. Dolayısıyla tamamı kırılmamış olabilir.

"MURADİYE'YE DOĞRU OLAN YERLEŞİMLER İÇİN DE DİKKAT EDİLMELİ"

O zaman Başkale'nin şehir merkezinde ve çevresinde dikkatli olunmalıdır. İleri ki günlerde fayın güneybatısı da hareketlenebilir. Ayrıca Hasan Timur Fay zonunda (HFZ) Muradiye'ye doğru olan yerleşimler için de dikkat edilmelidir" ifadesini kullandı.

VAN'DA 9 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

İran'ın Hoy kentinde bu sabah 5.9 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Van ve çevresinde de hissedilen deprem, Başkale ilçesine bağlı kırsal mahalleler Özpınar, Güvendik, Kaşkol ve Gelenler'de yıkıma ve hasara yol açtı. Depremin ardından bölgeye ekipler sevk edildi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesindeki basın açıklamasında, İran merkezli 5,9 büyüklüğündeki depremin Van Başkale'de de hasara ve yıkıma yol açtığını hatırlatarak, "Depremin ilk anından itibaren bölgeye 25 ambulans, helikopter ambulans ve 13 UMKE ekibi yönlendirdik. Sabah saatlerinde yaşanan afette ne yazık ki 9 vatandaşımız hayatını kaybetti. 50 vatandaşımız yaralandı." dedi.

Koca, yaralıların bölgede 3 hastanede tedavi altına alındığını belirterek, bu yaralılardan 2'sinin yoğun bakımda ve sağlık durumlarının ağır olduğunu söyledi.
Uçankuş TV canlı yayın için tıkla

UÇANKUŞ İHBAR HATTI
BiP - Whatsapp

Telefon:
0 532 472 88 88
BiP'teki UçanKuş Kanalı

e-mail:
Haber Merkezi
0212 283 54 54
MİRAY SON NOKTAYI KOYDU!

POP TOP 10
 • OĞUZHAN KOÇ- AŞK DEDİĞİN
  1- OĞUZHAN KOÇ- AŞK DEDİĞİN
 • KENAN DOĞULU- BİZİMDİR
  2-KENAN DOĞULU- BİZİMDİR
 • İREM DERİCİ- DUDAK PAYI
  3-İREM DERİCİ- DUDAK PAYI
 • TUĞBA YURT- TAŞ YÜREK
  4-TUĞBA YURT- TAŞ YÜREK
 • PİNHANİ- AŞK BİR MEVSİM
  5-PİNHANİ- AŞK BİR MEVSİM
 • SİMGE- PES ETME
  6-SİMGE- PES ETME
 • ERSAY ÜNER- GÜM
  7-ERSAY ÜNER- GÜM
 • IRMAK ARICI- KULA BELA
  8-IRMAK ARICI- KULA BELA
 • HANDE YENER- PENCERE
  9-HANDE YENER- PENCERE
 • ZİYNET SALİ&BİLAL SONSES- YARA
  10-ZİYNET SALİ&BİLAL SONSES- YARA
ALAY KONUSU OLDU

ANKET
SİZCE CORONAVİRÜS NE ZAMAN BİTER?

A: Nisan sonu
B: Mayıs
C: Haziran
D: Temmuz


Anket Sonuçları    Anket Arşivi  Copyright © 2003 - 2020 Uçan Kuş
 • Facebook
 • Instagram
 • Twitter