UÇANKUŞ İHBAR HATTI: Whatsapp Telefon: 0 532 472 88 88 E-Posta: haber@ucankus.net Haber Merkezi: 0212 283 54 54

BARAJDA ÇATLAK OLUŞTU, İKİ KÖY BOŞALTILDI

Uşak’ta Bahadır Barajı’nda meydana gelen çatlak sonrası herhangi bir olumsuzluk riskine karşı bölgedeki iki köy boşaltıldı.

BARAJDA ÇATLAK OLUŞTU, İKİ KÖY BOŞALTILDI

Sıracevizler Deresi üzerinde bulunan Bahadır Barajı’nın tabanında gece saatlerinde oluşan çatlak sebebiyle Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Su çıkışının artmaması ve gölet gövdesinin zarar görmemesi için dip savak vanaları açıldı ve boşaltma işlemlerine başlandı.

YAKLAŞIK BİNE YAKIN EV BOŞALTILDI

Vali Yardımcısı Hüseyin Demirbaş’ın talimatıyla Bahadır ve Hatipler köyündeki vatandaşların hava kararmadan evlerini boşaltması için çağrıda bulunuldu. 584 nüfuslu Bahadır köyünün tamamı, 778 nüfuslu Hatipler köyünün ise yarısının boşaltılmasına karar verildi. Vatandaşların ise bir süre otel, pansiyon, yurt ve kamu binalarında barındırılacağı öğrenildi.

Evini boşaltan vatandaşlardan Mehmet Bozkurt, “Dün kendi çayımızda biraz bulantı olmuş arkadaşlar demişler ki; 'barajın kapakları galiba açıldı.' Ama bizim en yukarıdaki arkadaşımız bugün bakıyor çaydan aşırı derecede su geliyor. Sonra jandarmayı arıyorlar. Sayın Kaymakam Bey'imiz olsun, Uşak'tan Sayın Vali Hanım olsun, devlet büyüklerimiz geldi. Yani onların dediklerine göre köyümüzü boşaltacağız. Onlar bizlerin iyiliği için boşalttırmak istiyor ki bizde boşaltacağız” dedi.

Öte yandan yoğun yağışa rağmen yetkililer barajın bulunduğu bölgede çalışmalarını sürdürüyor.

VALİ KOCABIYIK: TÜM TEDBİRLERİ ALDIK

Uşak Valisi Funda Kocabıyık, Bahadır Barajı tabanında oluşan çatlağa ilişkin, “Tedbirleri aldık. Herhangi bir hanemizde veya vatandaşımızda bir zarar söz konusu değil. Oluşmasın diye de her türlü tedbir alındı. İnşallah hiçbir kaza bela olmadan bunu atlatacağız” dedi.

Uşak'ta sabah saatlerinde Bahadır Barajı Göleti'nin gövde dolgusunda su çıkışı gözlemlendi. Göletten çıkan suyun bölgede herhangi bir olumsuzluğa neden olmaması için Devlet Su İşleri 2. Bölge Müdürlüğü ekiplerince anında güvenlik önlemi aldı. Çalışmalar esnasında, Uşak Valisi Funda Kocabıyık bölgeye gelerek yetkililerden bilgi aldı. Vali Kocabıyık, burada yaptığı açıklamada, “Sabah saatlerinden itibaren buradaki sulama göletimizde bir su kaçağı olduğunu tespit ettik. DSİ 2. Bölge Müdürlüğü çok hızlı bir şekilde olaya müdahale etti. DSİ suyu bir şekilde tahliye etmeye çalışıyor. Biz tedbiren 2 köyümüzün tahliyesini gerçekleştirdik. Bahadır köyünden 584 Hatipler köyünden 778 vatandaşımızın tahliyesi gerçekleştirildi. Vatandaşlarımızın çok büyük bir çoğunluğu kendi imkanlarıyla kendi akrabalarının yanlarına geçmeyi tercih ettiler. Biz ihtiyaç olursa diye Banaz’daki yurtlarımızı, pansiyonlarımızı ve otellerimizi hazır bir şekilde bekletiyoruz. Tedbirleri aldık. Herhangi bir hanemizde veya vatandaşımızda bir zarar söz konusu değil. Oluşmasın diye de her türlü tedbir alındı. İnşallah hiçbir kaza bela olmadan bunu atlatacağız” dedi.

“BU DURUM BİRKAÇ GÜN SÜRER”

Vatandaşların tahliye edilmesiyle ilgili durumun birkaç gün daha süreceğini kaydeden Vali Kocabıyık, “Hatipler köyünde taşıma merkezli bir okulumuz var. Burada 200 öğrenci eğitim görüyor. Biz sabah saatlerinde olayı duyar duymaz zaten bugün tatil etmiştik. Yarın da tatil ettik. Biz önce yarınki durumu bir görelim. Ankara DSİ’den makineler geliyor. O makineler tahliyeyi nasıl sağlayacağını görünce karar vereceğiz. Ama birkaç gün süreceğini tahmin ediyoruz” diye konuştu.

Son Güncelleme: 3.05.2020 15:14:13
ETİKETLERuşak  baraj  bahadır barajı