UÇANKUŞ İHBAR HATTI: Whatsapp Telefon: 0 532 472 88 88 E-Posta: haber@ucankus.net Haber Merkezi: 0212 283 54 54

MANİSA DEPREMLERİ İLE İLGİLİ UZMANLARDAN KRİTİK AÇIKLAMALAR

Manisa ve çevresinde son zamanlarda yaşanan depremlerle ilgili çok kritik açıklamalar geldi. Deprem uzmanları Manisa'nın Akhisar ve Kırkağaç ilçelerinde yaşanan depremleri değerlendirirken iyi bir haber de verdi. Manisa'da meydana gelen depremlerle ilgili olarak Prof. Dr. Naci Görür de yaptığı açıklamalarla çok önemli uyarılarda bulundu. İşte uzmanların deprem ile ilgili yaptığı açıklamalar ve uyarılar...

MANİSA DEPREMLERİ İLE İLGİLİ UZMANLARDAN KRİTİK AÇIKLAMALAR

Akhisar Belediyesi tarafından düzenlenen deprem panelinde, konuşmacılar bölgede 22 Ocak'tan itibaren 10'dan fazla 5 büyüklüğünde depremin meydana geldiğini ve yaşanan deprem fırtınasının çok daha büyük depremin önüne geçebileceği görüşünü savundu.

Akhisar Belediyesi, Herkes İçin Acil Sağlık Derneği (HİASD) ve Mimarlar Odası Akhisar Temsilciliği tarafından Akhisarın Depremselliği konulu panel düzenlendi. Akhisar Belediyesi Parkiçi Sinema Salonunda gerçekleştirilen panelde Akhisar ve çevresinin jeolojisi ve depremselliği, kriz ve afet yönetimi, yapı güvenliği ve yapı stoklama konuları ele alındı. İzmir Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Alim Murathan'ın koderatörlüğünde yapılan panele Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, Dr. Ülkümen Rodoplu ve Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özgür Özçelik konuşmacı olarak katıldı.

'BU DEPREMLER ÇOK BÜYÜK BİR DEPREMİN ÖNÜNE GEÇEBİLİR

İlk konuşmayı yapan Prof. Dr. Hasan Sözbilir, son günlerde Akhisarda yaşanan depremler hakkında bilgi verdi. Sözbilir, "22 Ocakta başladı bu depremler ve depremlerin olduğu yer 3 tane fayın kesim noktasına karşılık geliyor. Onun için bu bölgedeki faylar kendi içlerinde çok sayıda fay parçasına sahip ve bunların kırılması belli bir süre içerisinde devam ettiğinden dolayı deprem fırtınası yaratıyor. 5.2 büyüklüğünde deprem oldu, arkasından çok sayıda artçı yaşandı. Tabi ki bu şekilde belki 4.9 büyüklüğünde depremleri de göz önüne aldığımızda 5in üzerinde 10dan fazla deprem fırtınası oldu. Bunların olması bizim için artı olabilir, yani çok fazla deprem fırtınası olduğunda çok büyük bir depremin önüne geçebilir. Küçük ölçekli depremler yani 5.4 ve 5.2 gibi bunlar insanlara can ve mal kaybı yaratan depremler değil. Bizim bu bölgede 6 büyüklüğüne varmadığı sürece can ve mal kayıpları yaşanmaz. Tabi ki şöyle bir durum var, Gelenbe, Soma-Kırkağaç ve Akhisar fayları 6nın üzerinde deprem üretme potansiyeline sahip faylar. Ancak şu anda nedense hiçbir fayın tam olarak üzerinde deprem olmuyor. Onların kesim noktalarında ve fay parçaları üzerinde gerçekleşiyor. Bu bölgedeki stresin o gerilimin boşalması anlamında bizim için pozitif bir sonuç doğurabilir dedi.

BÖLGEYİ VE FAYLARI TANIMALIYIZ

Halkı bilgilendirmek, neler yapılması konusunda önerilerde bulunmak için bura bulunduklarını kaydeden Prof. Dr. Sözbilir, "Neler yapılması gerekiyor, onlarla ilgili bilgi vermeye geldim. Dolayısıyla bizim burada yaşayan topluluklar olarak yapmamız gereken şeyler var. Özellikle depreme hazırlık anlamında biz bu bölgeyi doğru bir şekilde tanımlamalıyız. Sıvılaşma riski taşıyan yerlerde yoğun nüfusun barındığı okul, hastane gibi yerler sakıncalı yerlerde mi duruyor bunları ortaya çıkarmamız gerekiyor. Bir de bu fayları çalışmamız lazım, yani sizin sağınızda solunuzda faylar var ama fayları tanımıyorsunuz. Bugün doğa içinde tanımadığınız bir yapı ile yaşama hakkına sahip değilsiniz. Bölgeyi ve fayları tanıdığımız şekilde yerleştiğimiz zaman ne binamız yıkılır ne de zarar görürüz diye konuştu.

Deprem öncesi ve sonrası neler yapılması gerektiği konusuna değinen Dr. Ülkümen Rodoplu alınacak tedbirler hakkında bilgiler verdi. Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özgür Özçelik ise yaptığı konuşmada ülkemizde yapı stoğundan bahsederek deprem kayıp modellerinin temel hedefleri hakkında açıklamalarda bulundu.

KENTSEL DÖNÜŞÜM BÖLGELERİNDE ÖNCELİKLE DEPREM KONUSUNU ELE ALMALIYIZ

Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu ise faydalı bir panel gerçekleştirildiğini söyledi. "Deprem olsun, sonrasına bakalık" şeklindeki söylemlerin aşılması gerektiğini belirten Başkan Dutlulu, depremin bugüne kadar önemsenmediğini ve geç kalınmış bir konu olduğunu ifade etti. yapılması gerekenleri sıralayan Başkan Dutlulu şunları söyledi:

"Bizlerin öncelikle Akhisarda yapı stoğumuzu oluşturmamız lazım. Bu konu hakkında çalışıp halkımıza en azından bir ön bilgi olarak da sunum yapmamız lazım. İstanbul Büyükşehir Belediyesinin binalarla ilgili yapısal bir projesi hayata geçti. Bu çalışma kapsamında binalar incelenecek, hasarlı binalar tespit edilecek ve maliyeti de oldukça düşük. Başarılı olduğu takdirde bu projeyi Akhisarımızda da hayata geçirmek istiyoruz. Bu konu hakkında İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile iletişim halindeyiz. Öncelikle çok eski evlerin kontrol edilmesi gerekiyor. Biz, belediye olarak işe başladık. Şu anda Mimarlar Odası ve İnşaat Mühendisleri Odası ile birlikte çalışıyoruz. Onlarla birlikte Akhisarın yapı stoğunu çıkaracağız. Bizim, kentsel dönüşüm bölgelerimizde öncelikle deprem konusunu ele almamız gerekiyor. Zaman kaybetmeden başka bir plan yapmamız gerekiyor. Bu planı da yaparken ilk olarak yapı stoğumuzu bilmemiz gerekiyor. Şu ana kadar çok fazla bilgi kirliliği ile karşı karşıya kaldık ancak bugün yapılan bu bilimsel panel sayesinde halkımızın gerçek bilgiye ulaştığına inanıyorum."

PROF. DR. NACİ GÖRÜR'DEN UYARI GELDİ

Manisa'da meydana gelen depremlerle ilgili olarak Prof. Dr. Naci Görür de önemli açıklamalarda bulundu. Twitter hesabından açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Görür, şu uyarılarda bulundu:

Değerli izleyicilerim, kuvvetle muhtemeldir ki ilgililer Manisa’da halkı ve yöneticileri uyarmışlardır ama bir kez de ben hatırlatmak istedim. Manisa’da küçük depremlerin yaygın olduğu bu dönemde 2 şeye dikkat etmek gerekir:

1) Art arda gelen küçük küçük depremler yapı stokunu yorar, başlangıçta az hasarlı olan binaları orta veya yüksek hasarlı bina sınıfına getirebilir.

2) Bu dönemde inşaat faaliyetine, özellikle binalarda temel, kolon ve kirişlerde beton dökülmesi işlemlerine ara verilmelidir. Sık sık olan küçük depremler bu elemanlara beton yeterince pirizlenmediği için zarar verebilirler.

Bu konulara Valilik ve Belediyenin dikkat etmesi gerekir. 

Son Güncelleme: 3.05.2020 15:14:13
ETİKETLERmanisa  deprem  uzman