Yandex Metrika
Uçankuş
 KANSERE KARŞI KORUYOR!

KANSERE KARŞI KORUYOR!

18/02/2020 00:33

Çinli bilim insanları, yeşil çayın kanser hücrelerinin büyümesi için gerekli enzimi bloke eden bir madde içerdiğini açıklığa kavuşturdu. Yapılan araştırmada düzenli yeşil çay tüketimi ile düşük meme kanseri gelişme riski arasında da olumlu bir bağ tespit edildi.

Sonuçları International Journal of Food Sciences and Nutrition dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, yeşil çayın kanser hücrelerinin büyümesi için gerekli enzimi bloke eden bir madde içerdiğini açıklığa kavuşturulurken, düzenli yeşil çay tüketimi ile düşük meme kanseri gelişme riski arasında da olumlu bir bağ tespit edildi.

Çinli araştırmacılar, çeşitli bitki bileşenlerinin kanser gelişimi üzerindeki etkisi üzerine yapılan 16 çalışmanın sonuçlarını analiz etti ve yeşil çay tüketimi ile meme kanseri gelişimi arasında doğrudan bir ilişki olduğunu saptadı. Buna göre birkaç yıl boyunca fazla ve düzenli olarak yeşil çay tüketen kadınlarda, tüketmeyen ya da az tüketen kadınlara nazaran meme kanseri gelişme riski daha düşük olduğu anlaşıldı.

‘Yeşil çayın içerdiği ECGC maddesi, antioksidan özelliklerinin yanında hücreleri de koruyor’

Yeşil çayı bu denli faydalı yapan şeyin ne olduğu sorusuna yanıt arayan araştırmacılar, çayın içerdiği bitkisel bileşenleri analiz ettiklerinde kansere karşı en etkin olan maddenin, antioksidan özelliklerinin yanı sıra hücreleri koruma işlevi de bulunan ‘epigallokateşin gallat’ (ECGC) olduğu sonucuna vardı. Araştırmada bu maddenin kanser hücrelerinin büyümesi için gerekli enzimi bloke ettiği ve böylelikle tümörün büyümesini durdurduğu saptandı.

‘Yeşil çayın prostat, mesane veya mide kanseri üzerinde belirgin bir etkisi yok’

Bununla birlikte bilimciler, yeşil çayın her derde deva veya onkolojik hastalıklar için olağan tedavinin bir alternatifi olarak görülmemesi gerektiği konusunda uyardı. Uzmanlar, yeşil çayın önleyici etkisinin tüm meme kanseri türleri için mi yoksa sadece bazıları için mi geçerli olduğunu tam olarak bilmiyor, ancak yeşil çayın prostat, mesane veya mide kanseri üzerinde belirgin bir etkisi olmadığına kesin gözüyle bakıyor.

Bilimcilerin atıfta bulunduğu araştırmaların büyük bir kısmının, günde 10 bardağa kadar yeşil çayın tüketildiği Asya’da yapıldığı dikkate alındığında Çin’de meme kanserine yakalanma düzeyinin neden dünyaya göre daha düşük olduğu da açıklığa kavuşturulmuş oluyor.

Araştırmacılar, Asyalılar için yeşil çayın iyileştirici özelliklerinin sadece fazla tüketimi ile değil, aynı zamanda geleneksel Asya yemekleri ile birlikte alınması ile açıklanabileceğini varsayıyor.

‘Yüksek yoğunlukta kafein içeriyor, bazı hastalıklarda tehlikeli olabilir ‘

Uzmanlar, yeşil çayın bağırsak florasını olumlu etkilemesi ve kilo kaybına yardımcı olmasının yanında, yüksek yoğunlukta kafein içerdiği ve bu nedenle bazı hastalıkların söz konusu olduğu durumlarda aşırı miktarlarda tüketilmesinin tehlikeli olabileceği konusunda uyarıyor.
Uçankuş TV canlı yayın için tıkla

UÇANKUŞ İHBAR HATTI
BiP - Whatsapp

Telefon:
0 532 472 88 88
BiP'teki UçanKuş Kanalı

e-mail:
Haber Merkezi
0212 283 54 54
MİLYONLARCA KİŞİNİN BEKLEDİĞİ HABER

POP TOP 10
 • SONER SARIKABADAYI - ÖLÜMÜNE
  1- SONER SARIKABADAYI - ÖLÜMÜNE
 • SEZEN AKSU - BEN DE YOLUMA GİDERİM
  2-SEZEN AKSU - BEN DE YOLUMA GİDERİM
 • BERKAY - İKİ HECE
  3-BERKAY - İKİ HECE
 • İLYAS YALÇINTAŞ - OLUR OLUR
  4-İLYAS YALÇINTAŞ - OLUR OLUR
 • MUSTAFA SANDAL & ZEYNEP BASTIK- MOD
  5-MUSTAFA SANDAL & ZEYNEP BASTIK- MOD
 • MUSTAFA CECELİ & İREM DERİCİ & SİNAN AKÇIL - ÇOK SEVMEK YASAKLANMALI
  6-MUSTAFA CECELİ & İREM DERİCİ & SİNAN AKÇIL - ÇOK SEVMEK YASAKLANMALI
 • ZİYNET SALİ - ÖMRÜM
  7-ZİYNET SALİ - ÖMRÜM
 • HADİSE - AŞK DEDİĞİN
  8-HADİSE - AŞK DEDİĞİN
 • SİMGE - YALNIZ BAŞINA
  9- SİMGE - YALNIZ BAŞINA
 • IRMAK ARICI- MEVZUM DERİN
  10-IRMAK ARICI- MEVZUM DERİN
ALAY KONUSU OLDU

ANKET
SİZCE CORONAVİRÜS NE ZAMAN BİTER?

A: Nisan sonu
B: Mayıs
C: Haziran
D: Temmuz


Anket Sonuçları    Anket Arşivi  Copyright © 2003 - 2020 Uçan Kuş
 • Facebook
 • Instagram
 • Twitter