UÇANKUŞ İHBAR HATTI: Whatsapp Telefon: 0 532 472 88 88 E-Posta: haber@ucankus.net Haber Merkezi: 0212 283 54 54

BAŞLARINA ÖDÜL KOYDULAR

Koronavirüs tehlikesi tüm dünyayı tehdit ederken hastalığı önleme çalışmaları da farklı bir boyuta taşındı. Hubei'de salgını engellemek için kendini ya da hasta olduğunu düşündüğü birisini ihbar edene para ödülü veriliyor.

BAŞLARINA ÖDÜL KOYDULAR

Koronavirüs salgınının sıfır noktası olan Hubei eyaletindeki hükümet yetkilileri, salgının yayılmasını önlemek için umutsuzca çaba harcıyor. Virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı gittikçe artarken, başlatılan yeni bir uygulama dünyayı şoke etti.

Ulusal Sağlık Komisyonu’ndan yapılan açıklamaya göre, ülke genelinde etkisini giderek artıran ve yeni ismi "yeni koronavirüs zatürresi” (NCP) olarak duyurulan salgın nedeniyle yaşanan can kaybı 812’ye ulaşırken, virüsten etkilenenlerin sayısı 6 bin 188’inin durumu ciddi olmak üzere 37 bin 198’e çıktı.

İngiliz bilim insanları henüz tespit edilemeyen vakalarla birlikte gerçek rakamın 10 kat daha fazla olabileceğini ifade ediyor. Önde gelen İngiliz bilim insanlarından Londra Hijyen ve Tropikal Tıp Okulu’ndan Profesör John Edmunds, gerçek rakamın açıklanmasının çok zor olduğunu söyledi.

Edmunds, İngiltere’de test işlemini gerçekleştiren 12 merkezin her birinde günde sadece 100 kişiye test yapılabildiğini, bu testlerin de yüzde 100 doğruluk payının olmadığını vurguladı.

Bilim insanları, insan gücünün yetersizliği nedeniyle de sınırların ötesine hızlı bir şekilde yayılan koronavirüs salgınının gerçek boyutunun bir yere kadar tahmin edilebildiğini söyledi. Koronavirüsün sıradan bir griple karıştırılma olasılığının güçlü olması ya da hiçbir belirti göstermeyen kişinin çevresine virüsü yayabilmesinin de bilim insanlarını endişelendirdiği dile getirildi.

Çin hükümeti, koronavirüsün ortaya çıktığı Vuhan’daki yetkililere, tüm şüphelilerin karantina kampına kapatılmasını emretti. Çin Başbakan Yardımcısı Sun Chunlan, seferberlik koşullarının yaşandığını hatırlattı. Ardından özel giysili görevliler, Vuhan’da her evi gezip koronavirüs belirtileri gösterenleri zorla kampa götürmeye başladı. Evlerinden sert müdahaleyle çıkarılan kişilerin görüntüleri sosyal medyada büyük tepki topladı. Kampın nerede olduğu, kaç kişinin buraya kapatıldığı bilinmiyor.

Koronavirüs salgınının sıfır noktası olan Hubei eyaletinde bugünden itibaren yeni bir uygulama başlatıldı. Hükümet yetkilileri, salgının yayılmasını önlemek için umutsuzca çaba harcıyor.

Hubei'nin Fangxian kentinde, yetkililer farklı bir yöntem denemeye karar verdi: Kendini ihbar eden hastalara ödeme yapıyorlar.

Resmi açıklamaya göre, koronavirüsün bulaştığı ve kendilerini hastaneye rapor eden herkese ödeme yapılacak. Yüksek ateşli hastalara 1.000 yuan (yaklaşık 854 TL) ödeme yapılacak.

Ateşi olan ve hasta olduğu düşünülen biri ihbar edildiğinde de 500 yuan (yaklaşık 425 TL) ödül verilecek. Yetkililer bu tekliflerin,bugünden 18 Şubat'a kadar geçerli olduğu bildirdi.

Diğer yandan virüs bulaştığı durumu şüpheli olan kişilerin sayısı 28 bin 942’ye çıkarken, koronavirüs taşıyan kişilerle temasa geçtikleri gerekçesiyle müşahade altına alınanların sayısı 188 bin183’e yükseldi.

Çin ana karasının dışında vaka sayısı Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nde 26, Makau Özel İdari Bölgesi’nde 10 olarak kaydedildi.

Son Güncelleme: 3.05.2020 15:14:13
ETİKETLERcoronavirüs  koronavirüs  virüs  hastalık  çin  salgın