UÇANKUŞ İHBAR HATTI: Whatsapp Telefon: 0 532 472 88 88 E-Posta: haber@ucankus.net Haber Merkezi: 0212 283 54 54

KABİNE TOPLANTISI SONRASI İDLİB MESAJI

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın Kabine toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu.

KABİNE TOPLANTISI SONRASI İDLİB MESAJI

İbrahim Kalın'ın açıklamalarından satır başları:

- Yaşan hadiseler hepimizi derinden üzmüştür.

- İçişleri ve Çevrecilik bakanlıklarımız Malatya'da bizzat sahadaydı. Deprem sonrası çalışmalarda ciddi mesafeler alındı.

- Yıkım çalışmaları hızlı bir şekilde devam ediyor.  Yarların sarılması için atılan adımlar memnuniyet verici. Gidenleri getirmek mümkün değil. Yaşanan felakatler ile gerekli tedbirler alınacak. İlava tedbirler için çalışılacak.

- İdlib'de yaşanan hadiseler yine gündeydi. Biz Rusya ve İran ile 2 yıldır bir çalışma yürütüyoruz. Türkiye Cenevre'de devam eden sürecin de aktörü olarak çalışmalara devam etmektedir.

- Bölgede artık yeni bir döneme girmiş bulunuyoruz. Cumhurbaşkanımız bunları ortaya koydu. Rusya'dan bir askeri heyetin Türkiye'ye gelmesini bekliyoruz.

- Yeni dönemde askerlerimizin korunması için ne gerekiyorsa yapılacaktır.

-  Sivil ve askerin güvenliği için ne gerekiyorsa yapılacak. Rejim defalarca anlaşmayı ihlal etti. Her hatanın sonuçları ağır olacaktır. Askeri gözlem noktalarımız yerinde kalacak.

- Rejimin niyeti savaştır. İnsanları katletmek ya da yerlerinden etmektir. Biz Türkiye olarak üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmeye devam edeceğiz.

- Uluslararası topluma da önemli sorumluluklar düşüyor. Sivillerin korunması, göç dalgasının önlenmesi gibi konularda sadece Türkiye'nin sorumluluğu gibi ifade etmek doğru değildir. Konu sadece bizimle ilgili değil.

- Almanya'nın oradaki yerleşim ile ilgili bir katkısı oldu. Bunun diğer ülkelere de örnek olması gerekiyor.

 - Mart ayında bir Astana toplantısı daha olabilir.

LİBYA'DAKİ SON GELİŞMELER

- Libya konusunda bir ateşkes sağlanması için bir takım adımlar atıldı.

- Türkiye'nin sürece katılması, aslında Libya krizine de bir denge getirmiştir. Bize ilk günlerde Türkiye'nin burada ne işi var diyenler bile bunu kabul ediyor.

Her ne kadar uluslararası toplum ona baskı yapıyor gibi gözükse de biz gerçeği biliyoruz. Hafter'in hala savaştan yana olduğunu biliyoruz.

ABD'NİN ORTADOĞU PLANI

- Başka bir mesela Filistin meseleseydi. Ortada bir Filistin olarak tanıtılan devlet dahi yoktur. İsrail'in içinde küçük küçük dağıtılmış toprak parçacıkları haline getirilmiştir.  Bu plan Filistin'e egemenlik hakkı tanımıyor. İki devletli çözüme katkı sağlamıyor. Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi, Kudüs bizim kırmızı çizgimizdir. Kudüs'ün el değiştirmesi, tarihi ve dini kimliğinin değiştirilmesi mümkün değildir.

- Bu plan, barış ve istikrarı getirecek bir plan değildir.

- Topraksız, tarihsiz bir Filistin hayal etmektedirler. Bazı Arap ülkelerinin bu plana destek vermesi de dikkat çekicidir.

- Türkiye haklı davasında Türkiye'nin yanında olmaya devam edecektir.  

AP'DEKİ ETKİNLİK

- AP'deki konferans Kürtlerin geleceğini ele almak bahanesi ile teröristlerin kendi propagandasının yapıldığı bir platforma dönüşmüştür. Bu Avrupa Parlamentosu'nun suç işlediğinin delilidir. Oraya katılanlar teröre açıkça destek vermektedir.

Son Güncelleme: 3.05.2020 15:14:13
ETİKETLERibrahim kalın  abd  idlib  kabine